Γράφει ιστορία το εφηβικό της Δράμας 86 – Κέρδισε 33-28 τον Ολυμπιακό και διεκδικεί χρυσό μετάλλιο!!!

Έγραψε ιστορία και προχωρά. Η Δράμα 86 κέρδισε πριν από λίγο 33-28 τον πανίσχυρο Ολυμπιακό και αύριο στις 12 π.μ. αντιμετωπίζει τον Δούκα στον μεγάλο τελικό. Αν κερδίσει κατακτά το χρυσό μετάλλιο για δεύτερη φορά στην ιστορία του αθλήματος. Η πρώτη ήταν το 1986 από τον Γυμναστικό σύλλογο Δράμας με προπονητή τον νυν ιδρυτή και γενικό διευθυντή αυτής της ομάδας Θόδωρο Τογανίδη που εμπνεύστηκε από την τότε επιτυχία και έδωσε το όνομα αυτής της ομάδας Δράμα 1986.

Για το ματς τώρα με τον Ολυμπιακό είδαμε ντέρμπι μόνο στο πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες κοντά στο σκορ και την δραμινή ομάδα να έχει πάντα το προβάδισμα και να προηγείται με γκολ του Σίνα στο φινάλε του ημιχρόνου 15-13.

Στο β μέρος παράσταση για ένα ρολό με τον Αχιλλέα Τόσκα να κάνει το ματς της ζωής του σκοράροντας ακατάπαυστα και σταματώντας στα 19 γκολ!!!!Η διαφορά έφτασε και στα 9 γκολ και τα τελευταία λεπτά είχαν διαδικαστικό χαρακτήρα.

Δράμα ’86 – Ολυμπιακός 33-28
Τα πεντάλεπτα: 2-2, 6-4, 6-5, 8-9, 11-10, 15-13 (ημχ), 16-14, 19-15, 23-18, 27-20, 30-23, 33-28
Δράμα 86′ (Βαλαβάνης): Πούλιος, Τοζακίδης, Κρανιώτης, Αλμπάντης 3, Παπάζογλου 4, Σίνα 3, Δεμερτζίδης,  Μπουρλίβας, Τόσκας 19, Καβάζης 2, Κολοβής, Ξανθόπουλος, Καλαϊτζίδης 2, Ευθυμιάδης, Λαζαρίδης, Ηλιάδης.
Ολυμπιακός (Γραμματικός): Κιαρτζίδης, Κουκουλάς 12, Οικονόμου, Βαμβακάρης 4, Κεμπισλόγλου, Ανδριώτης, Μαρινάκης, Ρούσος 4, Βληκίδης, Παπανικολάκης, Τσορτέκης 5, Γκορόγιας, Προκοπίου 2, Κουτουλογένης 1, Τριανταφύλλου, Μπουρλόκας.
Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος. Δίλεπτα: 4-4 . Πέναλτι: 1/1 – 1-1