Ορφέας Χωριστής  – Άρης Φωτολίβους 1-2: Νίκη με ανατροπή με δύο τέρματα του Ευσταθιάδη

Μια από τις εκπλήξεις της αγωνιστικής έλαβαν χώρα στην Χωριστή εκεί που ο τοπικός Ορφέας ηττήθηκε από το Φωτολίβος με σκορ 1-2, με το  Χάρη Ευσταθιάδη των φιλοξενούμενων να πετυχαίνει δύο τέρματα και τα δύο από το σημείο του πέναλτι.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Χωριστή μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και πέτυχε το πρώτο τέρμα μόλις στο 3ο λεπτό με σουτ μέσα από την περιοχή του Κοντογιάνη για το 1-0.

Στην συνέχεια το Φωτολίβος αντέδρασε και απείλησε σε μακρινό σουτ υο Δεληγιώρογλου με τον Τσαγκαλίδη να αποκρούει.

Στην συνέχεια η Χωριστή απείλησε με Κοντογιάννη και και Παπαδόπουλος με το 1-0 να παραμένει.

Στο 28’ το Φωτολίβος θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα με τον Ρουμελιώτη με τον διαιτητή να ακυρώνω το γκολ ως οφσαιντ.

Στο 40’ το Φωτολίβος θα πετύχει πάλι τέρμα όμως ο διαιτητής να θα ακυρώσει καθώς υπήρχε φάουλ στο τερματοφύλακα, με το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η Χωριστή μπήκε όπως και στο πρώτο μέρος καλύτερα και απείλησε με τον Κοντογιάννη σε δύο περιπτώσεις χωρίς να σκοράρει.

Στο 53’ ο Ρουμελιώτης θα παίξει πολύ ωραία στον Ευσταθιάδη ο Παπαδόπουλος θα τον ανατρέψει με τον παίκτη της Χωριστής να δέχεται την κόκκινη κάρτα καθώς σύμφωνα με τον διαιτητή ήταν ο τελευταίος παίκτης.

Η Χωριστή παρά το αριθμητικό μειονέκτημα απείλησε ξανά με τους Κοντογιάννη, Σεβδίλη και Θανάση Αραμπατζή.

Στο 70’ ο Ρουμελιώτης θα κερδίσει πέναλτι με τον Ευσταθιάδη να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να κάνει το 1-1 για τον Άρη.

Στο 80’ το Φωτολίβος θα κερδίσει πάλι πέναλτι με τον Ευσταθιάδη, με τον ίδιο να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να κάνει το 1-2 για την ομάδα του το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε για το Φωτολίβος ο Γκούζης αφήνοντας την ομάδα του με δέκα παίκτες.

Μετά την λήξη της αναμέτρησης υπήρχαν και συμπλοκές στις κερκίδες με τους πιο ψύχραιμους να επεμβαίνουν και να καταλαγιάζουν τα πνεύματα.

Οι γηπεδούχοι εξέφρασαν πολλά παρ΄άπονα για την διαιτησία.

Διαιτητές: ΑΛΒΑΝΙΔΗΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ, ΙΟΡΔΑΝΙΔΟΥ ΕΛΕΝΗ,ΘΕΟΔΩΡΙΔΗΣ ΚΩΝ/ΝΟΣ

Ορφέας Χωριστής(Ντίνος Τεξίζογλου): Τσαγκαλίδης, Καλέργης(63’ Παρασκευάς), Παπαδόπουλος Σάββας, Κεσίδης Χ., Σεβδίλης(83’ Εμμανουηλίδης), Κεσίδης Π.(83’ Χατζηγεωργιάδης), Κουγιουμτζης(40’ Καρίπης), Αραμπατζής, Παπαδόπουλος Ν., Κοντογιάννης, Τσουφλίδης(46’ Φανέλλης).

Άρης Φωτολίβους (Δημήτρης Βασιλειάδης): Δικταπανίδης, Πολυζώνης, Χατζησαββίδης, Καράνταης Κ.(77’ Σαμπελίδης), Καράνταης Π., Δεληγιώρογλου Αθ.(84’ Λέκα), Μυτσικιδης, Γκούζης, Μερτζανάκης(46’ Ευσταθιάδης), Ρουμελιώτης, Lorenxho Hoxha.