Bianco Monte Δράμα 1986 – Διομίδης Άργους 32-30: Έκλεισε με νίκη την χρονιά αλλά όχι με Ευρώπη

Την νίκη με 32-30 πέτυχε η Bianco Monte Δράμα 1986 με αντίπαλο τον Διομίδη Άργους σε ένα παιχνίδι που η Δραμινή ομάδα ήταν ανταγωνιστική και πέτυχε μια σπουδαία νίκη.

Το σύνολο του Σάκη Βαλαβάνη να βρίσκεται στο 58’ στην Ευρώπη και στο 60’ εκτός Ευρώπης καθώς την ίδια ώρα στην Ν. Φιλαδέλφεια ο Ιωνικός Κέρδιζε 27-26 τον Αεροπό όμως το παιχνίδι έληξε ισόπαλο εκεί 27-27 με την Δραμινή ομάδα να μένει εκτός Ευρώπης στην ισοβαθμία.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η Δράμα δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι με τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων να κάνει καθοριστικές αποκρούσεις για το  3-7 του πρώτου δεκαλέπτου.

Από εκεί και πέρα οι παίκτες του Σάκη Βαλαβάνη ανέβασαν απόδοση μειώνοντας το σκορ σε 9-10 στο εικοσάλεπτο και το 14-14 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επανάληψη η Δράμα ’86 έπαιξε καλύτερα πέτυχε καθορίστηκα τέρματα κυρίως με τον Μωραϊτη και σε ένα απολαυστικό 2ο ημίχρονο πήρε την νίκη με 32-30.

Τέλος, να τονίσουμε μετά το τέλος του αγώνα οι φίλαθλοι της Δραμινής ομάδας χειροκρότησαν τους παίκτες του Σάκη Βαλαβάνη για την προσπάθεια.

Τα στοιχεία του αγώνα:

Τα πεντάλεπτα: 2-4, 3-7, 6-8, 9-10, 11-12, 14-14 (ημχ) 16-16, 20-20, 24-24, 25-27, 28-28, 32-30

ΔΡΑΜΑ(Βαλαβάνης): Μπάρμπας, Μωραΐτης 8, Λαστσάκου 2, Χαϊτίδης 5, Κοβογλανίδης, Πολύδωρος 4, Τορνικίδης, Τόσκας 8, Παπάζογλου, Ντάκαρης, Δεμερτζίδης, Βασιλείου, Παπαγεωργίου 1, Ζιβούλοβιτς, Παπαδόπουλος 4, Σίνα.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Ζαραβίνας): Τσάκαλος 5, Τζιμπουλας 4, Τσιγαρίδας 9, Σβιζετιτς, Τερλετσκι, Ασβεστας 3, Χατζηκωνσταντίνου, Καιμακάμης, Τοτος 2, Μάνθος 3, Μπεκιάρης, Άντζελιτς, Ζιβκοβιτς 1, Λιολιος 3.

Διαιτητές: Νάσκος- Χαρίτσος, Δίλεπτα: 1-0, Πέναλτι: 2/3-2/3