ΠΑΟΚ – Bianco Monte Δράμα 1986 30-29 : Έχασε την πρόκριση στο τελευταίο δευτερόλεπτο της αναμέτρησης

Την ήττα γνώρισε πρίν από λίγο η Δράμα 1986 για την πρώτη φάση του κυπέλλου Ελλάδος στο Χαντμπολ από τον ΠΑΟΚ, σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που το χάρηκαν όσοι το είδαν ζωντανά από το κανάλι του AC PAOK στο Youtube.

Η Δράμα 1986 δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι και βρέθηκε να χάνει 7-3 στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης με την ομάδα του Σάκη Βαλαβάνη να ανεβάζει απόδοση να μειώνει σε 12-10, με το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους όμως, να είναι 14-10.

Στην επανάληψη η Δραμινή ομάδα κατάφερε να ανεβάσει απόδοση και να καταφέρει να ισοφαρίσει το παιχνίδι, ενώ κατάφερε στο 7’ λεπτό του δεύτερου μέρους να περάσει και μπροστά για το 16-17. Από εκεί και πέρα η Δραμινή ομάδα πατούσε καλύτερα στο παιχνίδι και να βγάζει αρκετές άμυνες λόγω του τερματοφύλακα Παπάζογλου και την πολύ καλή απόδοση του Αδάμ Παπαδόπουλου και του Καφαντάρη στην άμυνα.

Στα τελευταία 2 λεπτά και ενώ το σκορ ήταν 26-26 η Δραμινή ομάδα αγωνιζόταν με 2 παίκτες λιγότερους και κατάφερε να κρατήσει καλά και να πάει το παιχνίδι στην παράταση.

Στην παράταση η Δραμινή ομάδα προσπάθησε να παίξει στα ίσα τον ΠΑΟΚ και με 2 ωραία γκολ του Τουγκελίδη έφτασε στο 29-29 στο τελευταίο λεπτό της παράτασης, εκεί η Δραμινή ομάδα έβγαλε δύο πολύ δύσκολες άμυνες και στην αντεπίθεση έγινε λάθος από τον Παπάζογλου, με τον ΠΑΟΚ να πηγαίνει πάλι στην επίθεση ο Παλάσκας  θα κάνει το σουτ να αποκρούει ο Παπάζογλου με την μπάλα να πηγαίνει πλάγια αριστέρα μετά το ριμπάουντ στον Νικολαϊδη ο οποίος σούταρε και χάρισε την νίκη στην ομάδα της Θεσσαλονίκης για το τελικό 30-29.

Η Δραμινή ομάδα έκανε το τέλειο παιχνίδι θα λέγαμε και είχε σε εξαιρετική ημέρα και θα μπορούσαμε να πούμε ότι έκανε το ματς της ζωής του ο Λευτέρης Παπάζογλου ο οποίος έβγαλε αρκετά σουτ των παικτών του ΠΑΟΚ, ο Τουγκελίδης ο οποίος σκόραρε και στην παράταση δύο κρίσιμα γκολ, ο Αδάμ ο Παπαδόπουλος που ήταν ηγέτης στην άμυνα και ταυτόχρονα βοήθησε αρκετά και επιθετικά και ο Πολύδωρος ο οποίος ήταν πολύ καλός για ένα ακόμη παιχνίδι, άδικη ήττα για την Δραμινή ομάδα που έδειξε ότι μπορούσε.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 4-1, 7-4, 9-5, 11-9, 14-10 (ημχ), 16-15, 18-19, 21-20, 24-23, 26-26, 26-26 (κ.α.), 28-27, 30-29.
ΠΑΟΚ (Γούσιος): Γκίγκοφ, Παλάσκας 6, Νικολαΐδης 4, Μέντουριτς 2, Αποστόλου, Σεϊρεκίδης 6, Τσαναξίδης, Παπαβασίλης, Καβουσανάκης, Λιάπης 2, Κυριακίδης, Άρσιτς, Στογιάνοβιτς 3, Τζωρτζίνης 5, Καραγκιοζόπουλος 2.
Δράμα ’86 (Βαλαβάνης): Τοζακίδης, Λ. Παπάζογλου, Βάκκας, Καφαντάρης 3, Χαϊτίδης 3, Κοβογλανίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος, Θ. Παπάζογλου 7, Τουνγκελίδης 6, Δέσπος 1, Φραγκούλης, Καβάζης, Παπαδόπουλος 3, Τόσκας 3, Σίνα 2.
Διαιτητές: Τζαφερόπουλος – Πατιός. Κόκκινη: Τσαναξίδης (53:12 – τρία δίλεπτα). Δίλεπτα: 5-6. Πέναλτι: 4/4 – 0/0