ΔΟΞΑ ΠΕΤΡΟΥΣΑΣ – ΑΡΗΣ ΦΩΤΟΛΙΒΟΥΣ 5-0: Άνοιξε η ψαλίδα μετά την αποβολή του Μπλιαζάκη

Φώτο: Ελένη Ευστρατιάδου

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Δροσίδη που σκόραρε 3 φορές, η Πετρούσα πέτυχε την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα διατηρώντας και την πολύ καλή παράδοση που έχει με αντίπαλο τον Άρη Φωτολίβους.

Αναγνωριστικά τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης αλλα όσο περνούσε η ώρα το Φωτολίβος πατούσα καλύτερα στο παιχνίδι και στο 12’ πρώτη καλή στιγμή με τον Παρασκευά. Πρώτη τελική και για την Πετρούσα στο τέρμα με τον Γεωργιάδη αλλα ο Δικταπανίδης ήταν σε ετοιμότητα.

Στο 29’ μεγάλη ευκαιρία για το Φωτολίβος όταν μετά από ένα γέμισμα η μπάλα έφτασε στον Ευσταθιάδη που αυτός με την σειρά του πήγε να σκοράρει με τον Στόϊκου να διώχνει πάνω από την γραμμή.

Στο 34’ η Πετρούσα θα ανοίξει το σκορ με τον Δροσίδη όταν μετά από πάσα του Γεωργιάδη βγήκε τετ α τετ νικώντας τον Δικταμανίδη, με το 1-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη Η Πετρούσα έκανε το 2-0 στο 70’ με τον Δροσίδη να σημειώνει δεύτερο προσωπικό γκολ. Στο 76’ το Φωτολίβος θα μείνει με 10 παίκτες λόγω την αποβολή του Μπλιαζάκη.

Στην συνέχεια η Πετρούσα θα πετύχει άλλη  3 τέρματα με Καλέργη, Γεωργιάδη και Δροσίδη για το τελικό 5-0.

Φάσεις αγώνα

Στο 12′ σουτ του Παρασκευά πάνω στη γραμμή διώχνει ο Στόικου. Στο 25′ πλασέ του Γεωργιάδη απέκρουσε ο Δικταπανίδης.

Στο 29′ τακουνάκι του Ευσταθιάδη μπλοκάρει ο τερματοφύλακας.

Στο 34′ ασίστ του Γεωργιάδη τετατετ ο Δροσίδης και το 1-0.

Στο 40′ κόρνερ του Καλλέργη κεφάλια του Δροσίδη άουτ.

Στο 52′ σουτ του Γάιδα αποκρούσει ο Δικταπανίδης.

Στο 62′ κεφαλιά του Παρασκευά αποκρούει ο Ιακωβίδης.

Στο 65′ τετατετ ο Γιαγκούλας αποκρούει ο τερματοφύλακας.

Στο 70’ Δροσίδης 2-0

Στο 76′ αποβάλλεται ο Μπιαζάκης με 2η κίτρινη κάρτα

Στο 78′ πλασέ του Δροσίδη στο δοκάρι. Στο 84′ σουτ του Γεωργιάδη αποκρούει ο Δικταπανίδης.

82’ Καλέργης 3-0

86’ Γεωργιάδης 4-0

90’ Δροσίδης 5-0

Σκόρερ: 34′- 70′-90′ Δροσίδης,82′ Καλέργης,86′ Γεωργιάδης

Διακριθέντες Πετρούσα : Δροσίδη, Γεωργιάδης, Στόϊκου Γ.

Πετρούσα (Δημήτρης Κυριακίδης): Ιακωβίδης, Γιαγκούλας, Κύρτζης, Στόϊκου Γ., Παλληκάρης, Αυγητίδης, Ουζούνης, Στόϊκου Μ.,Γεωργιάδης, Γάϊδας, Καλέργης, Δροσίδης.

Φωτολίβος(Μαχαιρίδης Μιχάλης): Δικταπανίδης, Χαρέμι, Χαντζίδης, Χατζησαββίδης, Ευσταθιάδης, Μπλιαζάκης, Μακράκης, Γκούζης, Κουντσούλια, Ρουμελιώτης, Παρασκευάς.