Α.Ο. Καβάλα – Δόξα Δράμας 3-1: Προηγήθηκε αλλά δεν τα κατάφεραν οι Μαυραετοί

Ο ΑΟΚ ήταν κυρίαρχος στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής και έφτασε δίκαια στην επικράτηση με 3-1 επί της Δόξας Δράμας. Οι «αργοναύτες» απείλησαν πρώτοι στο 8’ όταν ο Γερογιάννης βρήκε ωραία τον Καζαντζίδη μέσα στην περιοχή, με τον ακραίο οπισθοφύλακα του ΑΟΚ να ευστοχέι όμως πρώτα να υποδεικνύεται σε θέση οφσάιντ. Ο ΑΟΚ συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων όμως κόντρα στη ροή του αγώνα, ο Σαμπανίδης θα πετύχει ένα φοβερό τέρμα στο 25’, με σουτ έξω από την περιοχή στην – ουσιαστικά – πρώτη επίσκεψη της Δόξας στα καρέ του Σταθάκη. O AOK συνέχισε να είναι αυτός που «πατά» καλύτερα παρά το τέρμα, έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Σαλπιγγίδη στο 30’, όμως ο Ηλιάδης απέκρουσε το τετ-α-τετ. Τελικά η ισοφάριση για τους «αργοναύτες» ήρθε στις τελευταίες στιγμές του α’ μέρους, όταν ο Σαλπιγγίδης εκτέλεσε ένα φαουλ κοντά στη πλάγια γραμμή, ο Μπιμπισίδης βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι και έστειλε με πλασέ τη μπάλα στα δίχτυα του Ηλιάδη.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπήκαν ακόμη πιο ορεξάτοι και απείλησαν στο 47’, όμως η κεφαλιά του Καρακώστα σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Ηλιάδη. Τελικά ότι δεν κατάφερε στο 47’ ο Καρακώστας, το στο 54’ όταν ο Καζαντζίδης έκανε το γέμισμα στη περιοχή, ο φορ των «αργοναυτών» έπιασε ένα εξαιρετικό πλασέ στον αέρα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ηλιάδη για την ολική ανατροπή. Στο 58’ ο Κατσαμάγκας θα χάσει μεγάλη ευκαιρία να κάνει το 3-1 όμως το πλασέ του θα σταματήσει στο αριστερό κάθετο δοκάρι. Ο ΑΟΚ θα συνεχίσει να απειλεί όμως θα βρει απέναντι του έναν φορμαρισμένο Ηλιάδη ο οποίος κράτησε την Δόξα μέσα στο παιχνίδι. Τελικά το τρίποντο θα κλειδώσει στο 90’+2’ με εξαιρετική κούρσα του Μπαρέττα, ο οποίος θα βρεθεί τετ-α-τετ με τον Ηλιάδη και θα τον νικήσει για το τελικό 3-1. Οι «αργοναύτες» άγγιξαν και τέταρτο γκολ, όταν το μακρινό σουτ του Ιορδανίδη στο 94’ σταμάτησε επάνω στη γραμμή ο Ηλιάδης, με διαμαρτυρίες από τους γηπεδούχους πως η μπάλα πέρασε τη τελική γραμμή. Αξίζει να σημειωθεί πως η Δόξα ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα ποδοσφαιριστές καθώς ο Αγιώτης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 85’.

Φάσεις:

14′ Κεφαλιά του Μπιμπισίδη φεύγει πάνω από τα δοκάρια του Ηλιάδη

16′ Διπλή αστοχία από τον Σαλπιγγίδη

24′ Σέντρα του Θεοδοσιάδη και ο Σταθάκης βγαίνει και διώχνει πριν ο καλός συνδυασμός των παικτών της Δόξας καρποφορήσει

26′ Καλό σουτ του Σαλπιγγίδη από δεξιά φεύγει λίγο πάνω από το δοκάρι της εστίας το Ηλιάδη

29′ Σουτ του Σαμπανίδη μετά από πάσα του Κυριακίδη 0-1 για την Δόξα

31′ Απόκρουση του Ηλιάδη στο τετ α τετ με τον Σαλπιγγίδη

38 Σουτ του Κατσαμάγκα μπλοκάρει εύκολα ο Ηλιάδης

43′ Ο Σαμπανίδης γκρεμίζεται μέσα στην αντίπαλη περιοχή χωρίς να δοθεί η παράβαση

45′+1’ Ο Σαλπιγγίδης τη σέντρα και ο Μπιμπισίδης με σουτ πλασέ ισοφαρίζει στις καθυστερήσεις για το 1-1.

47′ Κεφαλιά του Καρακώστα η μπάλα στο δοκάρι

50′ Καλό σουτ του Χατζηδημητρίου η μπάλα βγαίνει κόρνερ

53′ Σέντρα του Καζαντζίδη από δεξιά, πάνω στην κίνηση ωραίο σουτ του Καρακώστα και το 2-1

57′ Σουτ του Καρακώστα διώχνει ο Ηλιάδης

60′ Σουτ του Σαλπιγγίδη και τρομερή απόκρουση του Ηλιάδη σε κόρνερ

84′ Δεύτερη κίτρινη και κόκκινη στον Αγιώτη

Τα γκολ: Μπιμπισίδης 45’+1’, Καρακώστας 54’, Μπαρέττας 90’+2’/ Σαμπανίδης 27’

Α.Ο Καβάλα (Αγγελίδης): Σταθάκης, Γερογιάννης, Μπατσαράς, Βασιλόπουλος, Μπιμπισίδης, Καζαντζίδης, Σαλπιγγίδης, Βαφειάδης, Κατσαμάγκας, Ιορδανίδης, Καρακώστας.

Ως αλλαγές αγωνίστηκαν: Μπαρέττας, Κατσέτης, Μαγκαφίνης, Σπανδωνίδης.

Δόξα Δράμας (Αποστολίδης): Ηλιάδης, Φραγκούλης, Ρούτσης, Κυριακίδης, Σαμπανίδης, Αγιώτης, Ανθουλάκης, Θεοδοσιάδης, Μπλιός, Περσίδης, Ιωσηφίδης.

Ως αλλαγές αγωνίστηκαν: Ιορδανίδης, Χατζηδημητρίου, Ιορδανίδης, Πιτσόλης, Παπαϊωάννου.

Γράφει: Νάκης Κομνηνός – Kavalapoint.gr & Καβαάλα Πάμε γήπεδο

Οι φάσεις του αγώνα από τον υπεύθυνο επικοινωνίας της Δόξας Δημήτρη Τσιάρα -Sportdrama