Στο 90’…

«Κάλλιο αργά παρά ποτέ» που λέει και ο θυμόσοφος λαός, έτσι και η Δόξα κατάφερε να πάρει το πολυπόθητο τρίποντο ενάντια στην Παναχαϊκή και να σώσει την φετινή χρονιά στο 90′ του πρωταθλήματος.

Οι Μαυραετοί ταξίδεψαν στην Πάτρα με μοναδικό στόχο την νίκη και την σωτηρία, κάτι που εν τέλει κατάφεραν με τα δύο γκολ του Μαυριά.

Παρόλα αυτά το παιχνίδι στράβωσε αρχικά για την ομάδα του Κώστα Βασιλακάκη, όταν στο 17′ ο Μπρους άνοιξε το σκορ για τους Πατρινούς με ωραίο σουτ. Στην συνέχεια η δραμινή ομάδα ανέβασε ρυθμούς, δημιούργησε κάποιες ευκαιρίες με τον Κόντο και και τον Μενσά, ώσπου στο 32′ ο Κουτσιανικούλης κέρδισε πέναλτι από τον Μουστακόπουλο, το οποίο εκτέλεσε εύστοχα ο Μαυριάς.

Στο ημίχρονο η Δόξα κρατούσε την ισοπαλία ενώ ταυτόχρονα ο Καραϊσκάκης έχανε με 0-2 από τον ΟΦ Ιεράπετρας.

Στην επανάληψη η Παναχαϊκή προσπάθησε να ξαναπάρει κεφάλι στο σκορ αλλά ο Στεφανάκος κράτησε το 1-1, και στο 58′ ο Μαυριάς υποδέχθηκε μία σέντρα από τον Κουτσιανικούλη για να σημειώσει το δεύτερο προσωπικό του γκολ. Έπειτα οι δύο ομάδες πίεσαν για να σκοράρουν αλλά το τελικό σφύριγμα της λήξης βρήκε την Δόξα νικήτρια και «σωσμένη».

Παναχαϊκή (Χρήστος Καραπίτσος): Κολοβούρης, Λαρρέα, Μπελεζάκης, Μπρους, Μουστακόπουλος, Αργυρόπουλος, Παπαδόπουλος, Σκεπετάρης, Μασούρας, Κουσκουνάς, Μπατροβιτς.

Δόξα Δράμας (Κ. Βασιλακάκης): Στεφανάκος, Παρασκευάς, Μπολάκης, Άντερσον, Αγιώτης, Αγγελόπουλος, Χάμοντ, Μενσά, Κουτσιανικούλης, Κοντός, Μαυρίας.