Πολύ σκληρή για να πεθάνει η Εθνική, πέταξε εκτός την Τουρκία και πάει Τελικό!

Η Εθνική Μπάσκετ αποδείχθηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει, κέρδισε την Τουρκία και αύριο τα παίζει όλα για όλα με την Τσεχία (02:05 ΕΡΤ3) έτσι ώστε να πάει για πρώτη φορά στους Ολυμπιακούς Αγώνες!

Η Ελλάδα βρέθηκε να χάνει στην 1η Περίοδο με 22-8 αλλά στο 2ο δεκάλεπτο μείωσε την διαφορά στους 7 (34-27).

Στο ημίχρονο οι οδηγίες του Ρικ Πιτίνο έπιασαν τόπο και η Εθνική ξεκίνησε την αντεπίθεση με ένα σερί 10 πόντων (34-37). Οι Τούρκοι προσπάθησαν να ισορροπήσουν το ματς όμως οι Έλληνες Διεθνείς με ένα ακόμη 10ποντο σερί έφυγαν μπροστά στο σκορ (39-49). Το 3ο δεκάλεπτο έληξε με το +4 της Ελλάδος (47-51)

Στην τελευταία περίοδο οι παίκτες του Ιταλοαμερικανού προπονητή έβαλαν το πόδι στο γκάζι και με πρωταγωνιστές τους Καλάθη, Σλούκα, Παπαγιάννη, Λαρεντζάκη και Μήτογλου κέρδισαν την Τουρκική ομάδα με 63-81 και πλέον τους μένει μόνο η Τσεχία!