A’ ΕΠΣ Δράμας: Διπλό με ανατροπή το Φωτολίβος, εύκολες εκτός έδρα νίκες για Πανδραμαϊκό, Αγ. Αθανάσιο και Δόξα Δράμας

Με την δεύτερη αγωνιστική συνεχίστηκε σήμερα το πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣ Δράμας  που σημειώθηκαν 32 τέρματα και συνολικά φτάσαμε τα 49.

Το αξιοσημείωτο στα σημερινά παιχνίδια είναι ότι δεν κατάφερε να κερδίσει κανένας γηπεδούχους και σε όλα τα παιχνίδια κέρδισαν οι φιλοξενούμενοι!!

Στα αποτελέσματα της ημέρας μεγάλο διπλό για τον Άρη Μικροχωρίου στο γειτονικό ντέρμπι με το Καλαμπάκι εκεί που κατάφερε και κέρδισε η ομάδα του Λάζαρου Μουρατίδη με σκορ 4-5, στο σκορ της ημέρας.

Το Μικροχώρι μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και άνοιξε το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό της αναμέτρησης με τον Δαφνάκη. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν και βρήκαν άμεσα και δεύτερο τέρμα με τον Γεωργιεφένδη για τον 0-2.

Στο 15’ το Καλαμπάκι μείωσε το σκορ με τον Τζιβανάκη για το 1-2, για να έρθει ο Τόπι στο 34’ να κάνει το 1-3 για την ομάδα του Μικροχωρίου και λίγο πριν φύγει το πρώτο ημίχρονο ο Κλόγκιρι θα κάνει το 2-3, για να έρθει λίγα λεπτά αργότερα ο Κωνσταντινίδης Κώστας να κάνει το 2-4 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη το Καλαμπάκι βρήκε δύο γκολ με πέναλτι, με τον Θέμη Αγγελόπουλο όμως το Μικροχώρι πήρε την νίκη με το δεύτερο προσωπικό τέρμα του Μάριο Τόπι για το τελικό 4-5.

Μεγάλο διπλό και για τον Πανδραμαϊκό που κατάφερε και ξεπέρασε το εμπόδιο της μαχητικής Προσοτσάνη.

Στο 5’ ο Πανδραμαϊκός άνοιξε το σκορ με τον Κυριακίδη, με το 0-1 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο Πανδραμαϊκός έμεινε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Χατζηκυριάκου στο 58′ για εξύβριση και δέχτηκε το γκολ της ισοφάρισης στο 71’, με τον Αβράμη να ισοφαρίζει το σκορ για την Προσοτσάνη.

Σε εκείνο το σημείο ο Πανδραμαϊκός έβγαλε αντίδραση και κατάφερε και πέτυχε 3 τέρματα, αρχικά ο Αχαλινόπουλος έκανε το 1-2 στο 75’ με πέναλτι, για να έρθουν άλλα δύο τέρματα από παίκτες που μπήκαν αλλαγή στο ματς με τον Μπαμπαλή να κ΄΄ανει το 1-3 στο 85’, για να έρθει ο Τανούσι στο 89’ να κάνει το τελικό 1-4.

Μεγάλο διπλό και για τους Αμπελόκηπους αφού κατάφερε και κέρδισε μέσα στην δύσκολη έδρα της Πετρούσας, για ακόμη μια φορά ο χρυσός σκόρερ για την ομάδα του Βασίλη Σαρακασίδη ήταν ο Στράτος Παρουτσής, για το τελικό 0-1 στο 42′.

Εύκολο απόγευμα για την Δόξα Δράμας αφού κατάφερε και κέρδισε με 1-5 στο Ξηροπόταμο.

Στο 10’ και στο 33’ ο Κόντος έκανε το 0-2 για την Δόξα, στο 44’ ο Παπαϊωάννου  έκανε το 0-3 και ο Λουκοβίτης στις καθυστερήσεις έκανε το 0-4, το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη  ο Ξηροπόταμος μείωσε με τον Ευκαρπίδη, μετά από την  παρέμβαση του Χατζηκούρτη σε 1-4, για να έρθει ο Γαλάζιο στο 78’ να διαμορφώσει το τελικό 1-5.

Παλικαρίσιο διπλό για το Άρη Φωτολίβους στην δύσκολη έδρα της Χωριστής με σκορ 1-2.

Το παιχνίδι ξεκίνησε για την Χωριστή με τον καλύτερο τρόπο αφού στο 3ο λεπτό ο Κοντογιάννης έκανε το 1-0 για τον Ορφέα.

Σε όλο το πρώτο μέρους η ομάδα του Ορφέα είχε την υπεροχή όμως δεν κατάφερε να βρει κάποιο τέρμα, ενώ το Φωτολίβος πέτυχε   τέρματα με τον διαιτητή να τα ακυρώνει λόγω επιθετικού φάουλ, με το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η Χωριστή έμεινε με 10 παίκτες αφού αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα ο κεντρικός αμυντικός Σάβας Παπαδόπουλος που ανέτρεψε τον Ευσταθιάδη που έβγαινε τετ α τετ με τον Τσαγκαλίδη.

Το Φωτολίβος στο 70’ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ρουμελιώτη, σε μια φάση που αμφισβητήθηκε από πλευράς Χωριστής καθώς στο ξεκίνημα θεωρούν ότι η μπαλα πέρασε πλάγιο.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Ευσταθιάδης κάνοντας το 1-1 για την ομάδα του, στο 77’ το Φωτολίβος θα κερδίσει και πάλι πέναλτι με τον Ευσταθιάδη να ευστοχεί για δεύτερη φορά κάνοντας το 1-2 για το Φωτολίβος.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης το Φωτολίβος έμεινε με 10 παίκτες αφού αποβλήθηκε ο Γκουζής με δεύτερη κίτρινη κάρτα, με το σκορ να μην αλλάζει με το 1-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Εύκολο απόγευμα και για τον Αγ. Αθανάσιο που κατάφερε και πέρασε με 0-5 από την έδρα του Αρκαδικού, τα γκολ για τον Μέγα πέτυχαν οι Μπαμπασαλί 2γκολ , Παπαζώτος, Αμαραντίδης και Μουδούρογλου.

Τέλος, πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Βώλακα που κατάφερε και κέρδισε με 0-3 στο Αλέκος Φρούσιος τον Καστρινό.

Στο 23’ ο Μουζενίτοβ έκανε το 0-1, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο Μουζενίτοβ στο 49’ έκανε το 0-2 για τον Βώλακα για να έρθει στο 67’ ο Γαλόπουλος να διαμορφώσει το τελικό 0-3.

Αναλυτικά

Α.Ε. ΚΑΛΑΜΠΑΚΙΟΥ – ΑΡΗΣ ΜΙΚΡΟΧΩΡΙΟΥ 4-5

Σκορερ:15′ Τζιβανάκης, 45′ Γκλόγκιρι, 58′ πεν, 90’+ Αγγελόπουλος / 2′ Δαφνάκης , 8′ Γεωργιεφενδής, 34′-85′ Τοπι, 45’+2′ Κωνσταντινίδης

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ Γ.Σ. – ΠΑΝΔΡΑΜΑΪΚΟΣ Α.Ο. 1-4 Τελικο

Σκορερ: 71′ Αβράμης /5′ Κυριακίδης, 75′ Αχαλινοπουλος, 85′ Μπαμπαλής, 89′ Τανούσι

Κόκκινη: Χατζηκυριάκου

ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ-Α.Ε. ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ 0-1

Σκορερ:44′ Παρουτσής

Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΥ – Γ.Σ. ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ 1-5

Σκορερ:48′ Ευκαρπίδης / 10′- 33′ πεν Κόντος, 44′ Παπαιωάννου, 45’+4′ Λουκοβίτης, 78′ Γαλάζιος

ΟΡΦΕΑΣ ΧΩΡΙΣΤΗΣ – ΑΡΗΣ ΦΩΤΟΛΙΒΟΥΣ 1–2 Τελικο

Σκορερ:3′ Κοντογιάννης / 70′ – 77′ Ευσταθιάδης

Κοκκινη: 52 ‘ Παπαδόπουλος /90’

ΑΙΑΝ. ΚΕΡ.ΑΡΚΑΔΙΚΟΥ – Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΓ.ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ 0-5

Σκορερ:22′ Παπαζώτος, 42′- 57′ Μπαμπασαλι, 50′ Αμαραντίδης, 74′ Μουδουρογλου

ΔΟΞΑ ΑΝΤΩΝΙΟΣ ΚΑΣΤΡΙΝΟΣ – ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ 0-3 Τελικο

Σκορερ:23′ -49′ Μουζενιτοβ, , 67′ Γαλόπουλος