Δράμα ’86: Θριαμβευτική εμφάνιση για την Δραμινή ομάδα και πρόκριση στην επόμενη φάση του European Cup

Σε μια ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα η Bianco Monte Δράμα 1986 κατάφερε να πάρει την πρόκριση μπροστά σε 1800 φίλους της GRK Tikves.

Η ομάδα του Σάκη Βαλαβάνη έδειξε από νωρίς ποιος είναι αφεντικό στο παιχνίδι παίζοντας εντυπωσιακό χαντμπολ χωρίς να τους επηρεάζει η σκληρή έδρα των γηπεδούχων.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή η Δραμινή ομάδα τον Μανωλούδη και τον Κοτσιώνη που σημείωσαν 8 και 7 γκολ αντίστοιχα τα κατάφερε, ενώ καθοριστικό γκολ πέτυχε ο Τουγκελίδης στο 26-24 που έκοψε τα όνειρα των γηπεδούχων για πρόκριση.

Στο παιχνίδι μπήκε καλύτερα η Δραμινή ομάδα κερδίζοντας στην αρχή στο πρώτο πεντάλεπτο με 1-2.

Στην συνέχεια οι δύο ομάδες πήγαιναν γκολ – γκολ, ενώ 10’ λεπτά πριν το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου η Δραμινή ομάδα πήρε κεφάλι δύο τερμάτων για το 9-11.

Η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε με το 12-13 να είναι το φινάλε του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφεραν να πάρουν κεφάλι 3 τερμάτων στο 15’ για το 20-17, ισοφαρίζοντας μάλιστα το σκορ του πρώτου αγώνα 5’ λεπτά πριν το φινάλε.

Κάπου εκεί μίλησαν οι Μανωλούδης, Κοτσιώνης και Τουγκελίδης που πέτυχαν καθοριστικά τέρματα για το τελικό 26-26.

Μετά το τέλος του αγώνα ο κόσμος της Δράμας ’86 μαζί με τους παίκτες και τεχνικό επιτελείο έγιναν ένα κουβάρι και πανηγύρισαν όλοι μαζί αυτή την ιστορική πρόκριση.

Σε μια έδρα που οι φίλαθλοι των γηπεδούχων ήταν προκλητικοί προκαλώντας συνέχεια τους παίκτες του Σάκη Βαλαβάνη, όμως οι παίκτες της Δραμινής ομάδας μπήκαν στο γήπεδο για να παίξουν χαντμπολ, με το Χαντμπολ να βγαίνει μαζί με την Δραμινή ομάδα νικητές.

ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΝΟΡΒΗΓΙΑ!!!!!

Τα Πεντάλεπτα: 1-2, 4-4, 6-6, 7-8, 9-10, 12-13(ημχ.), 14-14, 17-16, 20-17, 21-18, 24-20, 26-26.

GRK Tikves: (Γκρτσέφσκι): Αναστασόφσκι 2, Μιγιάτοβιτς 1, Τεμελκόσκι 4, Βέλκοφ, Σοκόλοφ, Κοφιλόσκι 3, Ντιμόφσκι 7, Λάζοφ, Μανάσκοφ 3, Γκάτσεβιτς 2, Άρσιτς, Κότσεφ, Λέτιτς, Κριβοκάπιτς 1, Ντανέφσκι, Ανι 3.

ΔΡΑΜΑ 1986:(Βαλαβάνης): Κρητικός 6, Κοτσιώνης 8, Χαϊτίδης 3, Πολύδωρος, Λαστσάκου, Τοζακίδης, Τουνγκελίδης 1, Καλαϊτζίδης, Μανωλούδης 7, Μεσσήνης, Λαζαρίδης, Ντάκαρης, Κόρσακ, Παπαδόπουλος, Ιωαννίδης, Γκρούμπιτς 1.

Δίλεπτα 4-9. Πέναλτι 4/4-7/7.