Λύτρωση στο 93’ για το Φωτολίβος | Ισόπαλα τα ντέρμπι σε Πετρούσα και Καλαμπάκι | Νίκες με ευρύ σκορ για Αρκαδικό, Καστρινό και Νέα Αμισό

Πραγματοποιήθηκε σήμερα το απόγευμα η πρεμιέρα του πρωταθλήματος στην Α’ ΕΠΣ Δράμας, εκεί που τηρήθηκαν αυστηρά όλα τα υγειονομικά πρωτόκολλα και ταυτόχρονα οι ομάδες πρόσφεραν ωραίο θέαμα.

Στην πρώτη αγωνιστική σε 9 αγώνες είχαμε 2 νίκες γηπεδούχων 4 νίκες φιλοξενούμενων και 3 ισοπαλίες, ενώ σημειώθηκαν 21 τέρματα.

Στα αποτελέσματα της ημέρας τώρα, επαγγελματική νίκη πέτυχε εκτός έδρας η Προσοτσάνη στην έδρα του Νευροκοπίου. Οι πιτσιρικάδες του Στράτου Κονταξή έβγαλαν φρεσκάδα στο παιχνίδι τους, έπαιξαν όμορφο ποδόσφαιρο αλλα τελικά ήρθε η ήττα με 0-1. Το χρυσό γκολ για την Προσοτσάνη πέτυχε στο 8’ ο Ρούσος, ένα γκολ που αρχικά είχε ακυρωθεί και στην συνέχεια δόθηκε γκολ.

Φώτο: Ελένη Χατζηκωνσταντίνου

Ισόπαλο έληξε το ντέρμπι στην Πετρούσα εκεί που η τοπική Δόξα φιλοξένησε την Α.Ε. Κυργίων. Οι δύο ομάδες ήταν ανταγωνιστικές έπαιξαν όμορφο και ποιοτικό ποδόσφαιρο και  είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας και έδειξαν ότι είναι δύο καλά δουλεμένες ομάδες.

Την πρώτη μεγάλη ευκαιρία στο παιχνίδι την είχαν τα Κύργια με την κεφαλιά του Γαλάζιου ενώ στην συνέχεια η Πετρούσα ισορρόπησε με το 0-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η Πετρούσα κατάφερε και πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Στόϊκου μόλις στο 13 λεπτό της επανάληψης (58’) κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του. Στην συνέχεια τα Κύργια ανέβασαν ρυθμούς και στο 67’ ο Γαλάζιος με ωραίο διαγώνιο σουτ έκανε το 1-1.

Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης η Πετρούσα μπορούσε να πάρει και την νίκη αφού είχε δύο καλές ευκαιρίες με τους Παλληκάρη και Γάϊδα, για το τελικό 1-1.

Δίκαιη ισοπαλία και στο Καλαμπάκι εκεί που η τοπική ομάδα φιλοξένησε τον Βώλακα, η ομάδα του Λάζαρου Μουρατίδη αν και με νεαρά παιδιά παρουσίασε ένα καλό ανταγωνιστικό σύνολο και κοίταξε στα μάτια τον Βώλακα.

Ο Βώλακας είχε τις ευκαιρίες και στο 90’ είχε δοκάρι μετά από φάουλ του Σταμπουλή Ηλ. για το τελικό 0-0.

Πρώτη απώλεια βαθμών για την Χωριστή εκτός έδρας με αντίπαλο την Κ. Βρύση, με την Χωριστή να έχει αρκετές ευκαιρίες, αλλα έπεφτε πάνω στον συνήθη ύποπτο τον Μαρίνο Τσακίρη, που από την πρώτη αγωνιστική έδειξε ότι και φέτος είναι σε καλή κατάσταση. Οι γηπεδούχοι έμειναν και με 10 παίκτες αφού με δεύτερη κίτρινη κάρτα παρατηρήθηκε και αποβλήθηκε ο Παλτσίδης .

Με το δεξί στο νέο πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣ έκανε το Κεραυνός Αρκαδικού αφού κατάφερε και κέρδισε εύκολα τον Ακρίτα με το ευρύ 0-4. Τα γκολ για τον Κεραυνό τα πέτυχαν οι Μελίδης και Ουζούνης, από ένα σε κάθε ημίχρονο για το τελικό 0-4.

Εντυπωσιακή νίκη πέτυχε ο νεοφώτιστος Καστρινός εκτός έδρας με αντίπαλο το Δοξάτο. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες έδειξαν ένα καλό πρόσωπο με τον Καστρινό να παίρνει κεφάλι στο σκορ με τον Μελικίδη στο 20’, με το 0-1 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο Καστρινός ήταν καταιγιστικός και σε 20 λεπτά σημείωσε 4 τέρματα, αρχικά στο 70’ ο Κυριαζής έκανε το 0-2, στο 75’ και στο 80’ ο Αλβανίδης Στ. έκανε το 0-3 και το 0-4 αντίστοιχα ενώ στο 88’ το 0-5 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε με αυτογκόλ.

Με το δεξί και το Φωτολίβος στην νέα αγωνιστική περίοδο, ο Άρης έμεινε νωρίς πίσω στο σκορ αφού ο Παπαδόπουλος Νίκος άνοιξε το σκορ για τον Άγιο Αθανάσιο. Στην συνέχεια το Φωτολίβος κατάφερε πριν βγει το ημίχρονο να ισοφαρίσει σε 1-1 το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους.

Φώτο : Ελένη Ευστρατιάδου

Στην επανάληψη έγινε ένα ανοιχτό παιχνίδι με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετές ευκαιρίες και στις καθυστερήσεις ο Καρυπίδης έκανε το 2-1 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Στην Νέα Αμισό η τοπική ομάδα φιλοξένησε την Καλλίφυτο, σε ένα παιχνίδι που ο Εθνικός Αστέρας προσπάθησε να ακολουθήσει τον ρυθμό των γηπεδούχων με την ομάδα του Γιώργου Πολυχρονίδη στην αρχη του παιχνιδιού να έχει 2-3 καλές στιγμές και να είναι ανώτερη, με το 0-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η Νέα Αμισός ήταν σαφώς βελτιωμένη και σε συνδυασμό με την έλλειψη της φυσικής και συγκέντρωσης του αντιπάλου κατάφερε και σημείωσε 5 τέρματα. Στο 47’ ο Μπαντής θα κάνει το 1-0, στο 62’ ο Ζαγιάκου θα κάνει το 0-2 για τους γηπεδούχους. Στο 70’ με ωραίο σουτ ο Βιζυηνός θα κάνει το 0-3 για την ομάδα του Γιώργου Πολυχρονίδη. Στο 74’ ο Ζαγιάκου θα κάνει το 0-4 και στο 76’ ο Παπακωνσταντίνου θα κάνει το τελικό 0-5.

Τέλος, στα Κουδούνια ο τοπικός Αστέρας παρά τις αρκετές απουσίες παρουσιάστηκε ανταγωνιστικός στο παιχνίδι με τον Ξηροπόταμο, παρά την ήττα στα σημεία με 0-1. Το πρώτο μέρος κύλησε ομαλά, με ελάχιστες ευκαιρίες με το 0-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη ο Ξηροπόταμος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, με τον Μέγα να πιάνει στον ύπνο τα Κουδούνια στην αρχή της επανάληψης με τον Άριελ Τανούση που πέρσι έκανε μια εξαιρετική χρονιά με τον Κ. Αγρό, να είναι τελικά ο χρυσός σκόρερ για το τελικό 0-1.

ΑΕ ΚΑΛΑΜΠΑΚΙΟΥ          –              ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ 0-0

ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ            –              ΑΕ ΚΥΡΓΙΩΝ 1-1