Κ.Α.Ο.Δ. – ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ : 66-59: Με νίκη έκλεισε το 2022 ο Κ.Α.Ο.Δ. στην Δράμα

Με νίκη έκλεισε το 2022 στο Δ. Κραχτίδης ο Κ.Α.Ο.Δ. διατηρώντας το αήττητο της έδρας για το φετινό πρωτάθλημα της Γ’ εθνικής.

Ο Κ.Α.Ο.Δ. φιλοξένησε την Ασπίδα Ξάνθης, έναν ανταγωνιστικό αντίπαλο που φέτος έχει ψηλούς στόχους στο πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής.

Η Δραμινή ομάδα μπήκε διστακτικά στην πρώτη περίοδο κάνοντας ένα κακό παιχνίδι αμυντικά δεχόμενος πολλούς πόντους κάτω από το καλάθι.

Οι πράσινοι κυνηγούσαν στην μεγαλύτερη διάρκεια της πρώτης περιόδου το σκορ με το 22-23 να είναι το αποτέλεσμα  της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε με την ομάδα του Νίκου Γρηγοριάδη να προσπαθεί να βελτιώσει την αμυντική της εικόνα και να πάει σε ένα πιο συντηρητικό παιχνίδι με το 38-39 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Κ.Α.Ο.Δ. ήταν απολαυστικός και μπήκε στην 3η περίοδο παθιασμένος και με στόχο να πάρει την νίκη, κάτι που κατάφερε.

Οι πράσινοι κατάφεραν να κάνουν ένα πολύ καλό παιχνίδι σε επίθεση και άμυνα πετυχαίνοντας 18 πόντους ενώ δέχτηκαν μόλις 3, για το 56-42 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Κ.Α.Ο.Δ. ήταν πιο χαλαρός λόγω της διαφοράς που πήρε στην γ’ περίοδο και στα τελευταία λεπτά του αγώνα υπέπεσε σε πολλά λάθη για το τελικό 66-59.

Κ.Α.Ο.Δ. – ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ : 66-59

Δεκάλεπτα (22-23, 38-39, 56-42, 66-59)