Αναγένηση Πλαγιάς – Δόξα Δράμας 1-0: Ήττα στο Κιλκίς και έμπλεξαν οι Μαυραετοί

Την ήττα γνώρισε πριν από λίγο η Δόξα Δράμας με αντίπαλο την Αναγένηση Πλαγιάς με το ρευστό 1-0 στο Κιλκίς, μια ομάδα η οποία δίνει και αυτή τον δικό της αγώνα στην μάχη της σωτηρίας .

Η Δόξα μπήκε καλύτερα από τον αντίπαλο και είχε και την πρώτη καλή στιγμή με τον Μπαρέτα και τον Μπράουν στο 7’ με την φάση να περνάει ανεκμετάλλευτη. Στην συνέχεια η Δόξα είχε την υπεροχή  προσπάθησε  να δημιουργήσει ευκαιρίες χωρίς αποτέλεσμα.

Όσο περνούσε η ώρα ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεφτε με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να δημιουργήσουν ευκαιρίες κάνοντας αρκετά λάθη, για το 0-0 του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο Σπύρος Φιλίππου έκανε 3 αλλαγές για να αλλάξει την εικόνα της Δόξα με τους Κυριακίδη, Χατζηκυριάκου και Πετρίδη να περνούν στο παιχνίδι, με στόχο να τονώσει την ομάδα.  Η Δόξα με το Καλημέρα στο δεύτερο μέρος έκανε μια καλή ευκαιρία με τον Κυριακίδη να βγάζει την σέντρα από δεξιά με τον Μπράουν να μην μπορεί να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα.

Στην συνέχεια έγινε ένα πιο επιθετικό παιχνίδι σε σχέση με το πρώτο μέρος, με την Αναγένηση Πλαγιάς να απειλεί σε σουτ του Νιζάμη με τον Καλιοφούκα να αποκρούει σωτήρια. Στην συνέχεια η Δόξα είχε μια καλή ευκαιρία με τον Ογκενερούμπου στο 51’.

Στο 55’ οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ όταν μ ε δύο πάσες μέσα στην περιοχή και απέναντι σε αδρανείς αμυντικούς της Δόξας ο αρχηγός των γηπεδούχων Παρπουτσής βγαίνει μέσα στην περιοχή και δεξιά απέναντι στον Κολιοφούκα σουτάρει δυνατά και σκοράρει για το 1-0.

Στην συνέχεια η Δόξα προσπάθησε να ισοφαρίσει χωρίς αποτέλεσμα μένοντας ακόμη και με 10 παίκτες λόγω της αποβολής του Μπάκι, για το τελικό 1-0.

7′ Ατομική προσπάθεια του Μπαρέττα από δεξιά και πριν φτάσει η μπάλα στον Μπράουν μέσα στην αντίπαλη μικρή περιοχή διώχνουν οι αμυντικοί σε κόρνερ, πρώτη καλή προσπάθεια για τη Δόξα.

14′ Εκτέλεση φάουλ για την Πλαγιά με το Νιζάμη από δεξιά να στέλνει τη μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια του

33′ Σέντρα σουτ του Γιαννούση διώχνει σε κόρνερ ο Ζάικος.

35′ Αναταραχή στην περιοχή της Δόξας μετά από κόρνερ από δεξιά και διπλή άστοχη έξοδο του Κολιοφούκα χωρίς κάτι περισσότερο για τους γηπεδούχους.

46′ Σέντρα από δεξιά του Κυριακίδη και πριν το δεύτερο δοκάρι ο Μπράουν αποτυνχάνεινα κάνει την προβολή, να βρει τη μπάλα και να σκοράρει.

49′ Σουτ του Νιζάμη μέσα από την περιοχή διώχνει σωτήρια ο Κολιοφούκας

51′ Η απάντηση της Δόξας, κόρνερ από αριστερά με τον Κόντο και η κεφαλιά του προωθημένου Ογκενερόμπου φεύγει λίγο άουτ στο δεύτερο δοκάρι.

55′ Με δύο πάσες μέσα στην περιοχή και απέναντι σε αδρανεις αμυντικούς της Δόξας ο αρχηγός των γηπεδούχων Παρπουτσής βγαίνει μέσα στην περιοχή και δεξιά απέναντι στον Κολιοφούκα σουτάρει δυνατά και σκοράρει, 1-0 .

62′ Φάση διαρκείας στην περιοχή των γηπεδούχων, διώχνει με γροθιές ο Ζάικος, η μπάλα φτάνει στον Κόντο που γεμίζει στον Κυριακίδη και αυτός από πλάγια μέσα αριστερά μέσα στην περιοχή σουτάρει για να φύγει η μπάλα έξω από δεύτερο δοκάρι.

69’Σουτ του Παρπουτσή  έξω από τη περιοχή μπλοκάρει εύξκολα ο Κολιοφούκας

70′ Νέο σουτ από τον Παρπουτσή από το ύψος της περιοχής και δεξιά φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Κολιοφούκα.

73′ Καλό γυριστό σουτ του Πετριδη μέσα από την περιοχή φεύγει λίγο πάνω από τα δοκάρια του Ζάικου

82′ Από μια κίτρινη σε Μπακί που είχε πολλά νεύρα και σε Παρπουτσή.

86′ Σουτ του Γιαννούση έξω από την περιοχή στον άξονα διώχνει σε κόρνερ ο Ζάικος.

88′ Κόκκινη στον Μπακί, έκοψε τον Παρουπτσή χάνοντας τον στην κόντρα καθώς  έφευγε  στην αντεπίθεση απέναντι στον Κολιοφούκα

Οι συνθέσεις:

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Τίκοζογλου / Αγγελόπουλος – Κωνσταντινίδης (Μακεδονίας)ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ: Ιωαννίδης (Σερρών)

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΠΛΑΓΙΑΣ: Ζάϊκος, Κετά, Κουτσουζίδης , Κάργας, Σερταρίδης, Αμανατίδης, Νιζάμης, Ρεμπετσιώτης, Γρηγοριάδης, Παντελιάδης, Παρπουτσής.

ΔΟΞΑ (Φιλίππου): Κολιοφούκας, Θεοδοσιάδης, Ιορδανίδης, Ογκενερόμπου, Γιαννούσης, Τζανουλίνος, Μπαρέττας, Ρούτσης, Κόντος, Οικονομίδης, Μπράουν (79′ Γεωργιάδης).

Στο β’ μέρος αγωνίστηκαν οι:  Πετρίδης, Μπακί, Χατζηκυριάκου, Γεωργιάδης, Κυριακίδης,

Ρεπορτάζ Sportdrama(Ευχαριστούμε τον Δημήτρη Τσιάρα)