RK Slobonda-Bianco Monte Drama 86 29-23: Θα κριθεί η πρόκληση στην Δράμα |Πλήρωσε την απειρία

Στην ευρωπαϊκή της πρεμιέρα η Bianco Monte Δράμα 1986 έχασε 29-23 (14-9 ημχ.) από την Σλόμποντα στη Βοσνία για τον 1ο γύρο του Εuropean Cup.

Η ελληνική ομάδα πάντως χάρις την καλή της εμφάνιση στο β’ ημίχρονο κατάφερε να μαζέψει την διαφορά και να έχει ελπίδες ενόψει της ρεβάνς της ερχόμενης εβδομάδας.

Η Δράμα -που παρατάχθηκε χωρίς τον τραυματία Τουνγκελίδη- βρέθηκε να χάνει με 8 γκολ (25-17) στο 49′, ωστόσο διαχειρίστηκε καλά το τελευταίο δεκάλεπτο και κατάφερε να μειώσει στα 4 γκολ (26-22) με επιμέρους σκορ 5-1.

Οι γηπεδούχοι επανέφεραν την διαφορά στο +7, αλλά ο Νίκολιτς με τέρμα λίγο πριν το φινάλε έγραψε το τελικό 29-23.

Κορυφαίος και πρώτος σκόρερ με 7 γκολ ο έφηβος Αχιλλέας Τόσκας, ενώ ο Παπαδόπουλος τον ακολούθησε με 4 τέρματα.

“Αδικήσαμε τους εαυτούς μας. Αν θες να αξιώνεις αποτέλεσμα στην Ευρώπη δεν επιτρέπονται τόσα λάθη. Κρατάμε ότι έστω και με 20 λεπτά καλού χάντμπολ τους βάλαμε δύσκολα και ότι αυτή η ομάδα είναι σε γενικές γραμμές στα μέτρα μας και μπορούμε να διεκδικήσουμε την πρόκριση σαφέστατα με πολύ καλύτερη απόδοση στην έδρα μας”, σχολίασε στο e-handball ο τεχνικός της ομάδας Σάκης Βαλαβάνης.

Δράμα (Βαλαβάνης): Τόσκας 7, Παπαδόπουλος 4, Μπουγκαρίνοβιτς 3, Σίνα 3, Καφαντάρης 2, Χαϊτίδης 2, Νίκολιτς 2, Πολύδωρος, Τορνικίδης, Τοζακίδης, Παπάζογλου, Καβάζης, Δεμερτζίδης, Κουρτίδης, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου