Ξάνθη – Δόξα 1-0 : Άδικη ήττα για τους μαυραετούς που κοίταξαν στα μάτια τον αντίπαλο

Άμεση αντίδραση έβγαλε η Δόξα μετά το βαρύ 6-0 της Κυριακής στον Εργοτέλη.

Παρά την ήττα με 1-0 χθες στη Ξάνθη, η Δόξα έβγαλε ενέργεια στο παιχνίδι της, κοίταξε στα μάτια ένα πολύ δυνατό αντίπαλο και γνώρισε μια άδικη ήττα στις λεπτομέρειες.

Στο πρώτο μέρος με πολύ καλή τακτική η Δόξα κράτησε εκτός περιοχής τον αντίπαλο που ήταν τυχερός στο γκολ του Ολλανδού Σρόιχερ στα μισά του πρώτου μέρους.

Με ελάχιστες ευκαιρίες παρά την κατοχή της μπάλας οι γηπεδούχοι, η Δόξα ανέβασε ρυθμούς στο β μέρος, πίεσε και είχε την πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Μαυρία στο 70′ σε σουτ από το ύψος του πέναλτι με καταπληκτική επέμβαση του Ίσκο.

Οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους την Κυριακή στο γήπεδο της Δόξας.

Φάσεις αγώνα

5′: Μακρινό σουτ του Σχρόιεν, η μπάλα αρκετά ψηλά.

8’ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα για διαμαρτυρία στον Στεφανάκο

12′: Σουτάρει από μακριά ο Σαμπανίδης, η μπάλα περνάει δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Ίτσο

16’ΚΙΤΡΙΝΗ κάρτα στον Αγγελόπουλο

24’Ευκαιρία για την Δόξα μετα απο εκτέλεση κόρνερ απο τα δεξιά η μπάλα  απο λανθασμένο διώξιμο καταλήγει στον Μαρινάκη στο ημικύκλιο της περιοχής που δοκιμάζει το σούτ απευθείας η μπάλα όμως περνάει άουτ

*Δεν έχει απειληθεί μέχρι στιγμής  η Δόξα δείχνοντας πολύ καλό πρόσωπο και συνοχή στις γραμμές της

30′: Ευκαιρία για την Ξάνθη. Ο Έμπερτ βγάζει τη σέντρα από τα δεξιά, ο Κέβιν Γκαρσία βγαίνει στην πλάτη της άμυνας, κάνει του σουτ στην κίνηση, η μπάλα άουτ και διπλά από το δεξί δοκάρι του Στεφανάκου

31’Η ομάδα της Ξάνθης βγαίνει στην κόντρα με τον Δημούτσο, εκείνος κάνει την κάθετη στον Σχρόιεν, το σουτ μέσα από την μικρή περιοχή και αριστερά, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στα δίχτυα του Στεφανάκου για το 1-0

34’Σουτ του Τάτου μπλοκάρει ο Στεφανάκος

*Εκεί που λέγαμε ότι η Δόξα στεκόταν πάρα πολύ καλά αμυντικά μέσα σε ένα κακό 3λεπτό η Ξάνθη με δύο όμοιες φάσεις φτάνει στο γκόλ κάτι που κάνει έξαλλο τον προπονητή Κολιτσιδάκη καθώς μέχρι το 30′ η Ξάνθη δεν είχε κάνει φάση

55’Κεφαλιά του Σαμπανίδη μετα απο εκτέλεση φάουλ η οποιά ήταν αδύναμη και ο Ίτσο μπλόκαρε εύκολα

58’Ευκαιρία για την Ξάνθη αρχικά ο Έμπερτ δοκιμάζει ενα σουτ απο πολύ μακριά ο Στεφανάκος δεν μπόρεσε να μπλοκάρει σταθερά η μπάλα φεύγει κοντά στην μικρή περιοχή οπού έρχεται ο Μικελτάτζε που πλασάρει αλλα ο Στεφανάκος σε δεύτερο χρόνο τοποθετείται σωστά και διώχνει με τα πόδια στην συνέχεια ο Νιμπά στέλνει την μπάλα κόρνερ

70’ Κεφαλιά του Κουκόλη μετά από γέμισμα, κακή απομάκρυνση των αμυντικών της Ξάνθης, η μπάλα στρώνεται στον Μαυριά, το σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, αποκρούει εντυπωσιακά ο Ίτσο, κόρνερ η μπάλα Μεγάλη ευκαιρία για την Δόξα που αγγίζει το 1-1

83′: Σουτ του Μαρινάκη μέσα από την περιοχή, μπλοκάρει ο Ίτσο

90’Σούτ του Μενσά η μπάλα πολύ ψηλά άουτ.

92’Σούτ του Μπριλάντε η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στην αγκαλιά του Στεφανάκου

ΞΑΝΘΗ : (ΤΕΝΝΕΣ) Ίτσο, Τζούρμαν, Δημούτσος, Τ. Παπάζογλου(67’ Σιατραβάνης), Σχρόιεν, Πέτροβιτς, Βέρκερ, Κέβιν Γκαρσία, Τάτος, Μικελτάτζε, Έμπερτ

ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ : (ΚΟΛΙΤΣΙΔΑΚΗΣ) Στεφανάκος, Μαρινάκης, Μαυριάς, Παπαργυρίου, Κουκόλης, Σαμπανίδης, Νίμπα, Μπολάκης, Κουτσιανικούλης, Μενσά, Αγγελόπουλος

Στο Β’ Μέρος αγωνίστηκαν οι:  Φυτόπουλος, Παρασκευάς, Τάσιος,Βάντερσον, Μπαράνκο.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ :  Γρατσάνης (Τρικάλων) Βοηθοί: Κουφός (Μακεδονίας), Μποζατζίδης (Μακεδονίας) 4ος: Τσοπουλίδης (Ξάνθης)