Επικράτηση της έδρας στους αγώνες κυπέλλου της ΕΠΣ Δράμας|Δοξάτο – Καλή Βρύση 2-1 και Καλαμώνας – Ξηροποταμος 3-0 στα πιο σημαντικά παιχνίδια

Γράφει ο Δημήτρης Αδάκτυλος

Με την 3η αγωνιστική ολοκληρώθηκαν πριν από λίγο οι αγώνες κυπέλλου της ΕΠΣ Δράμας στον 1ο, 3ο και 5ο όμιλο.Μια αγωνιστική που μίλησε η έδρα μια και στα 4 από τα 5 παιχνίδια κέρδισαν οι γηπεδούχοι.

Στο βοηθητικό της Δόξας οι μικροί του Καστρινού σε εξαιρετικό παιχνίδι με πολύ καλό ρυθμό και 7 γκολ κέρδισαν 5-2 την αξιόμαχη ομάδα του Ηρακλή Αδριανής που όσο είχε δυνάμεις ήταν μέσα στο παιχνίδι και κατάφερε μάλιστα λίγο πριν το ημίχρονο να προηγηθεί με 1-2.Στο 12′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Μελικίδης έκανε το 1-0, για να έρθει η απάντηση όμως από τον Χατζηγεωργίου που σκόραρε δύο φορές στο 23′ και το 41′ για να γυρίσει το παιχνίδι.

Νέα ανατροπή για τον Καστρινό με πρωταγωνιστή τον Αλμανίδη που σκόραρε δύο φορές στο 43′ και το 45′ για να πάμε στο ημίχρονο στο 3-2.Στο β’ μέρος με υπέροχο τέρμα ο Γιώργος Μουρατίδης έκανε το 4-2 στο 47′ για να κλείσει ο χορός των γκολ στο 89′ με τον Μουσάκου. Στο Δοξάτο οι Φίλιπποι κέρδισαν 2-1 την Καλή Βρύση και την έπιασαν στην κορυφή του ομίλου στους 6 βαθμούς

.Στο 43′ ο Παντίκογλου έκανε το 1-0, ο Αποστολίδης στο 83′ το 2-0 για να μειώσει στο φινάλε του ματς ο Παλτσίδης.Αγκαλιά με την πρόκριση και ο Άρης Φωτολίβους που κέρδισε 3-0 την Δόξα Μικρόπολης με δύο γκολ του Ρουμελιώτη στο 25′ και το 81′ και ένα ενδιάμεσα του Χαντζίδη στο 68′.

Για τον ίδιο όμιλο τον πρώτο το 2στα 2 έκανε η Δόξα Βώλακα κερδίζοντας 4-0 την αξιόμαχη Αλιστράτη που άντεξε μέχρι το 63′ που έγινε το 1-0.Τα γκολ των νικητών ο Σίγγος στο 63′, ο Μουζενίτοφ στο 74′ και 80′ και ο Βυζυινός στις καθυστερήσεις.

Στον 3ο όμιλο ο Καλαμώνας που είχε δυσκολέψει στην πρεμιέρα το Καλαμπάκι, κέρδισε 3-0 τον Ξηροπόταμο που ήταν άνετος βαθμολογικά με τις δύο νίκες που είχε πετύχει με Ακρίτα και Γραμμένη. Τα γκολ του αγώνα ο Μπερμπερίδης στο 4′, ο Ζουρνατζής στο 50′ και ο Αμανατίδης στο 67′.Τέλος στο άλλο ματς του ομίλου Γραμμένη και Ακρίτας Νέας Κρώμνης έμειναν στο 2-2.Ο Ακρίτας προηγήθηκε δύο φορές με τα γκολ του Παπαδόπουλου στο 10′ και το πέναλτι του Ωραιόπουλου στο 26′ η Γραμμένη όμως σε ματς που όλα τα γκολ μπήκαν στο πρώτο μέρος ισοφάρισε με τον Αλεξίου στο 17′ και τον Κλαούντιο στο 40′.

ΔΗΜ. ΑΔΑΚΤΥΛΟΣ

Τελικά:

Φωτολίβος – Μικρόπολη 3-0

(25′,81′ Ρουμελιώτης, 68′ Χατζίδης

Βώλακας – Αλιστρατή 4-0

(62′ Σίγγος, 74′,80′, Μουζενίτοβ, 90′ Βιζυηνός)

Γραμμενη – Ακρίτα Ν. Κρώμνης 2-2

(17′ Αλεξίου, 40′ Κλαούντιο / 120′ Παπαδόπουλος Ε., 26′ Π Ωραιόπουλος )

Καλαμώνας – Ξηροπόταμος 3-0

(3′ Μπερμπερίδης, 48′ Ζουρνατζής, 65′ Αμανατίδης

Καστρινός – Αδριανή

(11′ Μελικίδης, 45′, 45+ Αλμανίδης,54′ Μουρατίδης, 90′ Μουσάκου / 24′,44′ Χατζηγεωργίου

Δοξάτου – Κ.Βρύση

42′ Παντίκογλου, 82′ Π. Αποστολίδης / 90’+4′ Παλτσίδης

Ευχαριστούμε το Star Fm και την Εκπομπή Κοντά στα Σπορτ!!!