Αλλαγή σκυτάλης στην κορυφή: Πέρασε πρώτος ο Βωλακας κερδίζοντας 4-0 τους Αμπελόκηπους: Ισόπαλο 1-1 το ντέρμπι Πετρούσα – Προσοτσάνη

Με την 22η αγωνιστική συνεχίστηκε σήμερα το πρωτάθλημα της Α’ ΕΠΣ Δράμας εκεί που σημειώθηκαν 19 τέρματα και συνολικά φτάσαμε τα 437 από την έναρξη της αγωνιστικής περιόδου.

Στα σημερινά παιχνίδια είχαμε 4 νίκες γηπεδούχων μια νίκη φιλοξενούμενων και 2 ισοπαλίες.

Στο μεγάλο ντέρμπι της αγωνιστικής Πετρούσα και Προσοτσάνη έμειναν ισόπαλες με σκορ 1-1, σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο.

Στο πρώτο ημίχρονο η Προσοτσάνη ήταν καλύτερη και πέτυχε γκολ με τον Γουνατίδη για το 0-1 του πρώτου μέρους.

Στην επανάληψη η Πετρούσα ήταν καλύτερη και βρήκε το γκολ με τον Καλέργη στο 67’ ενώ είχαμε τρία ακυρωθέν γκολ με το 1-1 να είναι το τελικό αποτέλεσμα και με την Προσοτσάνη να χάνει την πρώτη θέση, αλλά να έχει ένα παιχνίδι λιγότερο από τον Βώλακα που είναι πρώτος.

Στην πρώτη θέση έφτασε ο Βώλακας που κατάφερε και κέρδισε τους Αμπελόκηπους με 4-0, με την ομάδα του Ντίνου Τεξίζογλου να παίζει φιλότιμο ποδόσφαιρο όμως ηττήθηκε από έναν καλύτερο αντίπαλο.

Στο 14’ ο Καρπιτσάρης έκανε το 1-0 για τους γηπεδούχους το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου μέρους. Στην επανάληψη ο Βώλακας βρήκε και δεύτερο τέρμα με τον Νίκο Στάϊκο με πέναλτι στο 48’, ενώ στην συνέχεια βρήκε άλλα δύο τέρματα με τους Μαλίκη και Μουζενίτοβ.

Ισόπαλο έληξε το παιχνίδι ανάμεσα στο Καλαμπάκι και το Δοξάτο χωρίς τέρματα 0-0, σε ένα παιχνίδι που η ομάδα του Χρ. Ζεκερίδη καιγόταν για βαθμούς παίρνονταν τον βαθμό της ισοπαλίας.

Σημαντική νίκη για τον Καλαμώνα που κέρδισε με σκορ 3-0 το Νευρκόπι σε ένα παιχνίδι που η ομάδα του κ. Κιοσσέ πέτυχε όλα τα τέρματα στο πρώτο μέρος παίρνοντας το τρίποντο.

Μεγάλη νίκη για την Καλλίφυτο που κατάφερε και κέρδισε την Χωριστή με σκορ 4-1, χάνοντας οι φιλοξενούμενοι σημαντικό έδαφος στην μάχη της Κορυφής.

Η Καλλίφυτος είχε σε καλή μέρα τον Παρουτσή που πέτυχε 3 τέρματα φτάνοντας σε ένα καθαρό χατ τρικ, δηλαδή σε 15’ λεπτά.

Εύκολο απόγευμα για την Ν. Αμισό που κέρδισε χωρίς να αντιμετωπίσει ιδιαίτερη αντίσταση την Αλιστράτη με σκορ 0-4.