Κ.Α.Ο.Δ. – Ανατόλια 66-51: Επιστροφή στις νίκες για τον Κ.Α.Ο.Δ.(Φωτογραφίες – Βίντεο)

Την νίκη με σκορ 66-51 πέτυχε την Κυριακή το απόγευμα ο Κ.Α.Ο.Δ. με αντίπαλο το Ανατόλια, σε ένα δύσκολο παιχνίδι με την Δραμινή ομάδα να παρουσιάζεται βελτιωμένη και ανταγωνιστική και να παίζει όμορφο μπάσκετ.

Οι περίπου 300 φίλοι του Κ.Α.Ο.Δ. που βρέθηκαν στο γήπεδο έκαναν μια φοβερή ατμόσφαιρα ωθώντας τους παίκτες του Νίκου Γρηγοριάδη προς την νίκη.

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ καλά στο παιχνίδι έπαιξαν πολύ σφιχτά στην άμυνα με την πρώτη περίοδο να τελειώνει 10-7 υπέρ του Κ.Α.Ο.Δ.

Στην δεύτερη περίοδο ο Κ.Α.Ο.Δ. παρουσιάστηκε βελτιωμένος επιθετικά και παρουσίασε ωραίο θέαμα στους Δραμινούς φιλάθλους για το 29-24 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην 3η περίοδο ο Κ.Α.Ο.Δ. πήγε το παιχνίδι εκεί που ήθελε παίζοντας σκληρή άμυνα ενώ απελευθερώθηκε επιθετικά κερδίζοντας πολλές μάχες κάτω από το καλάθι πετυχαίνοντας 18 πόντους ενώ δέχτηκε μόλις 10 για το 47-34.

Λίγο πριν της λήξη της τρίτης περιόδου αποβλήθηκε με δεύτερο αντιαθλητικό μαρκάρισμα ο Δούκας Γρούδος, σε μια αμφισβητούμενη φάση.

Στην τελευταία περίοδο ο Κ.Α.Ο.Δ. έπαιξε απολαυστικό μπάσκετ καθώς ήταν εύστοχος στην επίθεση και σφικτός στην άμυνα για το τελικό 66-51

ΚΑΟ Δράμας-Ανατόλια 66-51

Δεκάλεπτα: 10-7, 29-24, 47-34, 66-51

Διαιτητές: Παπαγερίδης, Χατζηκώστας

ΚΑΟΔ (Γρηγοριάδης): Μαρκόπουλος 5, Σιταρίδης 3(1), Στυλίδης 12(1), Γαϊτανίδης 5(1), Γρηγοριάδης 9(3), Γρούδος 15, Μπέσσας, Κουμλέλης 8, Παπαπάσχαλης 3(1), Καβαργύρης, Ραντοσάβλιεβιτς 6, Στεφανίδης.

Ανατόλια (Μυστιλιάδης): Μηντζαρίδης 15(3), Καραγιαννάκης 6, Ριζόπουλος 9, Αζίζης 6(1), Παρίσης 1, Καμπούρης, Ιατρίδης, Βελισσαρίου, Τερζίδης, Ανδρικάκης 8(2), Καρανώτας 6