Διαγόρας – Δόξα 1-3: Μεγάλη νίκη και βαθμολογική ανάσα για τους μαυραετούς

Την δεύτερη εκτός έδρας νίκη της στο πρωτάθλημα σημείωσε η Δόξα πριν από λίγο κερδίζοντας με σκορ 1-3 μέσα στη Ρόδο τον πολύ καλό φέτος Διαγόρα.

Με ανεβασμένη ψυχολογία μετά το νικηφόρο 1-0 επί των Τρικάλων η Δόξα μπήκε αποφασιστικά στο ματς και παρά τις πολλές και βασικές απουσίες που είχε, κυριάρχησε στο πρώτο μέρος όπου πέρα τα δύο γκολ από τον κορυφαίο σε απόδοση Δημήτρη Μαυρία είχε και κλασσικές ευκαιρίες για να διευρύνει ακόμη περισσότερο το σκορ.

Πιο χαρακτηριστικές στιγμές τα δύο δοκάρια στα σουτ του Σάκη Πινδώνη.

Ο Διαγόρας είναι αλήθεια ότι έβγαλε αντίδραση στο β μέρος όπου πίεσε, μείωσε με τον Κονέ και είχε ευκαιρία και να ισοφαρίσει.

Η Δόξα όμως χτύπησε στην κόντρα και κατάφερε γκολ του Φυτόπουλου να σφραγίσει την μεγάλη νίκη.

Με ακόμη καλύτερη ψυχολογία τώρα η Δόξα παίζει την Τετάρτη το τελευταίο της εξ αναβολής παιχνίδι στη Λάρισα με αντίπαλο τον τοπικό Απόλλων.

Οι φάσεις της αναμέτρησης:

6’ Πρώτη απειλή στο ματς για τον Διαγόρα με τον Μπαστακό, απέκρουσε ο Στεφανάκος αλλά η φάση δεν θα μετρήσει καθώς ήταν εκτεθειμένος ο επιθετικός των γηπεδούχων.

9’ Η Δόξα θα κερδίσει πέναλτι και ο Μαυρίας θα ανοίξει το σκορ για τους Μαυραετούς

16’ Ψηλοκρεμαστή κεφαλιά από τον Κονέ, η μπάλα θα περάσει άουτ.

18’ Φοβερό σουτ του Μαυριά από τα 40 μέτρα, έδιωξε σε κόρνερ ο Τσέλιος.

20’ Ένα σουτ του Κουτσιανικούλη από τα αριστερά, χωρίς όμως να απειληθεί ο Τσέλιος.

32’ Πολύ μεγάλη ευκαιρία χαμένη από τον Κάκο ο οποίος έπειτα από μία κόντρα πήρε την μπάλα, βρέθηκε σε ευνοϊκή θέση, αλλά αστόχησε.

34’ Απαντάει με τον Μπαράνκο η Δόξα αλλά ο Τσέλιος για μια ακόμη φορά είναι σε ετοιμότητα.

36’ 0-2 οι Μαυραετοί και πάλι με τον Μαυριά ο οποίος υποδέχθηκε μία ωραία σέντρα του Παπαργυρίου από τα αριστερά και εκτέλεσε με την μία τον τερματοφύλακα του Διαγόρα για το 0-2

40’ Δοκάρι η Δόξα σε σουτ του Πινδώνη

45’ Δεύτερο δοκάρι για την Δόξα και πάλι με τον Πινδώνη

47’ Αναμπουμπούλα στην άμυνα της Δόξας, η σέντρα του Κάκκο πέρασε μπροστά από δύο επιθετικούς του Διαγόρα και αουτ.

59’ Χάνει μεγάλη ευκαιρία να μειώσει ο Σμυρλής η προβολή θα περάσει άουτ

61’ Μειώνει σε 1-2 ο Διαγόρας με τον Κονέ μέσα από την περιοχή

70’ Ο Κονέ παραλίγο να κάνει το 2-2 καθώς έπειτα από ολιγωρία των αμυντικών της Δόξας, βρέθηκε μέσα στην μικρή περιοχή με την μπάλα στα πόδια, όμως ο Στεφανάκος ήταν εκεί για μια ακόμη φορά!

81’  1-3 η Δόξα με σουτ του Φυτόπουλου το οποίο κόντραρε κάπου στους αμυντικούς του Διαγόρα

85’ Σουτ του Μασούρα, η μπάλα θα κοντράρει στον Άντερσον και θα καταλήξει κόρνερ

Σκόρερ : Διαγόρας Ρόδου – Δόξα Δράμας 1-3 (Κονέ 61′ / Μαυριάς 10′,36′ ,Φυτόπουλος 81′).

Διαγόρας (Θεοδοσιάδης): Τσέλιος, Σανδραβέλης, Μασούρας, Αθανασίου, Κοντοχρήστος, Ντοριβάλ, Λινάρδος, Μπαστακός, Αλάεθ, Κάκκο, Κονέ.

Δόξα Δράμας (Θ. Κολιτσιδάκης): Στεφανάκος, Παρασκευάς, Παπαργυρίου, Μπολάκης, Άντερσον, Χάμοντ, Μαρινάκης, Μαυριάς, Κουτσιανικούλης, Πινδώνης, Μπαράνκο

Στο β’ μέρος αγωνίστηκαν οι: Σαμπανίδης, Φυτόπουλος, Παπαϊωάννου, Μπελεβώνης, Τάσιος

Διαιτητής: Πουλόπουλος (Πειραιά) Βοηθοί: Δελής (Βοιωτίας), Παγουρτζής (Πειραιά) 4ος: Κατοίκος (Αθηνών) Παρατηρητής: Κουζάκης (Θεσσαλίας)

One thought on “Διαγόρας – Δόξα 1-3: Μεγάλη νίκη και βαθμολογική ανάσα για τους μαυραετούς