ΕΚΑΣΑΜΑΘ: Σπουδαία νίκη στην παράταση για τον Αστέρα – Πρωτάθλημα και άνοδος στη National League 2

Ο Αστέρας Καβάλας πήρε το μεγάλο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής του Final-4 του πρωταθλήματος της ΕΚΑΣΑΜΑΘ, επικρατώντας με 64-63 των Ίκαρων Σερρών στην παράταση και εξασφάλισε και μαθηματικά το πρωτάθλημα και την άνοδο στη National League 2 της επόμενης σεζόν.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με ένα μικρό προβάδισμα των Σερραίων 30-32, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με την διαφορά να μειώνεται στον πόντο (43-44).

Στο τέλος της κανονικής διάρκειας τίποτα δεν χώριζε τις δυο ομάδες καθώς το σκορ ήταν 59-59 και έτσι το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο του αγώνα οι δυο ομάδες πάλεψαν για τη νίκη που θα ταυτόχρονα θα έδινε και το πρωτάθλημα στον νικητή, με τους Καβαλιώτες του Νίκου Πενταζίδη να φτάνουν στο τελικό 64-63 και να πανηγυρίζουν έτσι την επιστροφή τους στις εθνικές κατηγορίες.