Δόξα Δράμας – Απόλλων Λάρισας 0-1 : Πλήρωσε την επιθετική δυστοκία

Κακή ήττα για τους μαυραετούς πριν από λίγο με σκορ 0-1 από τον Απόλλων Λάρισας.

Μια ήττα που κρατάει την Δόξα χαμηλά στους 20 βαθμούς και με πολύ δύσκολο πρόγραμμα να ακολουθεί με δύο σερι εκτός έδρας παιχνίδια με Ιωνικό και Καραϊσκάκη και τελευταία αγωνιστική εντός έδρας με τον Λεβαδειακό.

Η Δόξα πλήρωσε για ένα ακόμη ματς την επιθετική της δυστοκία απέναντι σε ένα αντίπαλο που βρήκε το γκολ στο πρώτο μέρος και το κράτησε μέχρι το τέλος.

Το φιλμ του αγώνα

Άτυχη η Δόξα στο πρώτο μέρος βρέθηκε από το πουθενά να χάνει 0-1 σε μια κόντρα επίθεση του Απόλλων Λάρισας με τελικό αποδέκτη τον Σκούπρα και το γκολ στο 22′.

Η Δόξα κυριάρχησε στο υπόλοιπο του πρώτου μέρους και είχε πολύ καλές ευκαιρίες με Μενσά, Μαυρία και Κουτσιανικούλη αλλά δεν ήταν αποτελεσματική στην τελική προσπάθεια.

Μάλιστα την μεγαλύτερη ευκαιρία του πρώτου μέρους την είχαν οι φιλοξενούμενοι στο 39′ σε κόντρα επίθεση αλλά στο τέτατετ του Γιάκου ο Στεφανάκος κράτησε την Δόξα με σπουδαία επέμβαση στο ματς

Στο β μέρος η Δόξα προσπάθησε να πιέσει αλλά πέρα από το δοκάρι του Κουτσιανικούλη και μια ευκαιρία με τον Παπαργυρίου δεν μπόρεσε να βρει την ισοφάριση

4′ Πρώτη καλή φάση στο ματς για τον Απόλλων με μακρινό σουτ του Λίταινα.

9′ Εξαιρετική προσπάθεια του Μενσά οποίος μπήκε από τα αριστερά προς το ημικύκλιο της περιοχής, σούταρε στο Γ της εστίας αλλά ο Αστράς εκτινάχθηκε και έδιωξε σε κόρνερ!

11′ Σουτ μέσα από την περιοχή με τον Μαυριά, πολύ άουτ.

19′ Ευκαιρία για τον Απόλλων με τον Μόρα από το 1 μέτρο, όμως ο Στεφανάκος με εξαιρετικά αντανακλαστικά έδιωξε αλλά στην συνέχεια ο επόπτης σήκωσε το σημαιάκι και η φάση δεν θα μετρήσει.

21′ ΓΚΟΛ! 0-1 ανοίγει το σκορ ο Σκούπρα! Ο Σκούπρα πήρε μια ωραία κάθετη από τον Λίταινα πίσω από το κέντρο, διένυσε μερικά μέτρα και πλάσαρε τον Στεφανάκο έξω από την μεγάλη περιοχή.

33′ Σουτ εν κινήσει από τον Ομπράντοβιτς, ψηλά έξω.

38′ Σέντρα του Παπαργυρίου από τα αριστερά, κεφαλιά του Κουτσιανικούλη, άουτ.

42′ Ωραίο σουτ του Μαυριά από τα 30 μέτρα, λίγα μέτρα δεξιά από την εστία του Αστρά.

43′ Σωτήρια επέμβαση από τον Στεφανάκο σε τετ-α-τετ με τον Γιάκο!

47′ Ωραίο σουτ και πάλι ο Μαυριάς αλλά η μπάλα θα καταλήξει άουτ.

59′ Κακό σουτ του Μενσά από πολύ μακριά, ψηλά άουτ.

62′ Πρώτο σουτ του Καμπέρη στο ματς, αρκετά άστοχο.

66′ Δοκάρι για την Δόξα με τον Κουτσιανικούλη!

76′ Πολύ εύκολα βγήκαν στην κόντρα οι φιλοξενούμενοι, με τον Γιάκο να εκτελεί έξω από την μεγάλη περιοχή και τον Στεφανάκο να έχει απάντηση.

87′ Πολύ καλό σουτ του Παπαργυρίου, ελάχιστα πάνω από την εστία του Αστρά!

Δόξα Δράμας (Θ. Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Άντερσον, Κουκόλης, Παπαργυρίου, Χάμοντ, Πινδώνης, Κουτσιανικούλης, Σαμπανίδης, Παρασκευάς, Μενσά, Μαυριάς

Στο β μέρος αγωνιστηκαν οι: Φυτόπουλος, Μπαράνκο, Παπαϊωάννου, Νιολάκης, Κόντος

Απόλλων Λάρισας (Κ. Φραντζέσκος): Αστράς, Μόρας, Σκούπρα, Καρρίκι, Γιάκος, Γκόλιας, Μπάλας, Σούλτσε, Μπάμπης, Λίταινας, Ομπράντοβιτς