Γ’ Εθνική – 6ος όμιλος Playoffs/Playouts: Πάρτι στον τελικό με την Κομοτηνή ο ΚΑΟΔ

Προβάδιμα τίτλου και ανόδου για τον ΚΑΟΔ! Ο ΚΑΟΔ ήταν εν τέλει η ομάδα που πανηγύρισε την πρώτη νίκη στη σειρά των τελικών ανόδου από τον 6ο όμιλο της Γ Εθνικής λυγίζοντας με 81-55 τον ΓΑΣ Κομοτηνής -ένα αποτέλεσμα που σπάει την ισοπαλία της κανονικής διάρκειας και τον φέρνει μπροστά στο σκορ της σειράς με 2-1 στις νίκες.

Με κύριο όπλο την αμυντική του υπόσταση, ο ΚΑΟΔ ήταν αυτός που από τις απαρχές κιόλας της αναμέτρησης είχε καταφέρει αφενός να επιτρέψει μόλις 10 πόντους στην 1η περίοδο και 15 στην 2η περίοδο και αφετέρου να ξεφύγει στον πίνακα του σκορ από νωρίς. Έτσι, ήδη από το πρώτο δεκάλεπτο, ο οργανισμός της Δράμας ξέφυγε ακόμα και με 39-25 μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου.

Με την Κομοτηνή μάλιστα να συνεχίζει να τα… σπάει και στη συνέχεια από κάθε μήκος και πλάτος του παρκέ και να κολλάει στους μόλις 8 πόντους στην 3η περίοδο, ο ΚΑΟΔ δεν θα αργούσε να φτάσει σε ένα πολύ σημαντικό φύλλο αγώνα που τον φέρνει μια ανάσα από τον προβιβασμό στη Β Εθνική.

Τα δεκάλεπτα: 18-10, 39-25, 53-33, 81-55

Playouts

Break παραμονής για την Ασπίδα! Πολύ κοντά στην παραμονή της στον 6ο όμιλο της Γ Εθνικής και για την επόμενη σεζόν βρίσκεται η Ασπίδα, με την ομάδα της Ξάνθης να κάνει τη μεγάλη έκπληξη και μετά από έναν τρομερό αγώνα να αλώσει τη Θεσσαλονίκη και την έδρα του Ανατόλια στο νήμα με 86-85!

Πλέον, η σειρά αυτή βρίσκεται στο 2-1 υπέρ των σημερινών φιλοξενούμενων, που θέλουν να κλείσουν την υπόθεση παραμονή την επερχόμενη Κυριακή στο δικό τους σπίτι και μπροστά στους φιλάθλους τους.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 50-49, 85-86

Πήρε το ντέρμπι ο ΚΑΟΧ! Ακόμα και αν έχτισε κατά τη διάρκεια του αγώνα σημαντικές αποστάσεις της τάξης των 8 πόντων από την 1η περίοδο μέχρι και την 3η (16-25 στο 10′, 37-45 στο 20′, 54-62 στο 30′), ο ΚΑΟΧ τα βρήκε σκούρα στο ντέρμπι της Χαλκιδικής κόντρα στον ΑΟ Γαλάτιστα.

Το Πευκοχώρι ωστόσο, επικράτησε στο νήμα με 73-71 στο τέλος, έκανε το 2-1 στη σειρά τους και απέχει μόνο ένα ροζ φύλλο από την σωτηρία στον 6ο όμιλο της λίγκας -με την επόμενη αγωνιστική της σειράς να αναμένεται να λάβει χώρα με αυτόν γηπεδούχο στο δρόμο για μια μεγάλη back to back πρόκριση μετά την οριακή επί της Ελπίδας Αμπελοκήπων στα ημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 37-45, 54-62, 71-73