Φωτιά στην κορυφή – Ισόπαλο το ντέρμπι Προσοτσάνη Χωριστή 1-1

Με την 5η συνεχίστηκε σήμερα το πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣ Δράμας εκεί που είχαμε αρκετές ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις και αρκετό θέαμα, κυρίως όμως στο δεύτερο μέρος καθώς στα αποτελέσματα ημιχρόνου γκολ είχαμε μόνο σε 3 γήπεδα.

Στα σημερινά παιχνίδια 4 νίκες γηπεδούχων 4 φιλοξενούμενων και μόλις μια ισοπαλία, ενώ συνολικά σημειώθηκαν  24 τέρματα.

Στα αποτελέσματα της ημέρας, ισόπαλο έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στην Προσοτσάνη και την Χωριστή.

Οι γηπεδούχοι μπορεί να πήγαν στα αποδυτήρια με 1-0 υπέρ τους μετά το γκολ στο 20’ του Κώστα Τσακμακίδη, όμως η Χωριστή πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας με γκολ από την άσπρη βούλα του Κουμπρόγλου.

Τελικό αποτελέσματα στο Γ. Μακρής της Προσοτσάνης 1-1, πρώτη απώλεια βαθμών για τους αετούς.

Στο τοπικό ντέρμπι ανάμεσα στο Καλαμπάκι και το Δοξάτο, οι γηπεδούχοι μπορεί να έμειναν με δέκα παίκτες, όμως κατάφεραν και γύρισαν το παιχνίδι και πήραν μια σπουδαία νίκη με δέκα παίκτες στα τελευταία 10’ λεπτά της αναμέτρησης.

Το σκορ άνοιξε στο 40’ με πέναλτι ο Χατζηνικολαϊδη το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη το Καλαμπάκι πάλεψε για να ξανά μπει στο παιχνίδι και στο 80’ ο Αγγελόπουλος έκανε το 1-1. Στο 90’ ο Κωνσταντινίδης έκανε το 2-1 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Μεγάλη νίκη για την Κ. Βρύση εκτός έδρας επι του Φωτολίβους, οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στην μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης καθώς στο πρώτο μέρος ο Κωνσταντινίδη νικήθηκε 3 φορές από τον Δικταπανίδη με το 0-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η Κ. Βρύση μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, με τον Κωνσταντινίδη να κάνει χατ- τρίκ σε 12’ λεπτά κάνοντας το 0-3.

Στο 84’ ο Μπιαζάκης μείωσε σε 1-3 για τους γηπεδούχους, με τον Γούργουλη στο 86’ να κάνει το τελικό 1-4.

Επισοδιακό παιχνίδι στο Νευροκόπι καθώς η τοπική ομάδα φιλοξένησε τον Ακρίτα Ν. Κρώμνης.

Οι παίκτες του Σάκη Μάρτζιου κράτησαν για 80’ λεπτά με το Νευροκόπι να ανοίγει το σκορ με τον Μουζενίτοβ.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Ακρίτας κέρδισε πέναλτι με τον Καρατζιά να εκτελεί για πρώτη φορά και τον Αλεξίου να αποκρούει, ο διαιτητής δίνει επανάληψη με τον τερματοφύλακα να το βγάζει και πάλι το πέναλτι του Καρατζιά.

Ο διαιτητής της αναμέτρησης ο κ. Σιουμπάρας έδωσε για δεύτερη φορά επανάληψη με τον τερματοφύλακα του Νευροκοπίου να αποβάλλεται λόγω διαμαρτυρίας. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Κιουμουρτζής στέλνοντας την μπάλα δοκάρι και έξω, για το τελικό 1-1

Στην Νέα Αμισό οι δύο ομάδες έχασαν ένα ημίχρονο καθώς έγιναν ελάχιστες ευκαιρίες στις δύο εστίες.

Στην επανάληψη με το καλημέρα η Νέα Αμισός έκανε το 1-0 με πέναλτι του Βιζυηνού.

Στο 51’ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Ξενίδης έκανε το 1-1.

Στο 61’ ο Φερσιζίδης με προβολή έκανε το 2-1, με τον Βιζυηνό στο 81’ πάλι με πέναλτι να κάνει το 3-1.

Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης ο Ζορμπίδης βγήκε τετ α τετ κερδίζοντας τον Ιακωβίδη γράφοντας το τελικό 4-1.

Στα Κουδούνια η τοπική ομάδα φιλοξένησε τον Βώλακα, με τις δύο ομάδες να έχουν διαφορετικούς στόχους την φετινή χρονιά.

Ο Βώλακας κατάφερε και άνοιξε το σκορ νωρίς στην επανάληψη με τον Αϊδη στο 50’. Στο 60’ ο Βραμέντζαλης θα στείλει την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του για το τελικό 0-2.

Μεγάλη νίκη για τα Κύργια στην δύσκολη έδρα του Ξηροποτάμου με 0-3, και τα τρία τέρματα μπήκανε στα τελευταία 30’ λεπτά. Το σκορ άνοιξε στο 61’ ο Μαντάς κάνοντας το 0-1  για την ομάδα του.

Τα Κύργια συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 82’ ο Πουλάς έκανε το 0-2 για να έρθει στο 90’ ο Δημητριάδης να κάνει το τελικό 0-3.

Στην Καλλίφυτο η τοπική ομάδα φιλοξένησε τον Αρκαδικό, οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν νωρίς το σκορ όταν κέρδισαν ένα αμφισβητούμενο φάουλ με τον Ουζούνη.

Το φάουλ το εκτέλεσε ο Πεταλίδης στο 48’ και έκανετο 0-1 για τον Κεραυνό.

Στην συνέχεια έγινε ένα ανοιχτό παιχνίδι με την Καλλίφυτο να προσπαθεί να ισοφαρίσει το παιχνίδι και ο Αρκαδικός να τελειώσει το παιχνίδι.

Στο 82’ ο Ουζούνης θα σημειώσει το 6ο γκολ στο πρωτάθλημα κάνοντας το τελικό 0-2.

Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Αγ. Αθανάσιο αφού κατάφερε και κέρδισε με 2-0 τον Καστρινό.

Το σκορ άνοιξε ο Νίκος Παπαδόπουλος με απευθείας εκτέλεση κόρνερ για το 1-0 το οποίο ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Ο Αγ. Αθανάσιος προσπάθησε να βρει και δεύτερο τέρμα και στο 70’ ο Ζαπουνίδης έκανε το τελικό 2-0, κλειδώνοντας την νίκη για τον Μέγα.

ΑΕ ΚΑΛΑΜΠΑΚΙΟΥ – ΦΙΛΙΠΠΟΙ ΔΟΞΑΤΟΥ 2-1

70′ Αγγελόπουλος , 80 Κωνσταντινίδης/40′ (π) Χατζηνικολαϊδης

ΑΡΗΣ ΦΩΤΟΛΙΒΟΥΣ – ΑΕ Κ.ΒΡΥΣΗΣ 1-4

84’ Μπλιαζάκης / 54′ -61 – 66′ Κωνσταντινίδης, 86 Γουργουλης

ΑΚΡΙΤΑΣ Κ.ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ – ΑΚΡΙΤΑΣ Ν.ΚΡΩΜΝΗΣ 1-0

68′ Μουζενιτοβ

ΠΑΟΠ Ν.ΑΜΙΣΟΥ – ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ 4-1

47′-81′ Π Βιζυηνός , 61′ Φερσιζιδης, 90 + 4 Ζορμπιδης /51 Ξενίδης

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΟΥΔΟΥΝΙΩΝ – ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ 0-2

50′ Αϊδης, 60′ Αυτ. Βραμεντζαλης

Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΥ – ΑΕ ΚΥΡΓΙΩΝ 0-3

61 Μαντάς,82 Πουλας, 90 Δημητριάδης

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΛΛΙΦΥΤΟΥ – ΚΕΡΑΥΝΟΣ ΑΡΚΑΔΙΚΟΥ 0-1

48′ Πεταλιδης, 82′ Ουζουνης

ΓΣ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗΣ – ΟΡΦΕΑΣ ΧΩΡΙΣΤΗΣ 1-1

20′ Τσακμακιδης Κ./73′ Πεν Κουμπρογλου

Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΓ.ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ  –   ΔΟΞΑ ΑΝΤ.ΚΑΣΤΡΙΝΟΣ 2-0

28′ Παπαδόπουλος,70 Ζαπουνιδης