Δράμα ’86 – ΑΕΚ 31-36: Πικρή ήττα για την Δράμα που πάλεψε αλλα κατέρρευσε στο τελευταίο δεκάλεπτο

Σπουδαίος αγώνας έγινε στο “Κραχτίδης”, μπροστά σε 750 θεατές,με την ΑΕΚ να φεύγει νικήτρια από την αναμέτρηση κόντρα στη Δράμα με 36-31, για τη 18η αγωνιστική της Handball Premier.

Πριν την αναμέτρηση η συγκινησιακή φόρτιση ήταν έντονη, με αθλητές να αποθέτουν λουλούδια μπροστά σε μία φανέλα του Σάσα Ζιβούλοβιτς, από την περίοδο που αγωνιζόταν στην Εθνική ομάδα.

Οι γηπεδούχοι, με τον Αρμάντο Σίνα σε εξαιρετική μέρα ήταν μπροστά στο σκορ έως το 45′ (27-25). Σε εκείνο το σημείο η ΑΕΚ βελτίωσε την άμυνά της και με ένα σερί 6-0 ξέφυγε με 27-31 στο 55′, έχοντας ηγέτη τον Στίπε Μαντάλινιτς, που τέλειωσε τον αγώνα με 13 γκολ.

Πικρή ήττα παρά τις ελλείψεις και το σοκ των παικτών με 36-31. Το σκορ αδικεί τους Δραμινούς. Πάλεψαν οι Δραμινοί μέχρι το 52 έχασαν 2 καθοριστικά Τετ α Τετ και εκεί έγειρε το παιχνίδι υπέρ της ΑΕΚ. Εμφανής η κόπωση πολλών παικτών μας στο Β ημίχρονο ειδικά στην άμυνα. Το παιχνίδι σε έντονη συγκινησιακή φόρτιση παρουσία 750 θεατών χωρίς τη συνηθισμένη μουσική με τους Έκτωρα Πολύδωρο, Μάριο Μωραΐτη να αποθέτουν λουλούδια στο κάδρο με την φανέλα της Εθνικής του Σάσα Ζιβούλοβιτς που κοσμούσε το Κραχτίδης. Στο 20′ προηγήθηκαν οι Δραμινοί 14 -11 και μπορούσαν να κάνουν το15-11 αλλά αστόχησαν σε άδεια εστία. Στο 25′ ήταν μπροστά με 15-13. Στο 35 το σκορ ήταν στο 23-21, 26-23 στο 46′ 27-25, στο 50′ 27-27, Στο 52′ προηγήθηκε για πρώτη φορά η ΑΕΚ με 28-27. Εκεί οι Δραμινοί δεν άντεξαν την ασφυκτική πίεση της ΑΕΚ έχασαν την επαφή με το σκορ δίνοντας δικαίωμα στην ΑΕΚ να προηγηθεί με 5 γκολ στο 55′.

Στο τελευταίο πεντάλεπτο οι παίκτες του Αλέξη Αλβανού διαχειρίστηκαν τη διαφορά και έφτασαν στο τελικό 36-31.

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 7-6, 10-8, 14-11, 15-13, 18-17 (ημχ), 22-21, 24-23, 27-25, 27-27, 27-31, 31-36.
Δράμα ’86 (Βαλαβάνης): Βασιλείου, Μωραΐτης 2, Λαστσάκου 1, Χαϊτίδης, Κοβογλανίδης 1, Κοτσαμαρίκογλου, Τόσκας 5, Τορνικίδης 2, Πολύδωρος 2, Παπάζογλου, Καλαϊτζίδης, Δεμερτζίδης, Μπάρμπας, Παπαγεωργίου 2, Παπαδόπουλος 6, Σίνα 10.
ΑΕΚ (Αλβανός): Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής, Ζίβκοβιτς 3, Μαντάλινιτς 13, Καλαμάτας, Αλμέιδα, Ηλιόπουλος 6, Κοτσιώνης, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 3, Άρσιτς, Σόκολιτς 2, Τσιτόμπι, Ρογκούλσκι 4, Λέμος, Κεδέρης 5.
Διαιτητές: Νάσκος – Χαρίτσος. Δίλεπτα: 2-4. Πέναλτι: 4/4 – 2/3