ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ K.A.O.Δ 50-76:  Εύκολη νίκη για τον Κ.Α.Ο.Δ. που «κλείδωσε» και μαθηματικά την πρώτη θέση

Εύκολη νίκη πέτυχε ο Κ.Α.Ο.Δ. απέναντι στην Ασπίδα Ξάνθης με σκορ 50-76, σε ένα παιχνίδι που οι παίκτες της δραμινής ομάδας έκαναν πολύ καλό παιχνίδι τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά.

Ο Κ.Α.Ο.Δ. ήταν καλύτερος σε όλη την διάρκεια του αγώνα με τον Νίκο Γρηγοριάδη να δίνει χρόνο συμμετοχής σε όλους του παίκτες που είχε στην διάθεση του παίζοντας όμορφο και θεαματικό μπάσκετ.

Οι πράσινοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι και πήραν διαφορά από νωρίς για το 12-26 της πρώτης περιόδου.

Στην δεύτερη περίοδο ο Κ.Α.Ο.Δ. συνέχισε να παίρνει άριστα σε άμυνα και επίθεση για το 26-44 του πρώτου ημιχρόνου, με τους Στυλίδη και Ραντοσάβλιεβιτς να πετυχαίνουν δύσκολα και καθοριστικά καλάθια.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε με τον Κ.Α.Ο. Δ. να μην επιτρέπει στους γηπεδούχους να μπουν στο παιχνίδι με το 38-63 να είναι το σκορ της τρίτης περιόδου, παίρνοντας μέχρι και διάφορα 30 πόντων .

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο ο Κ.Α.Ο.Δ. συνέχισε να έχει την υπεροχή με τον Νίκο Γρηγοριάδη να χρησιμοποιεί από νωρίς και παίκτες που δεν είχαν αρκετό χρόνο συμμετοχής για το τελικό 50-76.