Αλλαγή σκυτάλης στην κορυφή της Α’ κατηγορίας: Σημαντικές νίκες για Νευροκόπι και Δοξάτο στη μάχη της παραμονής

Με την εμβόλιμη 28η αγωνιστική συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας του νομού μας όπου είχαμε αλλαγή σκυτάλης στην κορυφή.

Στην πρώτη θέση πλέον η Δόξα Βώλακα που κέρδισε εκτός έδρας 0-3 στην Αλιστράτη τον τοπικό Μακεδονικό με τα γκολ του Μουζενίτοβ στο 40′, πέναλτι του Νίκου Στάικου στο 65′ και ψηλοκρεμαστό πλασέ του Γιάννη Τσαμπάζη στο 80′.

Στη 2η θέση υποχώρησε η Προσοτσάνη μένοντας στο 1-1 στο γήπεδο Δόξας με αντίπαλο τον τυπικά γηπεδούχο ΠΑΟΠ Νέας Αμισού(στο δικό του γήπεδο γίνονται έργα).

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 18′ με πλασέ του Πούλα για να ισοφαρίσει στο 56′ με συρτό σουτ ο Καλαϊτζής.

Στην 3η θέση με ελπίδες ακόμη και για τον τίτλο ο Ορφέας Χωριστής που είχε εύκολο έργο στο γήπεδο του με αντίπαλο την ουραγό Α.Ε. Καλή Βρύσης κερδίζοντας με το ευρύ 5-0.

Το σκορ άνοιξε νωρίς στο 10′ ο Μανωλεσάκης, για να ακολουθήσει ΄ένα γκολ του Αμανατίδη, δύο συνεχόμενα του Δούμπλατζη και τον Μελισσίδη να κλείνει τον δείκτη του σκορ στο 5-0.

Σημαντικές νίκες για Νευροκόπι και Δοξάτο

Στη μάχη της επιβίωσης σημαντικές νίκες σημείωσαν Ακρίτας Κάτω Νευροκοπίου και Φίλιπποι Δοξάτου εκτός έδρας.

Ο Ακρίτας πέρασε με 1-3 από το Κραχτίδη με αντίπαλο τους Αμπελόκηπους με γκολ του Τολμαϊδη στο 39′ έγινε το 0-1, για να ισοφαρίσει σε 1-1 στο ξεκίνημα του β’ μέρους με γκολ του Τσερκέζου.

Στο τελευταίο 20 λεπτό ο Ακρίτας σημείωσε δύο τέρματα ακόμη με τον Μπάτζιο στο 70′ και τον Θανάση Σέγγο στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Το Δοξάτο κέρδισε 1-2 στο γειτονικό ντέρμπι τον Άγιο Αθανάσιο με τον Πάρη Αποστολίδη μόλις στο 8′ να κάνει το 0-1, αλλά ο Μέγας στο 29′ με καταπληκτικό τακουνάκι του Ανέστη Τουμαντζίδη ισοφάρισε σε 1-1.

Το τελικό 1-2 διαμόρφωσε με ωραίο πλασέ στην έξοδο του τερματοφύλακα ο Μάριος Ζάχαρης λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου.

Αγγλικό σκορ είχαμε στην Καλλίφυτο με το Καλαμπάκι να παίρνει τη νίκη με το εντυπωσιακό 3-5 σε ματς που είχε 8 γκολ, ένα χαμένο πέναλτι, ένα ακυρωθέν γκολ οφσάιντ, δύο δοκάρια και πάρα πολλές χαμένες ευκαιρίες.

Ο Αγγελόπουλος στο 6′ από κάθετη πάσα του Καπτέλη με πλασέ έκανε το 0-1, στο 17′ ο Δεμενελούδης με κεφαλιά το 0-2, ο Παρουτσής με ωραίο σουτ στο γάμα της εστίας μείωσε σε 1-2 στο 25′, ο Προκοπίου με κλέψιμο της μπάλας και ωραίο πλασέ το 1-3 στο 29′ που ΄ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Στο 57′ και πάλι ο Παρουτσής με ωραίο πλασέ μείωσε σε 2-3, για να περάσουμε στο τελευταίο καταπληκτικό 10λεπτό με τον Καπτέλη να κάνει το 2-4 στο 84′, τον Σαχανίδη το 3-4 στο 86′ και στο 90′ ο Προκοπίου διαμόρφωσε το τελικό 3-5, ενώ ένα λεπτό πριν ο Ασλανίδης είχε μεγάλη ευκαιρία που απέκρουσε με το πόδι ο Κελετζής αποτρέποντας το 4-4.

Τέλος στον Ξηροπόταμο αν και αδιάφορες βαθμολογικά οι δύο ομάδες σε επεισοδιακό ματς οι γηπεδούχοι έμειναν στο 1-1 με την Πετρούσα.