Με εκτός έδρας νίκη ξεκίνησε το πρωτάθλημα ο Α.Ο. Προσοτσάνης

Με εκτός έδρας νίκη ξεκίνησε το φετινό πρωτάθλημα της Α2 Γυναικών ο Α.Ο. Προσοτσάνης, επικρατώντας με 16-44 του Ορφέα Κατερίνης.

Ο Α.Ο. Προσοτσάνης επιβεβαίωσε στο γήπεδο ότι ήταν το φαβορί και νίκησε εύκολα την ομάδα από την Κατερίνη. Από το πρώτο λεπτό ο Α.Ο.Π. επέβαλε τον ρυθμό του και ξέφυγε γρήγορα στο σκορ κλείνοντας το ημίχρονο με τη διαφορά στο +15. Η επανάληψη ουσιαστικά είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με την Προσοτσάνη όμως να μην αφήνει το πόδι από το γκάζι και να πετυχαίνει άλλα 22 τέρματα, γράφοντας έτσι το τελικό σκορ 16-44.

Τα πεντάλεπτα: 1-4, 2-8, 2-14, 2-17, 5-19, 7-22 Ημίχρονο,
8-25, 10-30, 11-35, 13-39, 15-42, 16-44 Τελικό

Ορφέας Κατερίνης: Latollari Eloya (1), Χατζηαργυρίου Ελισάβετ, Ndoj Kejda (3), Κακανη Αναστασία (9), Γουλιοπούλου Ελευθερία, Ζάχου Ευανθία, Τσακπουνίδου
Ευανθία (1), Ανανιάδου Βαρβάρα (1), Χριστοφορίδου Χριστίνα, Ασαρίδου Μαγδαλινή, Λουλα Χριστίνα (1), Παπαδοπούλου Αλεξάνδρα.

Α.Ο. Προσοτσάνης: (Δρανόβαλης Πέτρος, Κιάκος Γεώργιος) Τόλιου μιχαέλα, Λαζαρίδου Μαρία (1), Σεβδίλη Μαρία (8), Δικμάνη Χριστίνα (03), Τσαλκίδου
Αναστασία, Τσιαμούρα Ευθυμία (6), Μελαδίνη Μαρία (4), Αθανασιάδου Παρθένα (3), Ιωαννίδου Άρτεμις (3), Ζάμπα Βασιλική (10), Τσιόκα Νικολέτα, Κατσαρη Χριστίνα
(2), Γόρδη Χρύσα (2), Χαλβατζή Μαρία-Νεφέλη (1), Rama Grasjela (1)

Διαιτητές: Γράψας Πάρις, Νικόλας Νικόλαος