Δόξα – Ξάνθη 0-3: Απογοητευτική εμφάνιση και 5η σερί ήττα

Σε περίοδο βαθιάς κρίσης βρίσκεται η ομάδα της Δόξας μετά την 5η συνεχόμενη ήττα της στο πρωτάθλημα.

Μετά το τελικό 0-3 από την Ξάνθη οι μαυραετοί έμειναν καθηλωμένοι στους 11 βαθμούς και την ίδια ώρα είδαν την Ιεράπετρα να κερδίζει 1-0 την Παναχαϊκή και να πλησιάζει σε απόσταση αναπνοής.

Πλέον κομβικό παιχνίδι είναι αυτό της Τετάρτης με αντίπαλο τα Τρίκαλα και πάλι εντός έδρας με τη νίκη να αποτελεί μονόδρομο.

Οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν σε όλη την διάρκεια του πρώτου μέρους και πέρα από το γκολ πέναλτι με τον Ανδρέα Τάτο στο 28′ είχαν τουλάχιστον τρεις ακόμη κλασσικές ευκαιρίες για να διευρύνουν το σκορ. Η Δόξα ήταν ακίνδυνη επιθετικά και χαρακτηριστικό είναι ότι η πρώτη φορά που απείλησε την αντίπαλη εστία ήταν το μακρινό σουτ του Μπελεβώνη στο φινάλε του πρώτου μέρους

Ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν στο ματς στο ξεκίνημα του β μέρους με το καταπληκτικό γκολ του Ανδρέα Τάτου που διαμόρφωσε το 0-3.

Η Δόξα έβγαλε κάποια αντίδραση μετά την αποβολή της Ξάνθης στο 70′ όπου άξιζε τουλάχιστον ένα γκολ στις ευκαιρίες με Σαμπανίδη και Μαυρία και κακώς της ακυρώθηκε και γκολ ως οφσάιντ σε σουτ του Μαυρία

Οι φάσεις :

6′ Έπειτα από ωραία πάσα του Μπριλάντε, ο Δημούτσος δεν θα δυσκολευτεί και θα στείλει τη μπάλα στα δίχτυα του Ηλιάδη.

11′ Τραυματισμός για την Δόξα με άτυχο τον Ηλιάδη. Αποχωρεί με το φορείο και στην θέση του μπαίνει ο Στεφανάκος.

24’ Εξαιρετική εκτέλεση φάουλ του Τάτου, ακόμη πιο εντυπωσιακή η επέμβαση του Στεφανάκου!

28′ Χέρι του Παρασκευά και πέναλτι για την Ξάνθη. Ο Τάτος εκτελεί και μεγαλώνει τον δείκτη του σκορ σε 0-2

31′ Καλό φάουλ του Κόντου, κόρνερ για την Δόξα.

34′ Ακόμη μια ευκαιρία για τους Ακρίτες με τον Σχρόιντεν, η μπάλα κοντράρει σε παίκτη της Δόξας και είναι κόρνερ

40′ Εν κινήσει σουτ του Μικελάντζε, αουτ.

45+’ Χάνει το 0-3 ο Μικελάντζε μετά από όμορφη προσπάθεια του Σχρόιντεν

48′ Με ένα πανέμορφο γυριστό του Τάτου, η Ξάνθη κάνει το 0-3

51′ Γκολ του Μικελτάντζε ακυρώνεται σωστά ως οφσάιντ.

67′ Δεύτερη κίτρινη (κόκκινη) για τον Βεργκέρ, με 10 η Ξάνθη.

68′ Εκτέλεση φάουλ του Μαυριά, εύκολα μπλοκάρει ο τερματοφύλακας της Ξάνθης

70΄Ο Μαυριάς σουτάρει και η μπάλα καταλήγει στα δίχτυα, όμως ακυρώνεται ως οφσάιντ καθώς η μπάλα έχει βρει στον εκτεθειμένο Σαμπανίδη, σύμφωνα με τον διαιτητή

75′ Σέντρα του Παπαργυρίου, δύσκολη κεφάλια του Σαμπανίδη και έπειτα από ασυνεννοησία κόρνερ για την Δόξα.

76′ Λάθος του Νιμπά, κλέβει ο Μυστακίδης αλλά αστοχεί.

90+’ Τρομερό σουτ του Μαυριά από τα αριστερά, σε ετοιμότητα ο Ίτσο κρατάει το μηδέν.

90+’ Ένα κόρνερ για την Δόξα, θα περάσει ανεκμετάλλευτο.

Δόξα Δράμας (Κολιτσιδάκης): Ηλιάδης, Παρασκευάς, Μπελεβώνης, Παπαργυρίου, Μαυριάς, Κουκόλης, Κόντος, Νιμπά, Μενσά, Αγγελόπουλος, Σαμπανίδης.

Επίσης έπαιξαν : Στεφανάκος, Μαρινάκης, Φυτόπουλος, Κουτσιανικούλης, Μπαράγκο

Ξάνθη (Τεννές): Ίτσο, Τζούρμαν, Βέρκερ, Γκαρσία, Μπριλάντε, Θυμιάνης, Δημούτσος, Τ. Παπάζογλου, Σχρόιγεν, Τάτος, Μικελτάτζε.

Διαιτητής: Ντάουλας (Δυτ. Αττικής) /  Μπαλιάκας (Κοζάνης) –  Σάββας (Σερρών)