Κύπελλο ΕΠΣ Δράμας: Στο 90’ ισοφάρισε ο Αρκαδικός, Ανατροπή για Αμπελόκηπους | Ιστορική νίκη για Μικροχώρι

Με την δεύτερη αγωνιστική συνεχίστηκε σήμερα το πρόγραμμα  του Κυπέλλου της ΕΠΣ Δράμας. Στις 5 αναμετρήσεις που πραγματοποιήθηκαν σήμερα είχαμε 11 γκολ και αρκετό θέαμα.

Στο ντέρμπι της αγωνιστικής ο Αρκαδικός φιλοξένησε την Νέα Αμισό στο  με τις δύο ομάδες να παίζουν όμορφο ποδόσφαιρο και με τους παίκτες των δύο ομάδων  να βγάζουν αρκετό πάθος.

Στο 27’ οι φιλοξενούμενοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Αθανασιάδη μετά από αντεπίθεση και πάσα του Πουλά για το 0-1. Στην συνέχεια ο Αρκαδικός ανέβασε απόδοση προσπάθησε για την ισοφάριση με τον 0-1 να είναι το σκορ του πρώτου.

Στην επανάληψη η Νέα Αμισός είχε ευκαιρίες να κλειδώσει την νίκη χωρίς αποτέλεσμα, στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης οι γηπεδούχοι βγήκαν μπροστά και έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης και στο 90’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Ζορμπίδη η μπάλα βρήκε  στο σώμα το Καρακάσίδη και κατέληξε στα δίχτυα της ομάδας για το 1-1.

Φυτογραφίες Ελενη Ευστρατίδου

Στην Χωριστή ο τοπικός Ορφέας φιλοξένησε της Α.Ε. Αμπελοκήπων, οι γηπεδούχοι πήραν στο 26’ κεφάλι στο σκορ όταν σε γύρισμα του Μίτρε ο Σαμολαδάς δεν εκτίμησε καλά με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα της ομάδας του.

Στην συνέχεια οι Αμπελόκηποι ανέβασαν απόδοση και είχαν σε καλή μέρα τον Χατζηδημητρίου που πέτυχε 3 τέρματα. Αρχικά στο 35’ έκανε το 1-1, στο 42’ έκανε το 2-1 για την ομάδα του και στο 44’ έκανε το 1-3 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη οι Χωριστή προσπάθησε να μπει και πάλι στο παιχνίδι και στο 60’ ο Ορφέας μείωσε με τον Μελισσίδη σε 2-3 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Στο Μικροχώρι ο τοπικός Άρης φιλοξένησε τον Ακρίτα κ. Νευροκοπίου και σημείωσε ιστορική νίκη με 1-0 με γκολ του Μίλο στο 88’ χαρίζοντας την πρώτη φετινή νίκη για την ομάδα του.

Στον Αγ. Αθανάσιο η τοπική ομάδα φιλοξένησε την Πετρούσα με το τελικό αποτέλεσμα να είναι το 0-0 αλλα οι δύο ομάδες να έχουν ευκαιρίες να πετύχουν κάποιο τέρμα και έπαιξαν όμορφο ποδόσφαιρο, χωρίς όμως να υπάρχει σκορ.

Τέλος, μεγάλη νίκη πέτυχε η Κ. Βρύση απέναντι στον Καστρινό και εκτός συγκλονιστικού απροόπτου είναι η πρώτη ομάδα που περνάει στην επόμενη φάση αφού κέρδισε με ανατροπή 2-1 τον Καστρινό.

Στο 31’ ο Μαυρίδης άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους με το 0-1 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη η Κ. Βρύση βρήκε τα ψυχικά αποθέματα και αρχικά ο Χρήστος ο Δάφτσιος έκανε το 1-1 και στο 85’ ο Λάμπρου έκανε το 2-1 χαρίζοντας την νίκη στην ομάδα του.