ΧΩΡΙΣΤΗ – ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ 2-3: Γκολ και θέαμα και σε κακή μέρα οι γκολκίπερ των ομάδων

Με το δεξί στη νέα χρονιά μια και είχαν ρεπό την 1η αγωνιστική του κυπέλλου μπήκαν οι Αμπελόκηποι κερδίζοντας στη δύσκολη έδρα της Χωριστής τον τοπικό Ορφέα με σκορ 2-3 σε ένα όμιλο φωτιά όπου και οι 5 ομάδες είναι της μεγάλης κατηγορίας με Αρκαδικό – Νέα Αμισό και Κουδούνια να συμπληρώνουν τον όμιλο.

Γκολ και θέαμα στο παιχνίδι, έχοντας όμως μεγάλη συμβολή σε αυτό και οι δύο τερματοφύλακες που βρέθηκαν σε κακή μέρα και ουσιαστικά έκαναν «δώρο» στους επιθετικούς μερικά από τα γκολ της αναμέτρησης.

Η Χωριστή ήταν καλύτερη στην πρώτη μισή ώρα του αγώνα, πίεσε με συνεχόμενα κόρνερ, είχε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Κουπρόγλου, το γκολ που πέτυχε όμως ήταν από λάθος του τερματοφύλακα Σαμουλαδά.

Σε κακή μέρα όμως και ο τερματοφύλακας του Ορφέα Δεληγιώρογλου και οι Αμπελόκηποι με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Παύλο Χατζηδημητρίου που πέτυχε τρια γκολ σε 15 λεπτά κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να κλείσουν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ 1-3.

Η Χωριστή βρήκε αντίδραση και σε νέο λάθος του Σαμουλαδά με τον Μελισσίδη μείωσε το σκορ σε 2-3, πίεσε, οι Αμπελόκηποι στην κόντρα επίσης είχαν ευκαιρίες αλλά το ματς τελείωσε στο 2-3.

ΤΑ ΓΚΟΛ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Στο 24’ Γύρισμα του Μίτρε στον τερματοφύλακα λάθος υπολογισμός του Σαμουλαδά η μπάλα στα δίχτυα 1-0 η Χωριστή.

Στο 34’ κάθετη πάσα του Καραγκιοζίδη και ο Χατζηδημημητρίου θα κάνει το 1-1.

Στο 40’ σέντρα του Κυσσίδη λάθος του τερματοφύλακα Δεληγιώρογλου και ο Χατζηδημητρίου θα κάνει το 1-2.

Στο 43’ Πάσα του Καραγκιοζίδη και ο Χατζηδημητρίου κάνει το 1-3.

Στο 60’ λάθος πάσα του Σαμουλαδά στον Κουπρόγλου που δίνει πάσα στον Μελισσίδη και αυτός διαμορφώνει το 2-3.

ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Διαιτητής του αγώνα: Γκαϊτατζής Δημήτριος με βοηθούς Παρασκευούδη Αλέκο και Χασιώτη Βαγγέλη.