Bianco Monte Δράμα ‘86- Ιωνικός Affidea 29-25: Νίκη με ωραίο handball για την Δραμινή ομάδα

Την νίκη με 29-25 πέτυχε σήμερα η Bianco Monte Δράμα 1986 με αντίπαλο τον Ιωνικό Ν. Φιλαδέλφειας. Παρά τα αρκετά προβλήματα τραυματισμών η Δραμινή ομάδα παρουσιάστηκε ανταγωνιστική και βελτιωμένη σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια.

Οι παίκτες του Σάκη Βαλαβάνη μπήκαν πολύ καλά στο παιχνίδι και είχαν ρυθμό για το 4-3 του πρώτου δεκαλέπτου. Στην συνέχεια ο Ιωνικός είχε ένα ξέσπασμα και πήρε και προβάδισμα στο σκορ για το 6-6 και 8-9 στο εικοσάλεπτο.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου ημιχρόνου η Δράμα έπαιξε ωραίο handball για το 13-11, σκορ με το οποίο πήγαν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα του παιχνιδιού ήταν παρόμοια με την Δράμα ’86 να μπαίνει δυνατά και να παίρνει και αέρα τεσσάρων τερμάτων.

Στη συνέχεια  ο Ιωνικός ανέβασε απόδοση του και μείωσε στο γκολ για το 21-20.

Στο τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού οι παίκτες του Σάκη Βαλαβάνη έπαιξαν με καθαρό μυαλό και κατάφεραν να βρουν επιθετικές λύσεις έχοντας σε καλή μέρα και τον τερματοφύλακα  Λευτέρη Παπάζογλου όσο και στην επίθεση τον Μωραϊτη, για το τελικό 29-25.

Από την Δραμινή ομάδα κορυφαίος σε απόδοση ήταν ο Μωραϊτης που πέτυχε 8 τέρματα όπως και ο Τόσκας με 5 και Παπαγεωργίου με 4.

Επόμενη παιχνίδι για την Δράμα ’86 είναι με αντίπαλο  την ΧΑΝΘ εκτός έδρας.

BIANCO MONTE ΔΡΑΜΑ ‘86- ΙΩΝΙΚΟΣ AFFIDEA 29-25

Tα πεντάλεπτα: 2-2, 4-3, 6-6, 8-9, 11-9, 13-11 (ημχ.), 15-13, 18-17, 21-20, 23-21, 25-22, 29-25

ΔΡΑΜΑ (Βαλαβάνης): Βασιλείου, Παπάζογλου, Μπάρμπας, Μωραΐτης 8, Χάιτιδης 3, Πολυδωρος, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρινογλου, Τορνικίδης 2, Τόσκας 5, Τουνγκελίδης 3, Καβαζης, Παπαγεωργίου 4, Παπαδόπουλος 3, Κρανιώτης, Σίνα 1.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αρβανίτης): Κουκουλάς 5, Αϊβαλιώτης 4, Ταουσάνης, Παπαδόπουλος, Μπραουδάκης, Συγγάρης, Βασιλείου 3, Χαντέλης 6, Μπούτος, Μελετάκος 1, Τρούλος 1, Μαντζόπουλος, Ελοζιέουα 2, Χελιώτης, Μπαλάσκας 3.

Διαιτητές: Πατιός- Τσιάνας, Δίλεπτα: 3-3, Πέναλτι: 2/4-