Δυναμικό ξεκίνημα για την πρωταθλήτρια Προσοτσάνη με νίκη 6-0 στον Ξηροπόταμο | Σπουδαία διπλά για Χωριστή, Δόξατο και Νέα Αμισό

Πρεμιέρα είχαμε στο πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Δράμας με την διεξαγωγή 7 αγώνων και την Δόξα Πετρούσας να έχει το ρεπό της.

Η πρωταθλήτρια Προσοτσάνη ξεκίνησε δυναμικά με 6αρα στη δύσκολη έδρα του Ξηροποτάμου δείχνοντας με το καλημέρα τα δόντια της.

Χατ – τρικ για τον Ευκαρπίδη στο 4’, 18’ και 28’, από ένα γκολ για Τόπι και Κωνσταντινίδη και ένα αυτογκόλ από τον Τσιάρα.

Στον Βώλακα η τοπική Δόξα στο ντεμπούτο του Λευτέρη Ροδίτη στον πάγκο με γκολ του Μουζενίτοφ στο ξεκίνημα του ματς προηγήθηκε 1-0, το ματς όμως διεκόπη λόγω των κακών καιρικών συνθηκών στο ημίχρονο και περιμένουμε τον ορισμό του για να ολοκληρωθεί.

Σημαντικά διπλά στην πρεμιέρα είχαμε για Χωριστή, Νέα Αμισό και Δοξάτο.

Η Χωριστή σε μέτριο ποιοτικά παιχνίδι, με δύο γκολ του Δούμπλατζη με πέναλτι στο 33’ και το 60’ και ένα του Αθανασίου στο ξεκίνημα του β’ μέρους, κέρδισε 0-3 στον Άγιο Αθανάσιο.

Η Νέα Αμισός αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το πέναλτι του Περπερίδη στο φινάλε του ημιχρόνου, το γύρισε στο β’ μέρος και με γκολ των Τσιμισκίδη στο 53’ και του Βασιλειάδη στο φινάλε της αναμέτρησης πήρε την νίκη με σκορ 1-2.

Σπουδαίο διπλό και για το Δοξάτο στην πρεμιέρα με 2-3 μέσα στην Αλιστράτη επί του τοπικού Μακεδονικού.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 0-2 με γκολ του Κυριαζάκη και του Κεσσίδη, αν και με 10 παίκτες όμως η Αλιστράτη κατάφερε με τα γκολ του Χρήστου Γιάντζιου και του Ντόβα να ισοφαρίσει σε 2-2.

Στο φινάλε της αναμέτρησης όμως το Δοξάτο με γκολ του Δημητριάδη πήρε την μεγάλη νίκη.

Νικηφόρο ξεκίνημα είχε και το Καλαμπάκι που με δύο γκολ στο τελευταίο πεντάλεπτο του ματς κέρδισε 0-2 το Νευροκόπι.

Ο Σαλονίδης στο 87΄και ο Προκοπίου στις καθυστερήσεις τα δύο γκολ των κυπελλούχων Δράμας.

Τέλος στην Καλλίφυτο έγινε το καλύτερο ματς της αγωνιστικής με πάρα πολλές τελικές προσπάθειες και για τις δύο ομάδες.

Ο Φουρουτζής άνοιξε το σκορ για την Καλλίφυτο στο 35’, ο Μελίδης ισοφάρισε στο 65’ για τους φιλοξενούμενους που διαμαρτυρήθηκαν για ακυρωθέν γκολ του Τρελόπουλου.