Δόξα Δράμας– Πανθρακικός 5-0: Εξαιρετική εμφάνιση και άνετη επικράτηση για τους μαυραετούς(FOTO)

Τον αγώνα παρακολούθησε και σχολιάζει ο ΔΑ

Με χαμόγελα και αισιοδοξία αποχώρησαν από το γήπεδο οι φίλαθλοι της Δόξας βλέποντας την αγαπημένη τους ομάδα να κερδίσει άνετα και με επιβλητικό τρόπο με σκορ 5-0 τον Πανθρακικό που συμμετέχει στον πρώτο όμιλο της Γ’ Εθνικής κατηγορίας μαζί με τη Δόξα.

Δεν είναι τόσο η έκταση του σκορ, όσο ο τρόπος που αγωνίστηκε η Δόξα που ήταν εξαιρετικός, με συνοχή σε όλες τις γραμμές, με ορθολογική ανάπτυξη και παιχνίδι κατοχής υποχρεώνοντας τον αντίπαλο στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα να έχει παθητικό ρόλο στο παιχνίδι του.

Βέβαια η έκταση του σκορ αδικεί και την προσπάθεια του Πανθρακικού στο μεσοεπιθετικό κομμάτι γιατί έκανε τις ευκαιρίες του στο πρώτο μέρος με τον σέντερ φορ Βάσκο και τουλάχιστον ένα γκολ στο παιχνίδι το άξιζε.

Αυτή ήταν η καλύτερη εμφάνιση των μαυραετών μέχρι τώρα στα φιλικά παιχνίδια και με απαιτητικό αντίπαλο και υπάρχει αισιοδοξία για ακόμη καλύτερη συνέχεια.

Φάσεις αγώνα

4′ Σέντρα του Παπαδόπουλου σουτ του Χατζηδημητρίου απομάκρυνση σε κόρνερ του Κοτσάκη.

10′ Πρώτη καλή ευκαιρία για τον Πανθρακικό προβολή του Μπαϊκαρα κόρνερ από κόντρα, στην εξέλιξη της φάσης κεφαλιά του Λειβαδιώτη άουτ.

13′ Ωραίο παίξιμο των παικτών της Δόξας, σέντρα του Ντόση δεν θα βρει για λίγο την μπάλα ο Χατζηδημητρίου.

17’Σεντρα του Γιαχουμή πλασέ το Βάσκου από τα δύο μέτρα με εξουδετερωμένο τον Κολιοφούκα η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

19′ ωραία συνεργασία του Βάντερσον με Χατζηδημητρίου ανατροπή του δεύτερου, πέναλτι εκτέλεσε ο Τζελίδης 1-0 για τους μαυραετούς.

26′ Σέντρα του Καλογράνου σουτ του Μπόσκου σωτήρια σε κόρνερ με προβολή ο Μκρσιάν.

29′ ωραία μακρινή μπαλιά του Πιτσόλη τετ α τετ ο Μπλιος πλασέ και 2-0.

32′ Φάουλ για την Δόξα με τον Ντόση η μπάλα άουτ.

41′ Ωραία συνεργασία των παικτών της Δόξας σουτ του Πιτσόλη στην αγκαλιά του Κοτσάκη

46′ Μακρινό ξαφνικό σουτ του Πιτσόλη αιφνιδιάζει τον τερματοφύλακα και 3-0.

47′ Σέντρα του Θεοδοσιάδη ο Παπαδόπουλος με κοντινή κεφαλιά κάνει το 4-0

77′  Εκτελεί φάουλ ο Χακάν ο Μπεζυρτζής διώχνει σε κόρνερ.

85′ Αντεπίθεση για την Δόξα σέντρα του Χατζηκυριάκου πάσα του Ιορδανίδη και με εξαιρετικό πλασέ ο Κόντος θα κάνει το 5-0.

Διαιτητής του αγώνα: Γκαϊτατζής με βοηθούς Παυλίδη – Μπόιτσιο.

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Κυριάκος Κετσιεμενίδης): Κολιοφούκας (68′ Μπεζυρτζής), Καζαντζίδης (62′ Ρούτσης), Ντόσης (46΄Θεοδοσιάδης), Φραγκούλης (69′ Στάικος) Μκρτσιάν, Τζελίδης(46’ Κυριακίδης Σάββας), Μπλιός (46′ Χατζηκυριάκου), Παπαδόπουλος (76′ Γεωργιάδης), Χατζηδημητρίου (67′ Ιορδανίδης ) Βάντερσον (46′ Κόντος) Πιτσόλης.

ΠΑΝΘΡΑΚΙΚΟΣ (Μπαχαρίδης Νίκος): Κοτσάκης Καλογράνας, Γκουντάκης, Σιδηρόπουλος, Λειβαδιώτης, Χακάν, Μπαϊκαρά, Κωσταρέλης, Βάσκος, Νικολαϊδης, Γιαχούμης

Στο β’ μέρος έπαιξαν και οι: Ομέρ, Καμπέρ, Σερκάν, Ζωγράφος, Ερκάν,  Γκαγκανάς,  Γκουτσίδης, Τσώλας, Σαπνάρας.