Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για Κύργια και Βώλακα | Ισοπαλίες σε Πετρούσα και Χωριστή| Ζευγάρωσαν τις νίκες τους Ν. Αμισός, Αρκαδικός, Καστρινός και Προσοτσάνη

Με την 2η αγωνιστική συνεχίστηκε σήμερα το πρόγραμμα της Α’ ΕΠΣ Δράμας όπου που είχαμε αρκετές ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις και αρκετή ένταση για μια ακόμη αγωνιστική.

Στην σημερινή αγωνιστική ημέρα σε 9 παιχνίδια  είχαμε 5 νίκες γηπεδούχων 2 φιλοξενούμενων και 2 ισοπαλίες , ενώ επιτεύχθηκαν   32 τέρματα, 11 περισσότερα από την πρώτη αγωνιστική.

Στα αποτελέσματα της ημέρα, δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία στο πρωτάθλημα για την Πετρούσα καθώς παραχώρησε ισοπαλία στο Καλαμπάκι 2-2.

Οι γηπεδούχοι έμειναν 2 φορές πίσω στο σκορ με την Δόξα τελικά να φέρνει το μάτς στα ίσια δύο φορές με Γεωργιάδη και Στόϊκου Μ. για το τελικό 2-2, με τις δύο ομάδες να έχουν από δύο ισοπαλίες στην αρχή του πρωταθλήματος.

Αξίζει να σημειωθεί ότι στο 79΄αποβλήθηκε ο Αγγελόπουλος αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες.

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Βώλακα απέναντι στον Ακρίτα Ν. Κρώμνης, που δυσκολεύτηκε στο πρώτο μέρος αφού το σκορ στο ημίχρονο ήταν 0-0, παρά την υπεροχή της ομάδας του Λευτέρη Ροδίτη.

Στην επανάληψη ο Βώλακας μπήκε καλύτερη στο παιχνίδι και άνοιξε το σκορ με πέναλτι του Μίρκου Ιωάννη στο 55’. Στο 70’ ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0 για έρθει στο 90’ ο Αϊδης να κάνει το τελικό Βώλακας – Ακρίτας Ν. Κρώμνης 3-0.

Φώτο Χρήστος Παπαμαρίνου

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα και για την Α.Ε. Κυργίων καθώς κατέφερε με καλή εμφάνιση να κερδίσει με 4-0 την πάντα ανταγωνιστική Κ. Βρύση.

Τα Κύργια μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και άνοιξαν το σκορ νωρίς και συγκεκριμένα στο 8’ με τον Πουλά. Στο 29’ ο Δήμος Δημητριάδης ζευγάρωσε τα τέρματα της ομάδας του κάνοντας το 2-0 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτο μέρους.

Στην επανάληψη η Κ. Βρύση είχε τις ευκαιρίες να μειώσει το σκορ με τον Σαμολαδά να είναι σε ετοιμότητα.

Στα τελευταία λεπτά οι φιλοξενούμενοι έμειναν από δυνάμεις, με την ομάδα του Γιώργου Λάλα να το εκμεταλλεύεται και στο 85’ ο Γαλάζιος θα κάνει το 3-0 και στο 87’ ο Πουλάς θα κάνει το 4-0, σε μια φάση που αποβλήθηκε ο τερματοφύλακας της Κ. Βρύσης Μαρίνος Τσακίρης λόγω διαμαρτυρίας, με το 4-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Η στιγμή που ο Πούλας κάνει το 4-0 για την Α.Ε. Κυργίων με τον αμυντικό της Κ. Βρύσης να προσπαθεί να προλάβει την μπάλα πριν περάσει την γραμμή

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Κεραυνό Αρκαδικού που κάνει ένα από τα καλύτερα ξεκινήματα στην Α’ ΕΠΣ στην ιστορία του.

Η ομάδα του Σάββα Σαββίδη κατάφερε και κέρδισε το Δοξάτο με 2-1, σε ένα ανοιχτό και όμορφο παιχνίδι. Ο Αρκαδικός πήρε προβάδισμα στο σκορ με τον Ουζούνη στο 32’ με ωραίο μονοκόμματο σουτ, με το σκορ του πρώτου μέρους να είναι 1-0.

Στην επανάληψη ο Αρκαδικός μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο 50’ ο Βασιλειάδης θα εκτελέσει το φάουλ από τον χώρο του κέντρου  η μπάλα θα φτάσει στον Ουζούνη θα γυρίζει και θα σουτάρει στέλνοντας την μπάλα στο βάθος της εστίας του Καραγιαννίδη για το 2-0.

Έτσι απλά ο Ουζούνης το 2-0, τέταρτο γκολ στο πρωτάθλημα!!!

Στην συνέχεια το Δοξάτο πίεσε για μειώσει το σκορ και στο 70’ ο Χατζηνικολαϊδης θα κάνει το 2-1 για το Δοξάτο.

Στο 80’ θα αποβληθεί λόγο διαμαρτυρίας ο Πλάτωνας Αθανασιάδης με δεύτερη κίτρινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του με 10 παίκτες, με το Σίμο Μελίδη να κάθετε κάτω από τα δοκάρια του Κεραυνού, με το 2-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία στο πρωτάθλημα για τον Ορφέα Χωριστή καθώς παραχώρησε εντός έδρας ισοπαλία στον Άρη Φωτολίβους.

Στο 16’ ο Ορφέας θα πάρει κεφάλι στο σκορ με τον Δηληγιώργου το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη το Φωτολίβος έψαξε την ισοφάριση και την βρήκε με τον Χαρέμι στο 85’ με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Φώτο Ελένη Ευστρατιάδου

Μπορεί στο Φωτολίβος το Νευροκόπι να πήρε προβάδισμα απέναντι στον Καστρινό στο πρώτο μέρος, όμως οι νεαροί ποδοσφαιριστές του Στάθη Μελικίδη κατάφεραν και έφεραν τούμπα το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο για το τελικό 3-1.

Τα γκολ για την ομάδα του Καστρινού στο δεύτερο μέρος πέτυχαν οι: Μουρατίδης Γ., Μουρατίδης Α. και Μελικίδης με Πέναλτι, ενώ για το Νευροκόπι στο πρώτο μέρος το σκορ άνοιξε ο Αμπατζίδης.

Μεγάλη εκτός έδρας νίκη εκτός έδρας πέτυχε η Νέα Αμισός στην έδρας του Αγ. Αθανασίου. Το σκορ στο πρώτο μέρος ήταν 0-0 με τις δύο ομάδες να έχουν τις στιγμές τους για να ανοίξουν το σκορ.

Στην επανάληψη η Νέα Αμισός μπήκε καλύτερα και είχε 2 καλές στιγμές να ανοίξει το σκορ με Μπαντή και Ζαγιάκου. Στο 67’ ο Σιλός θα κάνει το 0-1 για του φιλοξενούμενους στο 70’ και στο 80’ ο Ζαγιάκου θα σκοράρει 2 φορές για το τελικό 3-0.

Δεύτερη συνεχόμενη νίκη και για την Προσοτσάνη που κατάφερε και κέρδισε τα Κουδούνια με 3-0.

Η Προσοτσάνη είχε την υπεροχή στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης με τα Κουδούνια παρά τις αρκετές απουσίες να προσπαθούν να παίξουν  καλό ποδόσφαιρο και να κοιτάξουν  στα μάτια την Προσοτσάνη.

Στο 38’ οι γηπεδούχοι θα πάρουν κεφάλι στο σκορ με τον νεαρό Χατζήογλου κάνοντας το 1-0 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη τα Κουδούνια προσπάθησαν να βρουν το γκολ της επανάληψης με τους φιλοξενούμενους στα τελευταία λεπτά να περνάνε στην επίθεση τον Βραμέντζαλη. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Προσοτσάνη να πετύχει άλλα δύο τέρματα, αρχικά στο 82’ ο Τσακμακίδη θα κάνει το 2-0  και στο 87’ ο Γουνατίδης το τελικό 3-0.

Τέλος, νίκη και για τον Ξηροπόταμο που κατάφερε και κέρδισε εκτός έδρας την Καλλίφυτο με 1-5. Η ομάδα του Γιάννη Ιωαννίδη παρά τα προβλήματα κατάφερε και ήταν ανταγωνιστική πάλι για 45’ λεπτά, ενώ στο δεύτερο μέρος  προβλημάτισε.

Στο 6’ ο Τανούσι θα κάνει το 0-1 για τον Μέγα, η απάντηση της Καλλιφύτου ήταν άμεση και στο 23’ ο νεαρός Σαχανίδης θα κάνει το 1-1. Στο 39’ ο Ξηροπόταμος θα κάνει το 1-2 πάλι με τον Τανούσι, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο Ξηροπόταμος ήταν καταιγιστικός και στο 50’ ο Δημίου θα κάνει το 1-3, στο 52’ ο Λυκίδης το 1-4 και στο 65’ ο ίδιος παίκτης θα κάνει το τελικό 1-5.

Αναλυτικά τα τελικά αποτελέσματα

ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ            –              ΑΕ ΚΑΛΑΜΠΑΚΙΟΥ 2-2 (0-1)

(71′ Γεωργιαδης,82′ Στοικο/40′ Π Κωνσταντινίδης,85′ Αγγελόπουλος)

ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ  –              ΑΚΡΙΤΑΣ Ν.ΚΡΩΜΝΗΣ 3-0 (0-0)

(53′- 70Μιρκου Ι, 90′ Αϊδης)

ΑΕ ΚΥΡΓΙΩΝ        –              ΑΕ Κ.ΒΡΥΣΗΣ 4-0 (2-0)

(8′ -87’Πουλάς,29′ Δημητριάδης,85′ Γαλαζιος)

κόκκινη Τσακίρης Μαρινος 87′

ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΡΚΑΔΙΚΟΥ –              ΦΙΛΙΠΠΟΙ ΔΟΞΑΤΟΥ 2-1 (1-0)

(32′-50’Ουζουνης/ 61′ Χ” Νικολαιδης)

88′ κόκκινη Αθανασιάδης 85′

ΟΡΦΕΑΣ ΧΩΡΙΣΤΗΣ          –              ΑΡΗΣ ΦΩΤΟΛΙΒΟΥΣ 1-1 (1-0)