ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ – ΑΚΡΙΤΑΣ Κ.ΝΕΥΡΟΚΟΠΙΟΥ 3-2: Ορισμός του ντέρμπι!!!

Στο πιο χορταστικό παιχνίδι της αγωνιστικής ο Βώλακας υποδέχτηκε το Νευροκόπι στο ντέρμπι του Λεκανοπεδίου.

Οι δύο προπονητές  έχουν το κοινό ότι έχουν περάσει από το απέναντι στρατόπεδο στο παρελθόν καθώς ο Στράτος Κονταξής ήταν προπονητής του Βώλακα ενώ ο Λευτέρης Ροδίτης ξεκίνησε την προπονητική του σταδιοδρομία από τα τμήματα υποδομής του Νευροκοπίου.

Στο αγωνιστικό κομμάτι έγινε ένα ανοιχτό παιχνίδι με τις ομάδες να πιέζουν από το πρώτο λεπτό για την νίκη.

Πρώτη καλή ευκαιρία για τον Βώλακα μόλις στο 2’ λεπτό με τον Σταμπουλή Ηλ. με τον Αλεξίου να αποκρούει.

Στο 6’ νέα ευκαιρία για τον Βώλακα με τον Παναγιώτου Τάσου να μην μπορεί να νικήσει τον Αλεξίου.

Στην συνέχεια σε μια αντεπίθεση το Νευροκόπι κατάφερε να ανοίξει στο σκορ με τον Μουζενίτοβ Ηλ. να ανοίγει το σκορ για το 0-1.

Ο Βώλακας ήταν καταιγιστικός, στο 15’ είχε ευκαιρία με τον Σταμπουλή κι στο 17’ με το ψαλιδάκι του Σίγγου.

Στο 20’ ο Βώλακας θα καταφέρει να ισοφαρίσει το παιχνίδι όταν ο Τσιμισκίδης θα μπει στην περιοχή θα κάνει το σουτ στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 25’ το Νευροκόπι είχε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Μουζενίτοβ βγήκε τετ α τετ με τον Παγκάκη να αποκρούει την μπάλα.

Στην συνέχεια ο Βώλακα είχε ευκαιρίες με Αϊδη, Παναγιώτου  Τάσο, Παναγιώτου Φόρη και Τσιμισκίδη με το 1-1 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι είχαν δύο ευκαιρίες με Παναγιώτου Τάσο και Τσιμισκίδη να πάρουν κεφάλι στο σκορ, χωρίς αποτέλεσμα.

Το Νευροκόπι είχε ένα καλό δεκάλεπτο που είχε δύο καλές ευκαιρίες που την μια την αξιοποίησε σε γκολ.

Στο 53’ ο Ιούλιος Μαυρόπουλος θα κάνει το 1-2 για το Νευροκόπι.

Στο 69’ απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάσου Παναγιώτου η μπάλα στα δίχτυα 2-2 για τον Βώλακα.

Για τον Βώλακα αποβλήθηκαν οι Σταμπουλής Ηλ. με απευθείας κόκκινη κάρτα για χτύπημα στον Μπάτζιο, ενώ στο 86’ αποβλήθηκε και ο Μαρκόπουλος με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στο 87’ ο Σίγγος ο Γιάννης θα κάνει ένα σουτ από τα 35 μέτρα στέλνοντας την μπάλα στο «Γ» της εστίας του Αλεξίου για το τελικό 3-2.

Για τον Βώλακα ξεχώρισαν οι: Παναγιώτου Τάσος, Σταμπουλής Ηλ., Σίγγος και Τσιμισκίδης, ενώ για το Νευροκόπι ξεχώρησαν οι: Μουζενίτοβ, Μπάτζιος, Μαυρόπουλος Δ., χωρίς να ιστερίσει κανέις.

Φάσης αγώνα:

2’ Σουτ Σταμπουλή Ηλ. θα αποκρούσει ο Αλεξίου.

6’ Σουτ Παναγιώτου Τάσου η μπάλα άουτ.

8’ Γέμισμα του Αλεξίου η μπάλα θα φτάσει στον Μουζενίτοβ και με πλασέ θα κάνει το 0-1 για τον Ακρίτα

15’ Σουτ Σταμπουλή Ηλ. ο Αλεξίου θα αποκρούσει

17’ Σέντρε του Παναγιώτου ψαλιδάκι από τον Σίγγο η μπάλα άουτ

18’ Πλασέ του Μαυρόπουλου η μπάλα άουτ

20’ Προσωπική ενέργεια του Τσιμισκίδη θα μπει στην περιοχή και θα κάνει το 1-1

23’ Σουτ του Αϊδη η μπάλα άουτ

25’ Τετ α τετ ο Μουζενίτοβ ο Παγκάκης θα αποκρούσει

26’ Σουτ του Παναγιώτου Τάσου η μπάλα άουτ

29’ Σουτ του Φόρη Παναγιώτου η μπάλα άουτ

33’ Σουτ του Τσιμισκίδη ο Αλεξίου θα αποκρούσει

35’ Κεφαλιά του Παναγιώτου Τάσου ο Αλεξίου θα αποκρούσει

48’ Πλασέ του Παναγιώτου Τάσου έδιωξε ο Αλεξίου σε κόρνερ

50’ Μεγάλη μπαλιά από τον Μίρκου Γιάννη με τον Τσιμισκίδη να βγαίνει τετ α τετ με τον Αλεξίου με τον τερματοφύλακα του Νευροκοπίου να αποκρούει σωτήρια.

53’ Τετ α τετ ο Μαυρόπουλος Ιούλιος και 1-2

55’ Πλασέ του Μεζενίτοβ ο Παγκάκης θα αποκρούσει

58’ Κάθετη μπαλιά του Παναγιώτου στον Σίγγο Γ. θα κάνει το σουτ ο δεύτερος η μπάλα άουτ

69΄Απευθείας εκτέλεση φάουλ ο Παναγιώτου Τάσος για τον Βώλακα 2-2

87’ Μακρινό σουτ του Σίγγου Γιάννη από τα 35 μέτρα 3-2 για τον Βώλακα.

Σκόρερ: 20′ Τσιμισκιδης,69’ Παναγιώτου Τ., 87’ Σίγγος Γ./ 8′ Μουζενιτοβ,53′ Μαυρόπουλος Ι)

Βώλακας (Ροδίτης Λευτέρης): Παγκάκης, Μαρκόπουλος, Σίγγος, Μίρκου, Μποσκοψίου, Βασιλειάδης, Παναγιώτου Φόρης, Σταμπουλής Ηλ., Αϊδης, Παναγιώτου Τάσος, Τσιμισκίδης.

Στο δεύτερο μέρος αγωνίστηκαν οι:  Τσαμπάζης, Παπαθεοδώρου, Βιζυηνός, Χαλκίδης.

Νευροκόπι(Στράτος Κονταξής): Αλέξιου, Τολμαϊδης, Γαλόπουλος, Τσενεκλίδης, Μαυρόπουλος Δ., Σωτηρόπουλος, Αμπατζίδης, Μπάτζιος, Μαυρόπουλος Ιούλιος, Μουζενίτοβ Ηλ., Τσακίρης.

Διαιτητές: Ραβίκαλης, Τσακίρης, Χασιώτης