Κ.Α.Ο.Δ. – Γ.Α.Σ. Κομοτηνής 79-73 (παρ.): Σημαντική νίκη για τον Κ.Α.Ο.Δ. που κλείδωσε την πρωτιά 4 αγωνιστικές πριν την λήξη της κανονικής διάρκειας του πρωταθλήματος

Νίκη χρυσάφι  με 79-73 στην παράταση (κανονική διάρκεια 70-70) πέτυχε την Κυριακή το απόγευμα ο Κ.Α.Ο.Δ. στο Δ. Κραχτίδης με αντίπαλο τον Γ.Α.Σ. Κομοτηνής, σε ένα παιχνίδι που το παρακολούθησαν περίπου 1000 φίλαθλοι και γέμισαν και με το παραπάνω τις κερκίδες του γηπέδου, ανταποκρινόμενοι στο κάλεσμα της διοίκησης τις προηγούμενες ημέρες.

Σε ένα παιχνίδι με πολύ πάθος και με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο – πόντο ο Κ.Α.Ο.Δ. κατάφερε να πάρει το παιχνίδι στην παράταση, ενώ στα 4’’ ο Στυλίδης έχασε την ευκαιρία με τρίποντο να χαρίσει την νίκη στους πράσινους από την κανονική διάρκεια.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Κ.Α.Ο.Δ. παρατάχθηκε με αρκετές απουσίες και με παίκτες που αντιμετώπιζαν είτε προβλήματα ίωσης είτε τραυματισμού.

Οι παίκτες του Νίκου Γρηγοριάδη όμως κατάφεραν να σταθούν στο ύψος των περιστάσεων και να παίξουν με περίσσιο πάθος από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης.

Στην πρώτη περίοδο ο Κ.Α.Ο.Δ. μπήκε  καλά στο παιχνίδι με το σκορ στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου να είναι 12-4 υπέρ της δραμινής ομάδας.

Στην συνέχεια ο Γ.Α.Σ. Κομοτηνής ισορρόπησε το παιχνίδι πέτυχε κάποια δύσκολα καλάθια πλησιάζοντας τους γηπεδούχους στο σκορ κάνοντας στις λήξη του δεκαλέπτου το 22-22 με τον Ναλπάντη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν πόντο – πόντο με τον Γρούδο Δούκα για τον Κ.Α.Ο.Δ. και Μάντριτς για τον Γ.Α.Σ. να κάνουν ότι θέλουν στο παρκέ με το 37-37 να είναι το σκορ του πρώτου ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του κύριου Φωτεινάκη μπήκε καλύτερα στο παρκέ και  πήρε διαφορά 5 πόντων. Εκεί με κρίσιμα τρίποντα του Γρούδου και με επικές μονομαχίες του Κουμλέλη κάτω από το καλάθι ο Κ.Α.Ο.Δ. έμεινε κοντά στο σκορ για το 50-52.

Στην τέταρτη περίοδο η εικόνα το παιχνιδιού δεν άλλαξε με τον Γ.Α.Σ. να παίρνει διαφορά τεσσάρων πόντων 1’ λεπτό πριν το τέλος του αγώνα. Εκεί με δύο κρίσιμες βολές του Γρούδου και ένα φανταστικό καλάθι εκτός ισορροπίας έκανε το 70-70 με το παιχνίδι να πηγαίνει στην παράταση.

Στην παράταση ο Κ.Α.Ο.Δ. ήταν απολαυστικός έπαιξε πιο απελευθερωμένα με τους Σιταρίδη και Μαρκόπουλο να πετυχαίνουν κρίσιμα καλάθια για το τελικό Κ.Α.Ο.Δ. – Γ.Α.Σ. Κομοτηνής 79-73.

Κ.Α.Ο.Δ. – Γ.Α.Σ. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: 79-73  (70-70)

Δεκάλεπτα: 22-22, 37-37, 50-52, 70-70, 79-73 π

Κ.Α.Ο.Δ. (ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ ΝΙΚΟΣ): ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΣ 14(1), ΣΙΤΑΡΙΔΗΣ 6 (2), ΣΤΥΛΙΔΗΣ 6 , ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΗΣ 2, ΓΡΟΥΔΟΣ 29 (3), ΜΠΕΣΣΑΣ 2, ΚΟΥΜΛΕΛΗΣ 13 (1), ΡΑΝΤΟΣΑΒΛΙΕΒΙΤΣ 6, ΚΑΒΑΡΓΥΡΗΣ, ΒΟΪΒΑΤΟΠΟΥΛΟΣ 1, ΣΤΕΦΑΝΙΔΗΣ