Άγιος Αθανάσιος – Αμπελόκηποι 1-2 στο ντέρμπι του πρώτου ομίλου | Σημαντικές εκτός έδρας νίκες για Ξηροπόταμο και Καλαμπάκι

Με την 11η αγωνιστική συνεχίστηκε το πρωτάθλημα της Α’ κατηγορίας στον πρώτο όμιλο με την πρωτοπόρο και αήττητη ομάδα του Ορφέα Χωριστής να κάνει το ρεπό της.

Στο πιο σημαντικό παιχνίδι της αγωνιστικής οι Αμπελόκηποι πέρασαν με σκορ 1-2 από την δύσκολη έδρα του Αγίου Αθανασίου που για ένα ακόμη παιχνίδι εξέφρασε πολλά παράπονα για την διαιτησία και πιο συγκεκριμένα για δύο περιπτώσεις πέναλτι, μια σε κάθε ημίχρονο.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς στο ματς με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Γιάννη Περσίδη με τον Άγιο να ισοφαρίζει στο 40’ με τον Νίκο Παπαδόπουλο.

Το χρυσό γκολ της νίκης για τους φιλοξενούμενους πέτυχε στο μισάωρο του πρώτου μέρους  ο κεντρικός αμυντικός Νικολαϊδης.

Σπουδαία νίκη στη μάχη της 4αδας για τον Μέγα Αλέξανδρο Ξηροποτάμου με σκορ 1-2 στο πλαστικό της Δόξας απέναντι στον Καστρινό.

Στο 19’ ο Λυκίδης άνοιξε το σκορ, για να ισοφαρίσει πριν το ημίχρονο ο μόνιμος σκόρερ των γηπεδούχων Μουρατίδης.

Το γκολ της νίκης για τους φιλοξενούμενους με την συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα από τον Τανούσι.

Ζωντανή στη μάχη της 4αδας και η ομάδα του Καλαμπακίου που κέρδισε στο γειτονικό ντέρμπι με σκορ 0-1 μέσα στο Δοξάτο.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο ξεκίνημα του ματς ο Ποιμενίδης.

Τέλος σε ένα πολύ δυνατό και επεισοδιακό παιχνίδι με δύο κόκκινες κάρτες Καλλίφυτος και Αρκαδικός έμειναν στο 1-1.

Στο 25΄ ο Παπαδημητρίου άνοιξε το σκορ για τον Κεραυνό, για να ισοφαρίσει στο 57’ στην επανεμφάνιση του με την Καλλίφυτο ο Παρουτσής.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ

ΔΟΞΑ ΑΝΤΩΝΗΣ ΚΑΣΤΡΙΝΟΣ      Μ.ΑΛΕΞΑΔΡΟΣ ΞΗΡΟΠΟΤΑΜΟΥ                               1-2

Σκόρερ: 65’ Μουρατίδης / 47’Λυκίδης, 57’ Τανούσι

Μ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΑΓ.ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ              ΑΕ ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΩΝ       1              –              2

Σκόρερ: 3’Περσίδης, 70’ Nικολαϊδης  / 40’Παπαδόπουλος