“Διπρόσωποι” οι Αμπελόκηποι, “καταιγιστικός” ο Πανδραμαϊκός, κέρδισαν τις εντυπώσεις οι πιτσιρικάδες του Μελικίδη!

8 φιλικά έδωσαν σήμερα οι δραμινές ομάδες, με απολογισμό 30 γκολ και πολύ θέαμα.

Στο Δημήτριος Κραχτίδης, όπου και βρέθηκε η κάμερα της Dramasport, οι Αμπελόκηποι φιλοξένησαν τον Μέγα Αλ. Ορφανίου.

Στο 1ο ημίχρονο η ομάδα του Γ. Ιωαννίδη ήταν εντυπωσιακή και πέτυχε τρία τέρματα.

Αρχικά, στο 10ο λεπτό ο Στεργιανός άνοιξε το σκορ και ακολούθησαν οι Χατζηκυριάκου στο 35′ και Τόπι στην λήξη του ημιχρόνου. Η Α.Ε. Αμπελοκήπων φάνηκε να καθαρίζει το ματς καθώς εκτός από τα 3 γκολ είχε επίσης και πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας.

Στο β’ ημίχρονο οι ρόλοι άλλαξαν και το Ορφάνι ανέβασε ρυθμό. Στο 52′ ο Κυριαζούδης μείωσε σε 3-1 και στο 75′ έκανε το 3-2. Οι “κιτρινόμαυροι” αν και είχαν την κατοχή δέχτηκαν την ισοφάριση στο 82′ από τον Αραμπατζή και το ματς έληξε ισόπαλο.

Στο Νευροκόπι η τοπική ομάδα υποδέχθηκε τον ΠΑΟΠ Ν. Αμισού.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ακρίτας είχε τον πλήρη έλεγχο του ματς και πέτυχε τρία γκολ.

Την αρχή έκανε ο Σέγγος στο 12′ για να ακολουθήσει ο Μουζενίτοφ στο 14′ και στο 26′ με πέναλτι.

Στην “επανάληψη” το Νευροκόπι έκανε αρκετές αλλαγές και χρησιμοποιήθηκαν 6 παιδιά κάτω των 15. Ο Τσακίρης στο 49′ σημείωσε το 4-0 και ο Ευαγγελίδης μείωσε σε 4-1 στο 60′ σε ένα ισορροπημένο 2ο ημίχρονο.

Ο Μακεδονικός Αλιστράτης αντιμετώπισε την Πρώτη Σερρών και πήρε την νίκη με 3-1 σε ένα ματς που είχε πολλές χαμένες ευκαιρίες και 3 δοκάρια!

Στο 15′ ο Θεοδωρέλης πέτυχε το πρώτο γκολ και στο 35′ η Πρώτη ισοφάρισε αλλά στο 45′ ο Χριστοφορίδης έστειλε στα αποδυτήρια τις ομάδες με προβάδισμα για την ομάδα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κοκοτσάκης πέτυχε το 3-1 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Στην Πετρούσα έγινε ένα πολύ όμορφο ματς, μεταξύ της τοπικής Δόξας και του Καστρινού, με τις δύο ομάδες να προσφέρουν γκολ και θέαμα.

Οι πιτσιρικάδες του Στάθη Μελικίδη μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς πετυχαίνοντας δύο γρήγορα τέρματα στα πρώτα πέντε λεπτά με τον Καλλιμάνη. Παρόλα αυτά, η Πετρούσα είχε απάντηση και ισοφάρισε άμεσα, αρχικά με τον Στόικου στο 10′ και έπειτα με το Κύρτση στο 15′. Στο 22′ ο Καλλιμάνης σημείωσε χατ-ρικ αλλά ο Καλλέργης απάντησε με γκολ στο 30′.

Στο 2ο μισό, η Πετρούσα κατάφερε να πετύχει το γκολ που έκρινε τον νικητή, με τον Γαϊδά να σκοράρει στο 65′ σε ένα ματς με πολλές χαμένες ευκαιρίες.

Φτωχό σε γκολ το ματς στον Ξηροπόταμο με τον Μέγα να γνωρίζει την ήττα με 0-1 από τον Αρκαδικό.

Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε ο Ουζούνης στο 12′, παρά τις πολλές ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν και από τις δύο ομάδες.

Στον Άγιο Αθανάσιο, ο άλλος Μέγας κέρδισε με 1-0 την Αδριανή.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε κανένα γκολ παρά τις ευκαιρίες που έγιναν.

Στο 50′ ο Σκαρόγλου σκόραρε και από ‘κει και πέρα το σκορ δεν άλλαξε αν και ανέβασε ρυθμό μετά το 70’ η Αδριανή.

Η Α.Ε. Καλαμπακίου υποδέχθηκε τον Άρη Φωτολίβους με τις δύο ομάδες να αγωνίζονται με αρκετές απουσίες.

Στο 33′ ο Κωνσταντινίδης έκανε το 1-0, σκορ που έμελλε να είναι και το τελικό.

Στην Χωριστή ο Ορφέας αγωνίστηκε ενάντια στον Πανδραμαϊκό, με την διαφορά της κατηγορίας να φαίνεται στο τελικό σκορ.

Στο 30′ ο Μουδούρογλου έκανε την αρχή και στο 40′ ο Μπίλης με απευθείας εκτέλεση φάουλ έγραψε το 0-2.

Στο β’ ημίχρονο ο Παπαδόπουλος πέτυχε το 0-3 στο 60′ και στο 67′ ο Μπαμπαλής ανέβασε τον “δείκτη” του σκορ στο 0-4. Το τελικό 0-5 γράφτηκε στο 75′.