Κέρδισαν τα φαβορί Προσοτσάνη και Βώλακας σε δύσκολες έδρες | Νίκη οξυγόνο για Νευροκόπι | Σημαντικό διπλό για το Καλαμπάκι στον Καλαμώνα

Με την 19η αγωνιστική συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣ Δράμας εκεί που κέρδισαν όλα τα φαβορί με την Προσοτσάνη να πηγαίνει μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα.

Αυτή την αγωνιστική σημειώθηκαν 18 τέρματα και συνολικά φτάσαμε τα 386 από την έναρξη της αγωνιστικής περιόδου.

Επίσης μετρήσαμε 3 νίκες γηπεδούχων 3 νίκες φιλοξενούμενων και μια ισοπαλία.

Στα αποτελέσματα της ημέρας, η Προσοτσάνη πήρε μεγάλο διπλό στην δύσκολη έδρα των Αμπελοκήπων αφού κατάφερε και κέρδισε με 1-3 στο Δ. Κραχτίδης με σκορ 1-3. Η Προσοτσάνη άνοιξε το σκορ με τον Καλαϊτζη στο 19’ με πέναλτι, ενώ από τους πανηγυρισμούς σκίστηκε το χέρι του σκορερ των φιλοξενούμενων και να διακομίζεται στο Νοσοκομείο Δράμας για ράμματα.

Στην συνέχεια η ομάδα των Αμπελοκήπων προσπάθησε να πετύχει το γκολ της ισοφάρισης και το κατάφερε στο 27’ όταν ο Τέλλο με ωραίο σουτ έξω από την περιοχή έκανε το 1-1 για την ομάδα του.

Λίγο πριν την λήξη του πρώτου μέρους σε αντεπίθεση της Προσοτσάνης η μπάλα θα φτάσει δεξιά στο Ματζιάρη που θα βγάλει την σέντρα και ο Γουνατίδης με πλασέ μέσα από την περιοχή θα κάνει το 1-2 το όποιο και ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η Προσοτσάνη βρήκε ένα γρήγορο γκολ και πάλι με το Γουνατίδη κάνοντας το 1-3. Από εκεί και πέρα οι γηπεδούχοι έψαξαν το γκολ της ισοφάρισης χωρίς αποτέλεσμα με το 1-3 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Μεγάλη νίκη για την ομάδα του Βώλακα στην δύσκολη έδρα του Ξηροποτάμου με σκορ 0-1, το χρυσό γκολ για την Δόξα πέτυχε ο Σταϊκος Νίκος στο 2ο λεπτό του αγώνα χωρίς να μπορέσει η ομάδα του Ξηροποτάμου να βρει το γκολ της ισοφάρισης αφού είχε και δοκάρι στο β’ μέρος με το 0-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Μεγάλη νίκη για το Νευροκόπι εντός έδρας με αντίπαλο την Αλιστράτη με το χρυσό γκολ να το πετυχαίνει ο Μιχαηλίδης στο 79’, ενώ οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια στο πρώτο μέρος με τους Σέγκο και Σωτηρόπουλο με το 1-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Επιστροφή στις νίκες για την Ν. Αμισό αφού κατάφερε στο φινάλε του αγώνα να ξεπεράσει το εμπόδιο του Δοξάτου αφού κατάφερε και κέρδισε με 2-0. Τα γκολ για τους γηπεδούχους πέτυχαν Μπλιαζάκης και Αθανασιάδης.

Μεγάλο διπλό με ανατροπή για το Καλαμπάκι αφού κατάφερε και κέρδισε στην δύσκολη έδρα του Καλαμώνα με 1-2. Στο 19’ ο Παναγιώτου Χρ. Έκανε το 1-0 για τον Καλαμώνα το όποιο και ήταν το σκορ του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι βρήκαν 2 τέρματα, το ένα σε αυτογκόλ του Γεωργιάδη και στο 88’ ο Τζιβανάκης χάρισε την νίκη στο Καλαμπάκι για το τελικό 1-2.

Ισόπαλο έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στην Καλλίφυτο και την Πετρούσα με σκορ 1-1, με τον Δημήτρη Κυριακίδη να επιστρέφει ως αντίπαλο σε μια ομάδα που ήταν στον πάγκο της για αρκετά χρονιά.

Για την Πετρούσα άνοιξε το σκορ στο 5’ ο Γαϊδας ενώ 4΄λεπτά αργότερα ο Τσάκαλος έκανε το 1-1 το όποιο και ήταν το τελικό αποτέλεσμα.

Εύκολο απόγευμα για τον Αγ. Αθανάσιο αφού κατάφερε και κέρδισε με 5-0 την Κ. Βρύση με τον Παπαδόπουλο Νίκο να κάνει χατ – τρικ ενώ από ένα τέρμα πέτυχαν οι : Παπαζώτος και Μπαμπασαλί.