Παλικαρίσια ανατροπή για την Πετρούσα και νίκη πρωτιάς 3-2 στο Βώλακα | Έχασε έδαφος η Προσοτσάνη 2-2 στη Καλή Βρύση Νίκη για Φωτολίβος και πρώτος βαθμός για τον Ακρίτα Νέας Κρώμνης

Έντονες συγκινήσεις μας επιφύλαξε η 14η αγωνιστική της Α’ κατηγορίας της ΕΠΣ Δράμας στον δεύτερο όμιλο.

Σπουδαίο ματς κορυφής έγινε στο Βώλακα με την γηπεδούχο ομάδα να προηγείται 2-0 με τα γκολ του Τσαμπάζη με πέναλτι στο 23’ και σουτ του Μαρκόπουλου στο 53’ και την Πετρούσα να κάνει παλικαρίσια ανατροπή πρωτιάς.

Αρχικά ισοφάρισε με τα γκολ του Αντωνιάδη στο 53’ και Μιχαλάκη στο 56’ και κατάφερε με κοντινή κεφαλιά του Γάιδα στο 90’ να πάρει την μεγάλη νίκη και να πιάσει στην πρώτη θέση και με παιχνίδι λιγότερο την Προσοτσάνη.

Η Προσοτσάνη που έχασε πολύτιμο έδαφος στη Καλή Βρύση μένοντας στο 2-2 με αντίπαλο την αξιόμαχη τοπική ομάδα.

Στο 31’ ο Κώστας Τσακμακίδης έκανε το 0-1 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου με την Καλή Βρύση να ισοφαρίζει με τον Σεμπελίδη στο 77’ και να προηγείται 2-1 με γκολ του Αβράμη τέσσερα λεπτά μετά.

Η Προσοτσάνη με γκολ του Κέντογλου στο 83’ ισοφάρισε για το τελικό 2-2.

Επιστροφή στις νίκες για το ανεβασμένο Φωτολίβος με 2-0 επί του Ακρίτα Κάτω Νευροκοπίου που θυμίζουμε ότι πριν από αυτό το ματς είχε συνεχόμενες νίκες.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ρουμελιώτης με δύο γκολ στο 59’ και το 82’.

Τέλος πρώτος βαθμός για τον Ακρίτα Νέας Κρώμνης στο πρωτάθλημα με το τελικό 2-2 με τον Αστέρα Κουδουνίων.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με γκολ του Μασκαλίδη στο 25’ με τον Ακρίτα να κάνει την ανατροπή με τα γκολ του Ταντσίδη στο 40’ και του Παπαδόπουλου τρία λεπτά μετά.

Πέντε λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης ισοφάρισε για τα Κουδούνια ο Γιαριτζίδης.

Ρεπό αυτή την αγωνιστική είχε ο ΠΑΟΠ Νέας Αμισού.

Ακρίτας Νέας Κρώμνης-Αστέρας Κουδουνίων 2-2

Σκόρερ: 40′ Ταντσίδης, 43′ Παπαδόπουλος / 25′ Μασκαλίδης, 85′ Γιαριτζίδης

Δόξα Βώλακα-Δόξα Πετρούσας 2-3

Σκόρερ: 22′ Σταμπουλής (πεν.), 53′ Μαρκόπουλος / 56′ Αντωνιάδης, 59′ Μιχαλάκης, 90’ Γάϊδας

Α.Ε. Καλής Βρύσης-Γ.Σ. Προσοτσάνης 2-2

Σκόρερ: 77′ Σεμπαλίδης, 81′ Αβράμης / 31′ Τσακμακίδης Κ., 83′ Κέντογλου

Άρης Φωτολείβους-Ακρίτας Κάτω Νευροκοπίου 2-0

Σκόρερ: 59′, 82′ Ρουμελιώτης