Πήρε το ντέρμπι κορυφής η Καβάλα | Σημαντικές νίκες για Δόξα, Πανδραμαϊκό Ορφέα και Άρη Αβάτου

Με την 23 αγωνιστική συνεχίστηκε σήμερα το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής στον πρώτο όμιλο εκεί που σημειώθηκαν 17 τέρματα και συνολικά φτάσαμε τα 416 από την έναρξη της αγωνιστικής περιόδου.

Αυτή την αγωνιστική είχαμε 3 νίκες γηπεδούχων, 2 νίκες φιλοξενούμενων και 2 ισοπαλίες, με τις δύο Δραμινές ομάδες Δόξα και Πανδραμαϊκό να παίρνουν δύο σημαντικές νίκες για την συνέχεια με τους κόκκινους όμως να έχουν πιο εύκολο έργο.

Στα παιχνίδια της ημέρας, μεγάλο διπλό για την Δόξα Δράμας στην Κομοτηνή με αντίπαλο τον Πανθρακικό, σε ένα παιχνίδι που για 83’ λεπτά οι Μαυραετοί είχαν την υπεροχή και έλεγχαν απολύτως το παιχνίδι χάνοντας σπουδαίες ευκαιρίες για να πετύχουν περισσότερα τέρματα.

Όλα αυτά μέχρι το 83’ που μείωσαν οι γηπεδούχοι το σκορ και είχαν ευκαιρία να ισοφαρίσουν το παιχνίδι στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Παρόλα αυτά η Δόξα κέρδισε το παιχνίδι χάρη στην θεαματική απόκρουση του Ηλιάδη στο 93’, για το τελικό 1-2.

Μεγάλη νίκη για τον Πανδραμαϊκό που προσπάθησε περισσότερο για την νίκη και δημιούργησε αρκετές ευκαιρίες για γκολ μετά από καιρό κερδίζοντας την Αλεξανδρούπολη με σκορ 2-0.

Ο Πανδραμαϊκός είχε σε καλή μέρα τον Παυλίδη που πέτυχε 2 τέρματα και έχασε άλλες 2-3 ευκαιρίες για να πετύχει χατ τρικ, με αυτή την νίκη ο Πανδραμαϊκός έπιασε τους 30 βαθμούς.

Μεγάλη νίκη για την Καβάλα απέναντι στον Καμπανιακό με 2-1 και μάλιστα με ανατροπή, το χρυσό γκολ για το καραβάκι πέτυχε ο Καρακώστας στο 85’.

Ισόπαλο 2-2 έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στον Νέστο Χρυσούπολης και τον Απόλλων Παραλιμνίου με σκορ 2-2, σε ένα απολαυστικό παιχνίδι που δεν είχαμε εν τέλει νικητή.

Μεγάλο διπλό για τον Άρη Αβάτου που κατάφερε και κέρδισε εκτός έδρας τον Θερμαϊκό Θέρμης με σκορ 1-3.

Νίκη εξάποντο για τον Ορφέα Ξάνθης, αφού κατάφερε και κέρδισε με το εύθραυστο 1-0 τον Βύρωνα Καβάλας.

Τέλος ισόπαλο έληξε το παιχνίδι απέναντι στον Ποσειδώνα Ν. Μηχανιώνας και τον Αγροτικό Αστέρα χωρίς τέρματα.