Πιο κοντά στον τίτλο του πρωταθλητή η Προσοτσάνη κέρδισε 2-1 την Χωριστή: Με γκολ του Τανούσι πέρασε ο Ξηροπόταμος από την Πετρούσα: Εύκολη νίκη της Νέας Αμισού επί του Καλαμπακίου

Ακόμη πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος βρίσκεται η ομάδα της Προσοτσάνης  μετά το νικηφόρο 2-1 απέναντι στον Ορφέα Χωριστής για την 7η αγωνιστική των πλέιοφ.

Ουσιαστικά απέχει ένα 90λεπτό μακριά από τον μεγάλο στόχο παίζοντας όμως εκτός έδρας στη δύσκολη έδρα του Καλαμπακίου.

Βέβαια υπάρχει και το σενάριο όλα να ξεκαθαρίσουν από αύριο μια και σε περίπτωση ήττας των Αμπελοκήπων στον Βώλακα ουσιαστικά και μαθηματικά η Προσοτσάνη κατακτά τον τίτλο από αύριο.

Στο αγωνιστικό μέρος το ματς της Προσοτσάνης ήταν μέτριο ποιοτικά και το κέρδισε η ομάδα που το ήθελε περισσότερο.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ματς και κατάφεραν στο πρώτο 20λεπτό να πετύχουν δύο γκολ, στο 14’ με τον Θεόφιλο Γουνατίδη και 6 λεπτά μετά με τον Αντώνη Μαντζιάρη.

Η Χωριστή μπήκε ξανά στο ματς στις καθυστερήσεις με το πέναλτι που κέρδισε ο Γαλάζιος και εκτέλεσε εύστοχα ο Βουτσινάς.

Στο β’ μέρος πολύ κακό ματς με ελάχιστες φάσεις και τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν έξαλλα με τους φιλάθλους τους την πολύ σημαντική νίκη.

Το ματς Βώλακας – Αμπελόκηποι δεν διεξήχθη σήμερα λόγω του θανάτου του Γιώργου Τόλιου παλαίμαχου ποδοσφαιριστή του Βώλακα με την εξόδιο ακολουθία να γίνεται σήμερα με αποτέλεσμα να αναβληθεί ο αγώνας για αύριο στις 17:00.

Την μίνι έκπληξη της αγωνιστικής πάντως την έκανε ο Μέγας Αλέξανδρος Ξηροποτάμου όπου με γκολ του Τανούσι στις καθυστερήσεις κέρδισε 1-0 στην Πετρούσα την τοπική ομάδα που και μαθηματικά πλέον έμεινε εκτός διεκδίκησης της πρώτης θέσης.

Το πολύ ευχάριστο σε αυτό το ματς όμως ήταν οι κατάμεστες κερκίδες και η πολύ όμορφη ατμόσφαιρα στο γήπεδο.

Τέλος στη Νέα Αμισό έγινε ένα αδιάφορο βαθμολογικά παιχνίδι με τους γηπεδούχους να κερδίζουν 6-1 την Α.Ε. Καλαμπακίου με τρία γκολ του Παπακωνσταντίνου, ενώ από ένα γκολ σημείωσαν Ζαγιάκου, Αθανασιάδης, και Μυτηλιναίος.

Ο Στρατηγέλης είχε μειώσει σε 5-1 για το Καλαμπάκι που είχε και χαμένο πέναλτι στο πρώτο μέρος.

Την Μεγάλη Τετάρτη με την 8η και τελευταία αγωνιστική ολοκληρώνονται τα πλέιοφ.