ΑΓΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ – ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 2-4: Για σένα Στέλιο! (Του Στέλιου Χάρταλη)

Αν και είχαν περάσει μόνο 48 ώρες, αφότου ο παλαίμαχος ποδοσφαιριστής Στέλιος Ρούσσος, επί σειρά ετών μέλος του δ.σ. σε διάφορα πόστα και μέχρι την τελευταία του πνοή κυριολεκτικά με το αυτί και την καρδιά στην αγαπημένη του Προσοτσάνη έχασε τη μάχη με την επάρατη νόσο σε ηλικία μόλις 55 ετών, οι παίκτες που τόσο πολύ αγαπούσε σαν το γιο του που φοράει εδώ και καιρό το περιβραχιόνιο στο αριστερό μπράτσο του επεφύλαξαν το καλύτερο κατευόδιο: νίκη κορυφής με ανατροπή μέσα στον Άγιο Αθανάσιο (σ.σ. 2:4), σ’ ένα γήπεδο όπου το μακρινό 1987 ο ίδιος είχε σημειώσει γκολ σχεδόν από το ημικύκλιο του κέντρου!

Το ματς το οποίο διεξήχθη ημέρα Κυριακή καθώς λόγω της νεκρώσιμης ακολουθίας δεν ήταν δυνατό να γίνει την προγραμματισμένη ημέρα μαζί με τα υπόλοιπα της 4ης αγωνιστικής, είχε σασπένς μέχρι και το τελευταίο 10λεπτο, 6 γκολ, τους γηπεδούχους να μπαίνουν δις μπροστά στο σκορ και τους φιλοξενούμενους όχι μόνο να ισοφαρίζουν, αλλά και να παίρνουν εντέλει τη νίκη με στυλ και άνεση.
Χρειάστηκε βέβαια ο Φώτης Χατζηκυριάκου ν’ ανακατέψει αρκετά την τράπουλα ειδικά μετά το 2:1 του Καμπούρογλου κι έχοντας πολλές και ποιοτικές λύσεις στο μεσοεπιθετικό κομμάτι, κατάφεραν οι παίκτες του από κει που πλανιόταν η 1η απώλεια βαθμών μέχρι το 65’ να σημειώσουν τρία γκολ σε διάστημα εννιά λεπτών, με το τελευταίο τέταρτο συν τις καθυστερήσεις ν’ αποτελεί τυπική διαδικασία.
Ήρωας των φιλοξενούμενων ο κεντρικός αμυντικός Θεοφάνης Παπαμιχαήλ που βρήκε δίχτυα δύο φορές όπως είχε κάνει και στο εντός έδρας 2:0 της σεζόν 2013-2014, με το Λευτέρη Περσιανλή να διαμορφώνει το σκορ ημιχρόνου ισοφαρίζοντας γρήγορα το γκολ του Ασλανίδη και τον Κώστα Τσακμακίδη νωρίς στο α’ μέρος να σημαδεύει τη ρίζα της δεξιάς δοκού, ενώ το «κερασάκι στην τούρτα» έβαλε ερχόμενος από τον πάγκο ο Δημήτρης Καλαϊτζής.
Λεπτό προς λεπτό:
3’. Ψηλοκρεμαστή εκτέλεση φάουλ του Ρούσσου δύσκολα παραχωρεί το 1ο από τα 12 συνολικά κόρνερ στο ματς των φιλοξενούμενων ο Πριονίδης.
12’. Ο Παναγιώτου κινούμενος από δεξιά επιχειρεί τη σέντρα για το κεφάλι του Γουνατίδη, με τον 31άχρονο επιθετικό να τη στέλνει μπροστά από το σημείο του πέναλτι λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

17’. Εξαιρετικό σουτ του Κ. Τσακμακίδη η μπάλα σταματάει στη ρίζα του δεξιού δοκαριού, δύσκολη κι εκτός ισορροπίας κεφαλιά του Παναγιώτου σε κενή εστία άουτ.
21’. Νέο σουτ φάουλ του Ρούσσου ελαφρώς δεξιά από τον κεντρικό άξονα και 25 μέτρα μακριά από την εστία η μπάλα φεύγει δίπλα στα δοκάρια.
28’ (1:0). Γκολ κόντρα στη ροή του ματς, καθώς ο Κούρτογλου από αριστερά ξέφυγε από τον Χατζήογλου, πάσαρε μπαίνοντας στην περιοχή στον Σκάρογλου κι ο έμπειρος μέσος του Αγίου με τη σειρά του δίνει μισό γκολ στον Ασλανίδη που από κοντά νικάει τον Αβραάμ, συνιστώντας το 1ο γκολ στην άμυνα της Προσοτσάνης εδώ κι 650 αγωνιστικά λεπτά, συμπεριλαμβανομένης και της περσινής σεζόν.
33’ (1:1). Άμεση η απάντηση των «ροχιμπλάνκος» με τους Γουνατίδη και Κ. Τσακμακίδη ν’ αλλάζουν στη γωνία της περιοχής την μπάλα, τον τελευταίο να βλέπει την κίνηση στην περιοχή του Περσιανλή κι ο χωριστιανός άσσος με ωραίο βολ πλανέ κι αφού η μπάλα έσκασε πρώτα μπροστά στον Πριονίδη φέρνει το ματς στα ίσια.
36’. Κόρνερ του Ρούσσου πιο ψηλά απ’ όλους ο Αστερίου κεφαλιά εκατοστά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.
38’. Ένα-δύο Παναγιώτου και Κ. Τσακμακίδη αδύναμο το πλασέ του 2ου στα χέρια του τερματοφύλακα.
43’. Η βαθιά μπαλιά του Περσιανλή βρίσκει στην κίνηση το Γουνατίδη που βάζει το κεφάλι του αλλά βλέπει την μπάλα να καταλήγει στο πάνω μέρος των διχτύων άουτ.
44’. Φάουλ του Ρούσσου με πλάτη στη μικρή περιοχή ο Περσιανλής γυρίζει το σώμα του και πλασάρει, δύσκολα ο Πριονίδης αποκρούει και οι αμυντικοί διώχνουν εν συνεχεία μακριά.

45’. Κόρνερ του Ρούσσου και δύσκολη κεφαλιά μέσα από όμιλο παικτών του Παπαμιχαήλ στα χέρια του τερματοφύλακα.
50’ (2:1). Ευκαιρίες οι φιλοξενούμενοι, γκολ οι γηπεδούχοι. Φάουλ του Διαμάντη από μακρινή απόσταση, δε συνεννοούνται στον αέρα Αστερίου και Χατζήογλου, η μπάλα στο στήθος του Καμπούρογλου και με το εξωτερικό φάλτσο από κοντινή απόσταση στην αριστερή γωνία του Αβραάμ.
53’. Μακρινό ψηλοκρεμαστό φάουλ του Περσιανλή η μπάλα με πορεία στο δεξί παραθυράκι αναγκάζει τον Πριονίδη με τη μία γροθιά να παραχωρήσει το κόρνερ.
54’. Στην εκτέλεσή του ο Ρούσσος με τον Αστερίου να παίρνει την κεφαλιά στα χέρια του τερματοφύλακα.
55’. Νέο κόρνερ των φιλοξενούμενων πλασαριστά αυτή τη φορά παίζει ο Ρούσσος στον Καλαϊτζή η μπάλα από το διαγώνιο σουτ του αρχηγού της Προσοτσάνη ελάχιστα δίπλα στο αριστερό δοκάρι.
62’. Βαθιά μπαλιά του Παπαμιχαήλ έχοντας αποδέκτη τον Κ. Τσακμακίδη που δέχεται την μπάλα από την άστοχη έξοδο του Πριονίδη, πλασέ στην κενή εστία αργά και βασανιστικά αυτή καταλήγει άουτ.
67’ (2:2). Ο Μωυσίδης πλαγιοκοπεί την άμυνα του Αγίου επιχειρώντας τη χαμηλή σέντρα, εκεί παρεμβάλλεται ο Κοκλίδης που τη στέλνει στο β’ δοκάρι κι ο προωθημένος Παπαμιχαήλ με πλασέ σε κενή εστία ισοφαρίζει.
72’ (2:3). Πλασαριστά κόρνερ του Καλαϊτζή για τον Κ. Τσακμακίδη εκ νέου ο Καλαϊτζής πριν μπει στην περιοχή σεντράρει και σε φάση καρμπόν μ’ αυτήν της ισοφάρισης ο Παπαμιχαήλ αυτή τη φορά με κεφαλιά βάζει μέσα σε πανηγυρισμούς την ομα΄δα του σε θέση οδηγού.

75’ (2:4). Το καταιγιστικό 10λεπτο ολοκληρώνεται με το πανέμορφο γκολ του Καλαϊτζή, ο οποίος μετά το ένα-δύο Ρούσσου και Κέντογλου σχεδόν ένα μέτρο μέσα στη γωνία της περιοχής κι αριστερά ζύγισε το πόδι κι έστειλε την μπάλα πάνω από το τεντωμένο χέρι του Πριονίδη στο «Γ» της εστίας τους Αγίου Αθανασίου διαμορφώνοντας το τελικό σκορ.
88’. Κ. Τσακμακίδης και Κέντογλου αλλάζουν την μπάλα στα όρια της περιοχής με το πλασέ του 2ου χωρίς πολλή δύναμη να καταλήγει στα χέρια του αντίπαλου τερματοφύλακα.
91’. Από το διώξιμο του Αστερίου ο Κοκλίδης «σκάβει» την μπάλα πάνω από τον εξελθόντα Πριονίδη, αλλά ο Μουρουζίδης με υπερένταση κάτω από το οριζόντιο δοκάρι παραχώρησε με το κεφάλι το τελευταίο κόρνερ της Προσοτσάνης.
Διαιτητής: Σιουμπάρας Νίκος.
Α’ Βοηθός: Πολυζώνης Στέργιος.
Β’ Βοηθός: Τζιερτζίδης Στέφανος.
ΑΓΙΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ (Κώστας Πελικπασίδης): 1. Πριονίδης, 2. Διαμάντη, 3. Μπαμπαλής, 4. Μουρουζίδης, 5. Ιωαννίδης, 6. Βαφάκης, 7. Καμπούρογλου (75’ – 12. Κεσίδης), 8. Σκάρογλου, 9. Alla (69’ – 17. Βασιλειάδης), 10. Ασλανίδης & 11. Κούρτογλου (89’ – 14. Ευθυμιάδης).
ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ (Φώτης Χατζηκυριάκου): 1. Αβραάμ, 2. Χατζήογλου (57’ – 12. Μωυσίδης), 3. Άρ. Τσακμακίδης (69’ – 17. Αθανασιάδης), 4. Παπαμιχαήλ, 5. Αστερίου, 6. Καρακάσης (46’ – 20. Κοκλίδης), 7. Περσιανλής, 8. Ρούσσος, 9. Παναγιώτου (57’ – 13. Κέντογλου), 10. Κ. Τσακμακίδης & 11. Γουνατίδης (46’ – 16. Καλαϊτζής).

 Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 4ης αγωνιστικής:

1. Καλή Βρύση-Καλαμπάκι 1:1 (66’ πέν. Κωνσταντινίδης / 88’ αυτ. Παλτζίδης)
  2. Ακρίτας Ν.Κρ.-Δοξάτο 0:1 (23’ Βιράνης)
  3. Πετρούσα-Φωτολίβος 5:0 (42’,73’&89’ Δροσίδης-85’ Καλλέργης-88’ Γεωργιάδης)
  4. Βώλακας-Κάτω Νευροκόπι 3:2 (20’ Τσιμισκίδης-71’ Τ. Παναγιώτου-82’ Ι. Σίγγος / 12’ Ηλ. Μουζενίτοβ-59’ Ι. Μαυρόπουλος)
  5. Κύργια-Νέα Αμισός 2:1 (10’ Προκοπίου-16’ Γαλάζιος / 70’ Μπαντής)
  6. Αρκαδικός-Κουδούνια 2:1 (16’ Ουζούνης-35’ Κ. Παπαδόπουλος / 71’ Λέκοβιτς)
  7. Χωριστή-Ξηροπόταμος 4:0 (6’,58’&72’ Κουμπρόγλου-45’ Αθανασίου)
  8. Καστρινός-Καλλίφυτος 1:2 (57’ Καραγιαννίδης / 25’ Ασλανίδης-77’ Καραηλίδης)
  9. Άγιος Αθανάσιος-Προσοτσάνη 2:4 (28’ Ασλανίδης-50’ Καμπούρογλου / 33’ Περσιανλής, 67’&72’ Παπαμιχαήλ-75’ Καλαϊτζής)