Δόξα Δράμας – Αγροτικός Αστέρας 3-2: Σημαντική νίκη για τους Μαυραετούς

Την νίκη με 3-2 πέτυχε πριν από λίγο η Δόξα Δράμας με αντίπαλο τον Αγροτικό Αστέρα, σε ένα παιχνίδι με πολλές εντάσεις και αρκετές συγκινήσεις.

Για τα μεγέθη των Μαυραετών ο κόσμος ήταν ελάχιστος και δεν ξεπέρασε τους 500 φιλάθλους, με την ημέρα του αγώνα κάπως να δικαιολογεί τα πράγματα.

Η Δόξα ήταν καλή στο πρώτο ημίχρονο περίμενε τον αντίπαλο και χτυπούσε κυρίως στις αντεπιθέσεις. ‘Έτσι, στο 24’ μετά από ωραία κούρσα του Χατζηδημητρίου θα μπει στην περιοχή όπου θα ανατραπεί με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι.

Ο Αλέξης Κόντος ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-0 για την Δόξα.

Στην συνέχεια οι Μαυραετοί έψαξαν το δεύτερο γκολ πριν βγει το ημίχρονο και το βρήκαν όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Περσίδη, η μπάλα έφτασε στο δεύτερο δοκάρι στον Παπαϊωάννου που θα παίξει τον Πιτσόλη και με προβολή θα κάνει το 2-0, το όποιο και ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο Αγροτικός Αστέρας μπήκε πολύ δυνατά και στο 54’ με πέναλτι ο Λισάϊ θα κάνει το 2-1, ενώ στο 63’ πάλι ο Λισάϊ θα κάνει το 2-2.

Στο 65 ‘ η Δόξα θα πετύχει τέρμα με τον Χατζηδημητρίου με το γκολ να ακυρώνεται ως οφ σαιντ.

Στο 70’ μετά από φάση διαρκείας θα βγάλει ο Κόντος μια σέντρα με τον Ρούτση να πιάνει μια ωραία κεφαλιά για το 3-2 της Δόξας, το όποιο και ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Από την Δόξα ξεχώρισαν οι: Παπαϊωάννου, Πιτσόλης, Χατζηδμητρίου και Μπλιός.

Φάσεις αγώνα:

13′ Τετ α τετ του Ιορδανίδη πλασέ η μπάλα άουτ, πρώτη καλή ευκαιρία για την Δόξα

24′ Ωραία κούρσα από δεξιά του Χατζηδημητρίου μπήκε στην περιοχή μαρκάρισμα του αμυντικού με τον διαιτητή να δείχνει το σημείο του πέναλτι

29′ Την εκτέλεση ανέλαβε ο έμπειρος Αλέξης Κοντός στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0 για τους Μαυραετους

38′ Ωραία ανάπτυξη της Δόξας ο Κυριακίδης θα βγάλει την σέντρα από αριστερά κόρνερ για τους Μαυραετους

39′ Κόρνερ του Περσιδη γύρισμα του Παπαϊωάννου και με προβολή ο Πιτσολης θα κάνει το 2-0 για την Δόξα

40′ Ο Κυριακίδης θα παίξει τον Κοντό που πήγε να σπάσει την μπάλα στο σημείο του πέναλτι κόρνερ για την Δόξα, το οποίο εκτέλεσε ο Περσίδης με τον Παπαϊωάννου να κάνει την κεφαλιά πάσα με τους αμυντικούς να απομακρύνουν

45′ Ωραια ανάπτυξη της μπάλας για τον Αγροτικό σουτ του Ζουλουμη άουτ η μπάλα, καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους

50′ σουτ του Γαβαλίδη με διπλή προσπάθεια αποκρούει ο Μπεζυρτζής

52′ καλό σουτ Χατζηδημητρίου άουτ

54′ πέναλτι που κέρδισε ο Τσολάκης και εκτέλεσε ο Λισάι 2-1

63′ Σουτ του Λισαϊ μεσα από την περιοχή 2-2 για τους φιλοξενούμενους

65′ Σέντρα του Κυριακίδη θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα ο Χατζηδημητρίου με τον επόπτη να έχει σηκώνει την σημαία και το γκολ να ακυρώνεται, το 2-2 παραμένει

70′ Σουτ του Ζουλουμη θα μπλοκάρει ο Μπεζυρτζης

73′ Κόρνερ για την Δόξα και μετά από φάση διαρκείας θα βγει μια σέντρα και με κεφαλιά ο Ρουτσης θα κάνει το 3-2 για την Δόξα

87′ Ωραία ανάπτυξη για την Δόξα πάσα του Βαντερσον στο Κυριακίδη που θα σουτάρει άουτ

90′ Ωραία σέντρα από δεξιά κεφαλιά του Γαβαλιδη η μπάλα θα χτυπήσει οριζοντιο δοκάρι και πέρασε άουτ

Δόξα Δράμας : Μπεζυρτζης, Περσίδης, Παπαϊωάννου, Θεοδωσιαδης, Κυριακίδης, Πιτσούλης, Ρουτσης, Ιορδανίδη, Μπλιος, Κοντός, Χατζηδημητρίου.

Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν οι: Κυριακίδης, Βάντερσον, Ιορδανίδης, Ιωσηφίδης

Αγροτικός Αστέρας: Ψωμιάδης, Φειτινίδης(86′ Αρμενάκης), Νιαζηφόγλου(29′ λ.τ. Τσολάκης), Αιχμαλωτίδης, Θεοδωρίδης, Πέριτς(86′ Πέτκος), Ζήσης(35′ λ.τ. Γαβαλίδης), Λισάι, Κοτανίδης, Ζουλούμης, Φασουλάκος.