Εθνικός Αστέρας Καλλιφύτου – Άρης Μικροχωρίου 0-0(5-4 στα πέναλτι): Παρέμεινε η Καλλίφυτος στη μεγάλη κατηγορία

Παιχνίδι σίγουρα όχι για καρδιακούς έγινε στο γήπεδο Καλαμπακίου με τον Εθνικό Αστέρα Καλλιφύτου και τον Άρη Μικροχωρίου να παλεύουν για ένα εισιτήριο στη μεγάλη κατηγορία.
Οι δύο ομάδες δεν βρήκαν δίχτυα μετά από 120 λεπτά αγώνα μαζί με την παράταση και έτσι οδηγηθήκαμε στην ψυχοφθόρα διαδικασία των πέναλτι όπου η Καλλίφυτος όντας πιο ψύχραιμη και τυχερή με 5-4 ανανέωσε την παρουσία της στη μεγάλη κατηγορία.

Από την άλλη μεριά ο πολύ ανταγωνιστικός φέτος Άρης Μικροχωρίου περιμένει ένα “δώρο” από την Προσοτσάνη την τελευταία αγωνιστική των πλειοφ για άνοδο στη Γ’ Εθνική μια και σε περίπτωση που τα καταφέρει η Προσοτσάνη να ανέβει, αυτόματα αδειάζει μια θέση στη μεγάλη κατηγορία που θα την πάρει ο Άρης Μικροχωρίου.

Το φιλμ του αγώνα

Στο αγωνιστικό μέρος τώρα το παιχνίδι δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας.
Στο πρώτο μέρος την καλύτερη ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ την είχε η Καλλίφυτος σε πλασέ του Στρατού Παρουτσή στο κάθετο δοκάρι, ενώ στο δεύτερο μέρος η καλύτερη στιγμή ανήκε στην ομάδα του Μικροχωρίου σε κεφάλια του Μπουμπέκη που έδιωξε σωτηρία σε κόρνερ ο Τσακιρίδης.

Από εκεί και πέρα οι δύο ομάδες μπροστά στον φόβο ενός καταδικαστικού γκολ ήταν πιο επιφυλακτικές, όπου αν εξαιρέσει κανείς ένα ωραίο γύρισμα του Δαφνάκη στην παράταση που έδιωξε σε κόρνερ ο Τσακιρίδης δεν δημιουργήθηκαν ευκαιρίες μπροστά στις δύο εστίες.