1η αγωνιστική Κυπέλλου ΕΠΣ : Άνετές νίκες για Αλιστράτη, Ξηροπόταμο, Κ.Βρύση | Στραβοπάτημα για Φωτολίβος (+Foto)

Με την πρώτη αγωνιστική του Κυπέλλου της ΕΠΣ Δράμας ξεκίνησε το τοπικό ποδόσφαιρο μετά από περίπου 11 μήνες. Η δίψα για ποδόσφαιρο ήταν μεγάλες με αρκετές ομάδες όμως να είναι ακόμα ανέτοιμες.

Η πρεμιέρα του Κυπέλλου έγινε με αυστηρά πρωτόκολλα και με ελάχιστο κόσμο σε σχέση με τα προηγούμενα χρόνια με την μετά covid εποχή να είναι δύσκολη.

Στα αποτελέσματα της ημέρας , σημαντική νίκη πήρε εκτός έδρας η Αλιστράτη στην Μικρόπολη με 0-3, σε ένα παιχνίδι με τους γηπεδούχους να είναι ανέτοιμοι και με αρκετές απουσίες, καθώς η ομάδα ξεκίνησε προετοιμασία πριν περίπου 10 μέρες.

Η Αλιστράτη κατάφερε και άνοιξε το σκορ στο 18 λεπτό με τον Θεοδωράκη με ωραίο πλασέ μέσα από την περιοχή. Στο τέλος του πρώτου μέρους η Μικρόπολη πίεσε για την  ισοφάριση χωρίς αποτέλεσμα με το 0-1 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν δύο γρήγορα γκολ με τους Κοκοτσάκη και Θεοφανίδη στο 61’ και 64’ αντίστοιχα, ενώ στο 59’ δεύτερη κίτρινη κάρτα δέχτηκε ο Κεφαλάς για τους γηπεδούχους και αποβλήθηκε.

Στο Φωτολίβος έγινε η έκπληξη της αγωνιστικής αφού το Προάστειο έκλεψε την ισοπαλία από το Φωτολίβος. Στο παιχνίδι μπήκε καλύτερα η ομάδα του Παναγιώτη Μεσσήνη και είχε 3 καλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ.

Μετά το πρώτο τέταρτο οι γηπεδούχοι ανέβασαν απόδοση και στο 35’ είχαν δοκάρι με τον Κονδυλίδη. Στην αριστερίσεις του πρώτου μέρους το Προάστειο άνοιξε το σκορ με τον Καρατζά για το 0-1, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη το Φωτολίβος έψαξε την ισοφάριση και είχε αρχικά δοκάρι με τον Χατζίδη και στο 69’ ο ίδιος παίκτης έκανε το 1-1. Στο 78’ ο Κοκοτσάκης με κεφαλιά θα στείλει την μπάλα στο δοκάρι του Προαστείου με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Στον Ξηροπόταμο έγινε ένα επεισοδιακό παιχνίδι με τον Μέγα τελικά να παίρνει την νίκη με 0-3. Στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης ο Ξηροπόταμος είχε την κατοχή όμως έπεφτε πάνω σε έναν καλοστημένο αμυντικά  Ακρίτα, με το 0-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο Ο Ξηροπόταμος κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Τανούση με τον Δήμο Τσιάρα να εκτελεί και τον νεαρό Παπαλαζάρου να αποκρούει σωτήρια.

Στο τελευταίο 20’λεπτο ο Ξηροπόταμος βρήκε διαδρόμους και κατάφερε και βρήκε 3 τέρματα με τους Λυκίδης, Τοσούνολγου, Τανούση, για το τελικό 0-3.

Στην Αδριανή η Κ. Βρύση κατάφερε και πήρε ένα μεγάλο διπλό, κάνοντας μια καλή εμφάνιση. Η Κ.Βρύση ήταν ανώτερη και είχε τις ευκαιρίες και ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης με το Λάμπρου στο 42’ να είναι ο Χρυσός σκόρε για το τελικό 0-1

Στο Βοηθητικό γήπεδο της Δόξας ο Καστρινός φιλοξένησε την Καλλίφυτο, το παιχνίδι είχε αρκετές ευκαιρίες με τον Καστρινό να ανοίγει το σκορ στο 22’ με τον Αλμανίδη και την Καλλίφυτο να ισοφαρίζει το παιχνίδι με τον έμπειρο Χριστοφορίδη σε 1-1.