Πέρασαν σχεδόν όλα τα φαβορί | Στην παράταση Κύργια και Αλιστράτη | Άνετο πέρασμα για τον Ακρίτα Νέας Κρώμνης

Με την δεύτερη φάση συνεχίστηκε σήμερα Σάββατο ο θεσμός του Κυπέλλου της ΕΠΣ Δράμας.

Σε 8 αναμετρήσεις σημειώθηκαν 22 τέρματα και είχαμε αρκετές αμφίροπες αναμετρήσεις, ενώ δύο παιχνίδια οδηγήθηκαν στην διαδικασία των πέναλτι.

Στο Καλαμπάκι η τοπική ομάδα φιλοξένησε τον Αγ. Αθανάσιο σε ένα παιχνίδι που οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι, όμως ο Αγ. Αθανάσιος είχε χαμένες ευκαιρίες για να μπει στο παιχνίδι με πιο μεγάλη όταν λίγο μετά το πρώτο γκολ του Κωνσταντινίδη ο Ασλανίδης έστειλε την μπάλα μόλις άουτ, από το ύψος του πέναλτι.

Το Καλαμπάκι πήρε κεφάλι στο σκορ στο 32΄με τον Κωνσταντινίδη με τους γηπεδούχους να φτάνουν και σε δεύτερο τέρμα πριν βγει το ημίχρονο και στο 40’ ο Τζιβανάκης θα κάνει το 2-0 το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη το Καλαμπάκι πέτυχε και τρίτο τέρμα με τον Κωνσταντινίδη, το μόνο που κατάφερε ο Μέγας ήταν να χάσει μια καλή ευκαιρία να μπει στο παιχνίδι στο 65’ όταν ο Ασλανίδης σημάδεψε το δοκάρι, με το 3-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Στα Κύργια η τοπική ομάδα φιλοξένησε την Νέα Αμισό σε ένα παιχνίδι με τις δύο ομάδες να είναι καλά διαβασμένες,  αφού το προηγούμενο Σάββατο έπαιζαν αντίπαλες για το Πρωτάθλημα.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι με την Α.Ε. Κυργίων να παίρνει την πρόκριση με 6-5.

Στο Ξηροπόταμο η τοπική ομάδα φιλοξένησε την Κ. Βρύση με τον Μέγα να γνωρίζει την δεύτερη  συνεχόμενη επίσημη ήττα.

Στο πρώτο μέρος ο Ξηροπόταμος πατούσε καλύτερα στο γήπεδο όμως στο 26’ η Κ. Βρύση πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Δημήτρη Λάμπρου.

Στο 38’ ο Καρασαββίδης έκανε το 1-1 για τον Μέγα, στο 40’ ο Χρήστος Δάφτσιος έκανε το 1-2 το οποίο ήταν και το αποτέλεσμα το πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η Κ. Βρύση μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να βρουν το γκολ, με αποτέλεσμα να τους φέρει έξτρα πίεση και άσκοπο άγχος.

Οι δύο ομάδες έχασαν αρκετές ευκαιρίες εκατέρωθεν με τους τερματοφύλακες να είναι σε καλή μέρα για το τελικό 1-2.

Στο Δημοτικό Στάδιο Δράμας ο Καστρινός φιλοξένησε την Προσοτσάνη σε ένα παιχνίδι το οποίο είχε αρκετές φάσεις παρά το 0-1.

Στο παιχνίδι μπήκαν καλύτερα οι φιλοξενούμενοι με την Προσοτσάνη να ζητάει στο πρώτο 10’ λεπτό δύο περιπτώσεις πέναλτι με τον Τσακμακίδη και τον Καλαϊτζή, με τον Πουλικίδη να δείχνει ότι συνεχίζεται το παιχνίδι.

Στην συνέχεια η Προσοτσάνη είχε τις ευκαιρίες χωρίς να υπάρχει σκορ με το 0-0 να είναι το αποτέλεσμα του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η Προσοτσάνη ευτύχησε να ανοίξει το σκορ νωρίς με τον Τσακμακίδη στο 47’ για το 0-1. Μετά το γκολ έγινε ένα πιο ανοιχτό παιχνίδι με τον Καστρινό να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης και την Προσοτσάνη να χάνει ευκαιρίες να διευρύνει την διαφορά με το 0-1 να είναι το τελικό σκορ.

Νίκη ψυχολογίας για το Φωτολίβος μετά από δύο συνεχόμενες ήττες στο πρωτάθλημα απέναντι στο Δοξάτο.

Το Φωτολίβος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και στο 27’ ο Χατζησαββίδης έκανε το 1-0, με τον Ευσταθιάδη 5 λεπτά αργότερα να κάνει το 2-0 για τον Άρη.

Το Δοξάτο κατάφερε και μπήκε στο παιχνίδι στο 35’ όταν ο Ποτίκογλου έκανε το 2-1, το Φωτολίβος κατάφερε και πήρε ξανά αέρα δύο τερμάτων και πάλι με τον Χατζησαββίδη, με το 3-1 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη το Φωτολίβος μπήκε καλύτερα και κατάφερε και έκανε το 5-1 με τον Γκούση και τον Κουντσούλια.

Το μόνο που κατάφερε το Δοξάτο είναι μειώσει σε 5-2 με τον Χατζηνικολαϊδη στο φινάλε της αναμέτρησης.

Ωραίο παιχνίδι έγινε στους Σιταγρούς εκεί που η τοπική ομάδα φιλοξένησε το Νευροκόπι.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και στο πρώτο 25λεπτο πήραν αέρα δύο τερμάτων.

Στο 15’ ο Ιούλιος Μαυρόπουλος έκανε το 0-1 με τον Μουζενίτοβ να κάνει το 0-2 στο 25’.

Στην συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν απόδοση με το 0-2 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη οι Σιταγροί κατάφεραν να μειώσουν με πέναλτι του Τουκμακτσή για το 1-2.

Στο 80’ ο Μουζενίτοβ σημείωσε δεύτερο προσωπικό τέρμα για το 1-3, ενώ 2 λεπτά αργότερα ο Τοσούνογλου διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Σημαντική πρόκριση πήρε η Αλιστράτη απέναντι στον Κεραυνό Αρκαδικού που μετέχει στην Α’ ΕΠΣ Δράμας.

Η αναμέτρηση έπρεπε να φτάσει στην διαδικασία των πέναλτι για να πάρουν τελικά οι γηπεδούχοι την πρόκριση στην δεύτερη φάση με 4-2.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, πολύ καλό το πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να έχουν καλό ρυθμό, από ένα δοκάρι και καλές ευκαιρίες να ανοίξουν το σκορ.

Στο δεύτερο μέρος έπεσε ο ρυθμός, με τις δύο ομάδες να έχουν στο τελευταίο 15 λεπτό δύο καλές ευκαιρίες.

ΑΕ Καλαμπακίου – Μ. Αλ. Αγίου Αθανασίου 3-0

(32’ – 54 ‘ Κωνσταντινίδης    ,40’ Τζιβανάκης

ΑΕ Κυργίων – ΠΑΟΠ Ν. Αμισού 6-5 στα πεν. (κ.α. 0-0)

Μ.Αλ. Ξηροποτάμου – ΑΕ Κ. Βρύσης 1-2

(30’ Καρασαββίδης / 26’ Λάμπρου,40 Δάφτσιος)

Δόξα Αντ. Καστρινός – Γ.Σ. Προσοτσάνης 0-1

(47’ Τσακμακίδης)

Ακρίτας Ν. Κρώμνης – Εθν. Αστ. Καλλιφύτου 3-0

38’- 70’ Καρατζιάς, 41’ Σαμολαδάς,

Αρης Φωτολίβους – Φίλιπποι Δοξάτου 5-2

(27’ – 40’ Χατζησαββίδης, 32’ Ευσταθιάδης, Γκούσης, Κουντσούλια / 35’ Ποτίκογλου, Χατζηνικολαϊδης)

Μακεδονικός Αλιστράτης – Κεραυνός Αρκαδικού 4-2 στα πεν.(κ.α. 0-0)

Διαδικασία πέναλτι : Πλάτων Αθανασιάδης άουτ, Γιάντσιος Πασχάλης 1-0, Μελίδης 1-1 ,Γιάντσιος Γιώργος 2-1,Ματσίνης άουτ, Κοκοτσάκης 3-1, Βασιλειάδης Γιώργος 3-2 Θεοφανίδης 4-2.

Δόξα Σιταγρών – Ακτίτας Κ. Νευροκοπίου 2-3

(15’ Μαυρόπουλος, 25’-80 Μουζενίτοβ / 65’ (Π) Τοκμακσής, 82’ Τοσούνογλου)

Ορφέας Χωριστής – Πανδραμαϊκό Α.Ο. 0-7 (διεξήχθη 07/10)